English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Rowerowa Stolica Polski - edycja 2021

Kolejna edycja rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski przed nami. W roku 2020 w rywalizacji brały udział 44 miasta.

 

U podstaw organizacji przedsięwzięcia legła chęć stworzenia projektu na kształt Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC), która była organizowana przez włoskie miasto Bolonia do 2017 roku i zyskała uznanie wielu miast w Polsce oraz w innych krajach europejskich. Celem projektu jest przede wszystkim: propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu, wdrażanie idei smart city w miastach. Zrównoważony transport to bowiem jedno z większych wyzwań, jakie stoją przed miastami aspirującymi do miana smart city. A transport rowerowy może pomóc osiągnąć to wyzwanie.

Organizatorem Rywalizacji jest Miasto Bydgoszcz. Dwie pierwsze edycje odbyły się we wrześniu 2019 i 2020 roku zaś trzecia odbędzie się w dniach 1-30 czerwca 2021 roku. Trening rozpoczął się w pierwszy dzień wiosny czyli 21 marca.

Zasady rywalizacji są proste - rowerzyści pobierają specjalnie stworzoną przez Bydgoszcz na potrzeby rywalizacji darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości. Uczestnik sam decyduje, dla którego z miast „kręci kilometry”. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu użytkownicy przyczyniają się do masowego wdrażania idei „Smart City”.

Akcja motywuje mieszkańców do zdrowej sportowej rywalizacji i wspólnej zabawy propagującej aktywny tryb życia. Wartością dodaną dla prezydentów, burmistrzów miast będzie pełna, szczegółowa statystyka przejazdów, tzw. „mapa ciepła”. Zebrane dane o najczęściej używanych trasach mogą być przydatnym narzędziem przy planowaniu i projektowaniu ścieżek i infrastruktury rowerowe.

Udział w zabawie jest dla uczestników całkowicie bezpłatny!

 

Link do pobrania aplikacji dla systemu Android znajduje się TUTAJ, dla systemu IOS znajduje się TUTAJ.

 

Wyniki wcześniejszych edycji:

2019: 1 miejsce Nowa Sól, 2 miejsce Leszno, 3 miejsce Gorzów Wielkopolski

2020: 1 miejsce Nowa Sól, 2 miejsce Biała Podlaska, 3 miejsce Gniezno

 

Źródło: Informacje - Rowerowa Stolica Polski (aktywne.miasta.pl)

  Sklep.rowery.pl

Patronat / Współpraca

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

 

14522687_619365254901289_373792591331914942_n.jpg

logo Bike Day

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów