Transferowe zawirowania na sezon 2016

Czas przygotowań drużyn zawodowego peletonu można uznać za oficjalnie rozpoczęty. Pierwsze ekipy już ruszyły w podróż na pierwsze zgrupowanie zapoznawcze z przebudowanymi drużynami oraz by wstępnie przebadać organizm po należytym odpoczynku. Jednak wciąć wiele drużyn nie domknęła składu na przyszły rok. Okienko transferowe trwa w najlepsze, a jak ten czas wygląda dla naszych zawodników z kraju i zza granicy? Kto zrobił krok do przodu, a kto okazał się hitem 'okienka'?

Ciężko jest nie rozpocząć o najważniejszych przenosinach naszego najlepszego zawodnika Michała Kwiatkowskiego. Jak wszyscy dobrze wiemy, Mistrz Świata z 2014 obrał kierunek ekipy Sky. Wraz z nim powędrował drugi z Michałów. Popularny 'Goły' zrobił to, co musiał. Poszedł za swoim przyjacielem i najlepszym kolarzem świata z Ponferrady. Po 4-letniej jeździe w barwach belgijskiej ekipy Etixx obaj panowie postanowili wykonać krok do przodu i wybrali doskonale. Fantastycznie wyglądająca drużyna na papierze powinno w nowym sezonie na koniec wyścigu meldować się na podium.

Jednak nie samym transferem obu Panów krajowe media żyły. Wiele uśmiechów i gratulacji przyjął Mistrz Polski Tomasz Marczyński. Polak, który przez cały sezon reprezentował drużynę Torku przeskoczył z 2 ligi do samej Premier League. Przejście do drużyny Lotto Soudal jest dla 'Mańka' wielkim powrotem do jazdy w wyścigach i drużynie World Tour. Niewątpliwie wykonał on najwyższy skok podpisując umowę z Belgami. Śmiało napiszę, że to on jest królem i największym wygranym tegorocznego okienka transferowego. Teraz czas, by udowodnić wszystkim, którzy wieszali psy nad Marczyńskim, że należy mu się miejsce w World Tourze.


Zostając jeszcze przy zawodnikach, którzy będą kolejny rok spędzać za granicą jest Karol Domagalski. Kolarz, który ma za sobą już ciekawą karierę, zrobił krok w przód po odejściu z Caja Rural 2014 roku do brytyjskiej drużyny Raleigh-GAC. Po roku spędzonym na Wyspach dostał konkretną ofertą z innej 'wyspiarskiej' drużynie One Pro Cycling. Team, który oficjalnie już wiemy, że w 2016 roku będzie jeździł w Pro Continental. Razem z Karolem jest tam odkrycie roku, Marcin Białobłocki, który nie wybiera się nigdzie. Dwóch Polaków jeżdżących na wysokim poziomie w jednej z brytyjskich drużyn może zaowocować wielkimi sukcesami oraz kolejnymi transferami.

BIALOBLOCKI Marcin

I to tyle na temat przenosin, zmian miejsc zamieszkania przez naszych zawodników. Jestem bardzo ciekaw jak Kwiatkowski i Gołaś dogadają się z nowymi kolegami oraz czy Tomek Marczyński dostanie szansę jazdy na własne konto czy jednak dostanie rolę czołowego pomocnika lidera. Dwuosobowa kolonia Polska w Anglii dostanie ogromną szansę na pokazanie się w prestiżowych i ciężkich wyścigach. Ważne by 'Biały' wkręcił się na podobne obroty, jakie wykręcał w tym sezonie, a Karol Domagalski zdobywał cenne doświadczenie i walczył jak równy z równym z gwiazdami peletonu.

W kraju konto finansowe oraz ilość zawodników zakontraktowanych rozbiła drużyna Verva ActiveJet Team. Łącznie „załatwili” oni aż 11 zawodników, z czego 7 to Polacy. Najbardziej znani kolarze to Paweł Cieślik, Adam Stachowiak, Paweł Charucki oraz Adrian Banaszek.

ActiveJet team

Pierwszy z nich to zawodnik, który przez ostatnie dwa lata jeździł dla czeskiej drużyny Whirlpool-Author. Zawodnik z ogromnymi możliwościami w wyścigach kilkudniowych oraz ciężkich klasyków. Wiele wygranych wyścigów oraz wysokich miejsc w etapówkach górzystych dają możliwość ekipie walczyć o czołowe lokaty z najlepszymi.
Adrian Banaszek oraz Adam Stachowiak powędrowali do ekipy Piotra Kosmali z Kolss BDC. Banaszek to dziesiąty zawodnik młodzieżowych Mistrz Europy z tego roku. Adama Stachowiak z kolei jeden z bardziej znanych kolarzy na krajowym podwórku. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w kolarstwie torowym otwiera szansę na walki sprinterskie. Płaski teren będzie idealnym miejscem gdzie będzie mógł się prezentować z najlepszej strony.
Paweł Charucki będzie cennym nabytkiem ze względu na jego bogate doświadczenie mimo młodego wieku. Obecny sezon spędził w barwach Domin Sport, a we wcześniejszych latach ścigał się dla CCC Polsat Polkowice. Ciekawie zapowiadający się wciąż stosunkowo młody kolarz wchodzący w najlepszy kolarski wiek.
Dodatkowo władze i dyrektorzy sportowi ActiveJet dają szansę młodym kolarzom takim jak Norbert Banaszek, Stanisław Aniołkowski oraz Daniel Staniszewski.

Najbardziej rozpoznawalne barwy kolarskie w Polsce, CCC Sprandi Polkowice postanowili spokojnie, lecz konkretnie podejść do swoich planów na przyszły rok. Po odejściu jednego z najlepszych kolarzy ubiegłego sezonu 'Pomarańczowych' Grega Bole, Piotr Wadecki sięgnął po kolarza, który jest w stanie zastąpić Słoweńca. Włoch Simone Ponzi dobrze znany kibicom kolarstwa będzie odpowiedzą na odejście Gregi. Niestety CCC nie sprowadziło zbyt dużej ilości Polaków. Jedynym krajowym nabytkiem drużyny Dariusz Miłka jest Alan Banaszek. Jest to o tyle dość ciekawy transfer, że względu na możliwości jakie posiada Alan. Młodzieżowe Mistrzostwa Europy nie zdobywa się przypadkiem, jego przejście do CCC Sprandi może wypalić już w tym roku. Młody kolarz trafił w odpowiednie miejsce na rozwój, a drużyna zyska wartościowego, młodego kolarza.

I na tym mógłbym zakończyć najważniejsze wiadomości co do karuzeli transferowych. Jednak w ostatnich dniach jedno nazwisko i wiadomość dotycząca tego zawodnika wzbudziła u mnie duże zaskoczenie. Marek Rutkiewicz pożegnał się z CCC na rzecz drużyny… Wibetechu Fuji. 34 letni 'Rutek' zaskoczył niemal każdą osobą związaną z kolarstwem. Ciężko określi czy jest to krok w tył, czy jednak nadeszły myśli o zbliżającej się emeryturze. Niestety ubiegł sezon nie był nawet dobry dla samego zawodnika, jedyny wynik o jakim warto wspomnieć to 9 miejsce w klasyfikacji generalnej w wyścigu Tour of Croatia. Na pewno będzie on liderem swojej drużyny, która potrafi namieszać w peletonie. Dołącza on do takich nazwisk jak Batek, Morajko i Janiszewski. Miejmy nadzieję, że kolarz urodzony w Olsztynie odzysk dawny blask i zaskoczy nas wszystkich.

Aktualnie przedstawione przeze mnie osoby są najciekawszymi ruchami drużyn na przyszły sezon. Jest wiele niewiadomych takich jak adaptacja 'Kwiatka' w Sky czy ogromne możliwości zawodników ActiveJet. Sezon zaczyna się zbliżać wielkimi krokami i dzięki takim transferom będzie on jeszcze bardziej emocjonujący niż w ostatnich latach.

 

Autor: Gaspar Otok
Foto: WikiCommons, PZkol, ActiveJet

Patronat / Współpraca

79 tour de pologne 2022 logo

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów