English French German Italian Portuguese Russian Spanish

BIKE DAYS Festiwal Filmów Rowerowych w Warszawie!

Największy przegląd filmowy o tematyce rowerowej nadjeżdża! W dniach 7-8 września 2018 w Kinie Muranów odbędzie się BIKE DAYS ON TOUR powered by ANTYMATERIA. Zobaczymy najlepsze światowe produkcje – wyselekcjonowane filmy dokumentalne z sześcioletniego programu festiwalowego Bike Days. Po oglądaniu warszawskie środowisko przygotuje Alleycata, a Cafe Kulturalna w Pałacu Kultury zaprosi na napoje chłodzące.

 Bike Days to przede wszystkim przegląd dobrego kina. Takiego z rowerem w roli głównej, drugoplanowej, lub epizodycznej. W programie znalazło się 5 filmów poruszających ważkie tematy społeczne, portretujące niebanalnych bohaterów lub po prostu traktujące o kolarstwie torowym, szosowym, podróżniczym, czy ostrym kole.

W piątek 7 września rozpoczniemy blokiem filmowym składającym się z dwóch filmów. Maybe Die to zapis podróży hiszpańskiej grupy przyjaciół zrzeszonej pod szyldem „The Roosters”, która postanowia pokonać dystans ponad 1400 km w 22 dni – z Niigata do Mount Aso w Japonii. Dokument jest zapisem tej niesamowitej podróży. Druga propozycja w bloku - Ryokou, to bardzo dobrze zrealizowana opowieść o Keirinie – jednej z najbardziej wymagających i szanowanych dziedzin kolarstwa w Japonii. To filozofia życia i niezwykle elitarna dyscyplina łącząca szybkość, rywalizację i hazard.

Wieczorem pokażemy hit BIKE DAYS 2017. Wszyscy znamy najnowszą historię Rwandy i dramat, jaki rozciął kraj na pół. Rising from Ashes to pełnometrażowy dokument o pierwszej kolarskiej reprezentacji Rwandy przygotowującej się do startu w Igrzyskach Olimpijskich 2012. Opowieść symbolizująca przełamanie barier i granic w sporcie zarezerwowanym dotąd dla „białych”, oraz tych wewnętrznych między skonfliktowanymi grupami etnicznymi. To film, w którym rower jest symbolem zmian, zarówno indywidualnych, jak i społecznych oraz ustrojowych.

W sobotę 8 września, postawimy na kino feministyczne i zaprezentujemy film Ovarian Psychos. Przemierzając ulice miasta w świetle księżyca, bractwo Latynosek zamieszkujące wschodnie Los Angeles, może odciąć się od codziennych problemów i trudności. Film opowiada o sile zjednoczenia kobiet w świecie zdominowanym przez przemoc i gangi. Jazda na rowerze to dla nich antidotum na szarą i niebezpieczną rzeczywistość, w której przyszło im żyć.

A na koniec film o kurierach rowerowych – Cyclique. Poznając świat szwajcarskiej Lozanny, wchodzimy w rzeczywistość trójki z nich. Każde znalazło się w krytycznej sytuacji i musi podjąć szereg ważkich decyzji z typu tych „życiowych”. Film ukazuje, nazywa i punktuje trudności w znalezieniu swojego miejsca w tym zawodzie kuriera rowerowego. To nie jest sezonowa przygoda z rozwożeniem pizzy czy letnie saksy w pięknym mieście. Wątpliwości, czy obrany kierunek jest słuszny, to często zadawane sobie pytanie, niezależnie z jakiego kraju się pochodzi.

 

Już od kilku lat chcemy zaprezentować najlepsze filmy festiwalu stołecznej publiczności

– mówi Michał Weksler, kurator programowy.

Dzięki współpracy z ANTYMATERIĄ i Kinem Muranów w 2018 roku stworzyliśmy wspólnie program dwudniowego wydarzenia, na którym pokażemy kilka niezłych filmowych perełek.

 

Wszystkie seanse odbędą się w Kinie Muranów, bilety do nabycia w kasach kina i na www. W ce-nie 18 zł bilet normalny, 16 zł bilet ulgowy.


Więcej informacji na
www.bikedays.pl 
www.facebook.com/BikeDaysFestiwal 
www.antymateria.com/bikedays 
www.kinomuranow.pl 

 

BD_on_tour_antymateria_5.jpg

 

Harmonogram Festiwalu

PIĄTEK (7 WRZEŚNIA)
GODZ. 18:00

Maybe Die
reż. Aitor Saavedra, Hiszpania 2016, 63 min
język: hiszpański; napisy: angielskie, polskie

W maju 2016 grupa madryckich rowerowych śmiałków zrzeszonych pod szyldem „The Roosters” postanowiła pokonać dystans ponad 1400 km w 22 dni – z Niigata do Mount Aso w Japonii. Dokument jest zapisem tej niesamowitej podróży. „KOGUCI” byli naszymi gośćmi w 2017 roku i ponownie odwiedzą Wrocław podczas trwania tegorocznej edycji Festiwalu.

 

Ryokou
reż. Davros, Australia 2013, 26 min
język: angielski napisy: polskie

Ryokou po japońsku oznacza “podróż”. To opowieść o determinacji australijskiego sportowca, Shana Perkinsa, który w kraju Kwitnącej Wiśni postanawia na nowo zdefiniować swoje życiowe i sportowe cele i podejmuje wyzwanie w jednej z najbardziej wymagających dziedzin kolarstwa – Keirinie. Mocno elitarna dyscyplina niechętna jest początkowo sprinterowi. Jednak upór i konsekwencja finalnie przynoszą upragnione rezultaty.

 

GODZ. 20:00
Rising from Ashes,
reż. T.C. Johnstone, USA / Rwanda / Wielka Brytania / Południowa Afryka 2012, 82 min
język: angielski, francuski, suahilii napisy: polskie, angielskie

Wszyscy znamy najnowszą historię Rwandy i dramat, jaki rozciął kraj na pół. Pewnie czytaliśmy Tochmana, może widzieliśmy jakąś fabułę lub dokument. Rising from Ashes to pełnometrażowy dokument o pierwszej kolarskiej reprezentacji Rwandy przygotowującej się do startu w Igrzyskach Olimpijskich 2012. Opowieść symbolizująca przełamanie barier i granic w sporcie zarezerwowanym dotąd dla „białych”, oraz tych wewnętrznych między skonfliktowanymi grupami etnicznymi. To film, w którym rower jest symbolem zmian, zarówno indywidualnych, jak i społecznych oraz ustrojowych. Naprawdę świetna produkcja. Bardzo budująca.

 

SOBOTA (8 WRZEŚNIA)
GODZ. 18:30

Ovarian Psycos
reż. Joanna Sokolowski, Kate Trumbull-LaValle, USA 2016, 72 min
język: hiszpański, angielski napisy: polskie, angielskie

Bractwo Ovarian Psycos to grupa latynosek zamieszkujących wschodnie Los Agneles. Przemierzając ulice miasta w świetle księżyca, mogą odciąć się od codziennych problemów i trudności. Film opowiada o sile zjednoczenia kobiet w świecie zdominowanym przez przemoc i gangi. Jazda na rowerze to dla nich antidotum na szarą i niebezpieczną rzeczywistość, w której przyszło im żyć. Brutalny dokument, który może wstrząsnąć widzem. Uwaga.


GODZ. 20:00
Cyclique
reż. Federic Favre, Szwajcaria 2015, 71 min
język: francuski napisy: polskie, angielskie

Poznając świat kurierów rowerowych szwajcarskiej Lozanny, wchodzimy w rzeczywistość trójki z nich. Każde znalazło się w krytycznej sytuacji i musi podjąć szereg ważkich decyzji z typu tych „życiowych”. Film ukazuje, nazywa i punktuje trudności w znalezieniu swojego miejsca w tym wymagającym zawodzie. To nie jest sezonowa przygoda z rozwożeniem pizzy czy letnie saksy w pięknym mieście. Wątpliwości, czy obrany kierunek jest słuszny, to często zadawane sobie pytanie, niezależnie z jakiego kraju się pochodzi. Kurierzy, rzecz o Was i dla Was.

 

Bike_Days_on_tour_plansza_1.jpg

 

Źródło i Foto:  mat. pras. 

 

Joe's No-Flats

Tags: Bike Days Festiwal

Patronat / Współpraca

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

 

14522687_619365254901289_373792591331914942_n.jpg

logo Bike Day

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów