Mity i fakty o rowerach elektrycznych.

Są ekonomiczne, ekologiczne i świetnie wpisują się w trend piętnastominutowego miasta smart city. W Polsce rowery elektryczne cieszą się coraz większą popularnością jednak wciąż krążą wokół nich mity.

Czytaj dalej

Czy wiesz, kiedy jechać rowerem po chodniku?

Wielu rowerzystów codziennie w drodze do pracy, szkoły czy podczas weekendowej przejażdżki ma dylemat – jechać chodnikiem czy jezdnią. Najprostszą odpowiedzią jest… jazda po ścieżce dla rowerów. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Co prawda w polskich miastach przybywa infrastruktury dla rowerów. W samej Warszawie łączna długość ścieżek rowerowych liczy sobie ponad 670 km. Jak jednak wyglądają wytyczne dotyczące jazdy po chodniku? 

Czytaj dalej

Alternatywa dla samochodów i transportu publicznego.

Wokół rowerów elektrycznych narosło wiele mitów. Nadal można spotkać opinie, że działają jak skuter i poruszają się samodzielnie. Inne nieporozumienie to przekonanie, że powstały wyłącznie z myślą o osobach starszych. Nie brakuje jednak argumentów, które popularnym e-bike’om dają przewagę nad tradycyjnymi rowerami. Ponadto, mogą stanowić alternatywę dla samochodów czy transportu publicznego.

Czytaj dalej

Archiwalny film z zawodów na bicyklach

Zawody na bicyklach sfilmowane ok. 100 lat temu! To robi wrażenie!


 

 

 

Bicykl to rodzaj dwukołowego roweru bez przekładni łańcuchowej, z wielkim przednim kołem i małym tylnym (welocyped). Konstrukcja przedniego koła o tak dużej średnicy była możliwa dopiero po patencie Jamesa Starleya i Williama Huntera w 1869 na koło z drutowymi szprychami, pracującymi na rozciąganie.

Średnica przedniego koła dochodziła nawet do 2 metrów!

Co ciekawe współczesna angielska nazwa bicykla brzmi penny-farthing. Dlaczego? Penny to moneta jednopensowa, a farthing – znacznie mniejsza od niej ćwierćpensówka.

Nazwa ta powstała, gdy słowo bicycle zaczęło być używane w odniesieniu do coraz popularniejszych rowerów o obu kołach jednakowej wielkości i gdy bicykl ze swym charakterystycznym kształtem zaczął wyglądać osobliwie.

 

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bicykl ; fot: D. Gordon Junr. Ladybank, Fife, Scotland. - Cabinet card c.1880, Public Domain

Patronat / Współpraca

TdP 2024 LOGO

Orlen Wyścig Narodów 2023

 

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

  LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe  BIKE DAYS logo  NT150px 

   logo face black   150cm   PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów