Hans Rey - rowerowa legenda wciąż zadziwia

Hans Rey - człowiek legenda trialu. Rozpoznawalny na całym świecie, działający we wszystkich aspektach branży rowerowej. Kręci świetne filmy rowerowe, prowadzi fundację charytatywną, przez wiele lat startował w zawodach. Mieliśmy okazję poznać go podczas targów rowerowych w Taipei. Postanowiliśmy Wam pokrótce przedstawić jego sylwetkę.  

Hans Rey to właściwie prekursor freeride'u. Mówiono o nim często "No Way Rey". To zawodnik, który wyprzedził swoje czasy, był synonimem radykalnej jazdy na rowerze, a rzeczy które robił na rowerze były niemożliwe do wykonania dla innych. Ten Szwajcar wychowany w niemieckim Schwarzwaldzie jest najbardziej rozpoznawalną postacią freeride'u, mimo że ta sztuka narodziła się właściwie w Kanadzie. Jego kariera rozpoczęła się już w 1978 roku. Hans Rey ma na swoim koncie tytuły mistrzowskie w trialu w Szwajcarii, w Niemczech, a nawet w USA. Był także mistrzem świata. W 1987 przeprowadził się do Kalifornii. Wówczas stał się sławny, występował w Telewizji, jeździł po pustyni, dżungli czy chińskim murze. Występował w Telewizji także podczas otwarcia Igrzysk Olimpijskich.

Hans Ray na Islandii

Obecnie Hans Ray próbuje zawojować świat swoim Team Adventure, tworząc spektakl medialny. Mówi o sobie, że jest Indianą Jonesem kolarstwa górskiego. Jest również członkiem Mountain Bike Hall of Fame, na rowerze jeździł w blisko 70 krajach świata. Zaczął jeździć w wieku 12 lat, był to warunek, by móc spróbować sił na motorze, w lokalnym klubie motorowym.

Ten 50 latek przez blisko 30 lat związany jest z jednym sponsorem - GT Bicycles. Oprócz tego ponad 26 lat współpracuje z Shimano. W 1991 był bliski rezygnacji z kolarstwa na rzecz profesjonalnej jazdy na rolkach, jednak – na szczęście – przed tą decyzją powstrzymał go jego szef z GT, proponując mu nakręcenie pierwszego w jego karierze filmu. Oprócz tych firm współpracuje również m.in. Duro, producentem opon.

Film dokumentalny o Hansie

Jeszcze w 1987, na kilka tygodni przed wyjazdem do USA, wystąpił w niemieckim show telewizyjnym „Wetten, dass…” („Załóżmy, że…”) – na żywo odcinek programu z jego udziałem obejrzało ponad 40 milionów osób!

Wraz z żoną Carmen prowadzi od 2005 fundację Wheels 4 Life. Jej celem jest wyposażenie w rowery mieszkańców Trzeciego Świata. Przez ponad 10 działalności zakupili już ponad 7000 rowerów, które służą m. in. do dojazdów do szkół.

W 2012 Hans Rey wydał książkę, w której opisuje 25 lat swojej kariery. 

 

Polecane przez Hansa Rey'a opony Duro znajdziecie na sklep.rowery.pl

Duro

 

Źródło: nieoceniam.pl, magazynrowerowy.pl
Foto: Duro

Tags: Duro, Opony rowerowe, Hans Rey

Patronat / Współpraca

79 tour de pologne 2022 logo

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów