Rowerem po NYC? Oczywiście, że tak!

Nowy Jork, miasto ogromnych kontrastów kulturowych które nigdy nie zasypia, ciągły ruch, dookoła dźwięk samochodowych klaksonów aut, które mijają się na lusterka, a wśród nich coraz większa ilość rowerzystów.

Pierwsza ścieżka rowerowa w Nowym Jorku powstała w 1894 na Ocean Parkway (dolny Brooklyn), lecz w miarę jak coraz bardziej rozwijał się przemysł samochodowy, projekt budowy większej ilości dróg dla rowerów został zaniechany, a te które do tego czasu powstały zniknęły w czasie rozbudowy miasta lub były w bardzo złej kondycji. Brak czytelnych oznaczeń ścieżek rowerowych powodował bardzo dużą ilość wypadków śmiertelnych oraz poważnych urazów fanów dwóch kółek. Szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo byli kurierzy rowerowi, których biznes rozrastał się wraz z coraz większą ilością samochodów i presją na dostarczenie przesyłek w jak najszybszym czasie. 

Źródło: NYC Bike maps [] youtube.com


Sytuacja korzystniejsza dla cyklistów nastąpiła dopiero na początku 2003 roku, co prawda nie były to wielkie zmiany, ale dały podstawy do większego projektu. W 2007 roku włodarze miasta zlecili opracowanie systemu naprawy i budowy ścieżek rowerowych które miały połączyć pięć dzielnic (Bronx, Manhattan, Queens, Brooklyn, Staten Island) oraz miastowej wypożyczalni rowerów. Wypożyczalnia rowerów ruszyła na początku 2012 roku z 600 parkingami rowerowymi oraz z 10 000 rowerów czekających na wypożyczenie. Był to początek odrodzenia roweru w betonowej dżungli, w której obecnie codziennie ponad 200 tys. nowojorczyków używa roweru, jako głównego środka transportu do pracy. Według danych Departamentu Zdrowia (DOH) w ciągu miesiąca, przynajmniej dwa razy rower używa więcej, jak pół miliona mieszkańców.

foto002

Obecnie długość dróg dla rowerów w pięciu dzielnicach wynosi ponad 1632 km. Są dalsze plany budowy nowych odcinków, które tworzą sieć autostrad rowerowych ułatwiających bezpieczny dojazd do każdego miejsca w Big Apple (Nowy Jork). Najwięcej ścieżek przyjaznych rowerzystom jest na Brooklynie (510 km), Manhattan (388 km), Queens (334 km), Bronx (280 km), Staten Island (120 km). Aktywista grupy „Right of Way” Charles Komanoff powiedział „Przekroczenie 1000 mil (1620 km) jest ważnym punktem, ale przed nami jest jeszcze wiele do zrobienia” akcentując przy tym, aby Policja (NYPD) bardziej egzekwowała przepisy chroniące cyklistów. W większości trasy rowerowe poprowadzone są wzdłuż istniejących dróg samochodowych, ale oddzielonych pasem którymi poruszać się mogą jedynie cykliści. Wyznaczenie pasów dla rowerzystów i ich dobre oznaczenie spowodowało zmniejszenie wypadków z ich udziałem o przeszło 40%. Ze swojej perspektywy widzę ogromny skok rozwoju ścieżek porównując to, co było wcześniej. Ważne jest to że jadąc taką ścieżką czuję się w miarę bezpiecznie.


Nowojorczycy na rowerach
Na ulicach Nowego Jorku można zobaczyć różnorodność również w aspektach rowerowych. Większość mieszkańców nie przywiązuje uwagi do tradycyjnego stroju kolarskiego, ubierają się w to w czym czują się wygodnie. Częstym widokiem są panie pomykające 6 Aleją w szpileczkach, rastamana który w oparach unoszącego się dymu i z fajką na szyi pomyka ulicami wokół Union Square lub maklera giełdowego w garniturze jadącego na Wall Street do pracy. Rowery na jakich się poruszają to raczej zabytki lub też przeróbki na ostre koło, aby jak najbardziej wyróżniały się na tle innych. Często rowery to dzieła sztuki a ich właściciele to artyści wszelkiej maści.

foto004

Chcąc pojeździć w większej grupie najczęściej umawiają się za pomocą portali społecznościowych oraz korzystając z kalendarza imprez ze stron internetowych. Zwykle grupy takie spotykają się koło sklepów rowerowych wybierając trasę dopasowaną do poziomu uczestników. Są to przejazdy paradne lub charytatywne, bo ta forma pomocy dla potrzebujących przy organizacji imprez jest bardzo popularna. Kolarstwo górskie w sensownym tego słowie można uprawiać tylko w Cunningham Park na Queens lub w High Bridge Park na Manhattanie. Cunningham Park oferuje ścieżkę o długości 10 km z różnymi sekcjami technicznymi, korzenie, kamienie, wąskie single między drzewami. High Bridge Park to trasa 4 km XC z sekcjami freeride, z dostępem do dirt jump i pump tracka. Większość uprawiających MTB wybiera właśnie te miejsca ze względu na walory techniczne.


W pierwszą niedzielę maja co roku organizowana jest masowa impreza TD Five Boro Tour i jest to święto roweru w Nowym Jorku. Na jeden dzień zamykany jest ruch dla samochodów na trasie przejazdu dla około 35 tysięcy rowerzystów z całego świata. Trasa biegnie przez pięć dzielnic z metą na 65 km, na Staten Island. Zapisy na imprezę w 2016 roku ruszają od stycznia a zainteresowani powinni się spieszyć gdyż są limity na ilość uczestników. Kilka dni przed TDFBT odbywa się Bike Expo na którym można odebrać pakiet startowy oraz zapoznać się z ofertą rowerową miejscowości poza Nowym Jorkiem.

foto001


Decydenci Nowego Jorku dopiero niedawno zrozumieli że inwestycja w infrastrukturę rowerową może przynieść duże korzyści dla mieszkańców jak i samego miasta. Wielu mieszkańców dostrzega te zmiany i dlatego wolą wybrać rower niż samochód krążąc nim w kółko, szukając miejsca do zaparkowania. Może to bardzo procentowo nie zmniejszyło natężenia ruchu i nie poprawiło jakości powietrza, lecz poprzez kampanie promocyjną ścieżek rowerowych poprawiło świadomość mieszkańców, że można wybrać inny środek przemieszczania się, stwarzając przy tym okazję do ruchu. Rozwój małych biznesów gastronomicznych z bezpiecznymi parkingami dla rowerów oraz miejsca, gdzie szybko można naprawić rower wsparte są poprzez umieszczenie ich w specjalnych aplikacjach mobilnych. Problem z jakim muszą zmierzyć się przede wszystkim funkcjonariusze policji to kradzieże rowerów. Jeśli zostawisz swój rower nie zapięty możesz być pewny, że tego roweru już nie zobaczysz. W tym roku ponad 5 tysięcy rowerów zostało skradzionych, z czego zaledwie 2% z nich wróciło do właściciela po uprzednim zgłoszeniu tego faktu na policji.


Rower w Nowym Jorku to przygoda. Myślę że każdy kto będzie miał okazję tam pojeździć to przyzna.

 

Mapa ścieżek rowerowych w Nowym Jorku: [KLIK]
Informacje rowerowe z Nowego Jorku: [KLIK]
Galeria zdjęć na portalu flickr: [KLIK]

 

Autor: Mateusz Lorenc
Foto: własne

Patronat / Współpraca

79 tour de pologne 2022 logo

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów