Świetny sezon Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław

Pierwszy sezon kontynentalnej ekipy Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław zaowocował 15. tytułami mistrzyń Polski oraz 55. wygranymi wyścigami. Team, w zmienionym składzie, również w roku 2023 będzie rywalizować w wyścigach w Polsce i za granicą jako grupa zarejestrowana w UCI.

 

Zawodniczki jedynego polskiego zespołu zawodowego wystartowały w tym roku w 81. wyścigach szosowych, 19. torowych i 22. przełajowych. Na podium stawały około 150 razy. Ścigały się w 14. krajach. Podczas wyścigów pokonały 73282 kilometrów oraz 98560 metrów przewyższeń. Jak podliczył team, na wszystkie zawody trzeba było przygotować 3251 bidonów. Na swoim koncie „Atomówki” mają także 23 kraksy i 27 defektów.

 

Sukcesy na świecie


Paulinę Brzeźną-Bentkowską, trenerkę ekipy, i Pawła Bentkowskiego, dyrektora sportowego szczególnie cieszą osiągnięcia teamu na arenie międzynarodowej. W miarę możliwości zawodniczki Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław startowały w zawodach, w których ścigały się także ekipy WWT, co pozwalało sprawdzić dyspozycję i sportowy poziom „Atomówek”.

 

Dziewczyny rywalizowały bez kompleksów, jeśli nawet nie wygrywając, to nawiązując wyrównaną walkę – mówi Paweł Bentkowski. Każde takie zawody to okazja do zdobywania doświadczenia, podnoszenia swoich kwalifikacji i umiejętności, a także do zaprezentowania się szefom najlepszych światowych zespołów. – Już sześć lat temu, rozpoczynając działalność, postawiliśmy sobie za cel rejestrację ekipy w UCI, bo zawsze chcieliśmy, żeby był to team, który zapewnia możliwość rozwoju i podpisania kontraktu z ekipami worldtourowymi – dodaje Bentkowski.

 

Tylko w tym roku aż dwie zawodniczki Atomu przeszły do drużyn WWT – Agnieszka Skalniak-Sójka w sezonach 2023 i 2024 ścigać się będzie w barwach Canyon//SRAM Racing, a Daria Pikulik trafiła do amerykańskiego Human Powered Health.

 

Agnieszka miała, jak dotąd, najlepszy sezon w karierze w kategorii elita. Wygrała m.in. Lotto Belgium Tour, Premondiale Giro Toscana International FemminilleMemorial Michela Fanini, Princess Anna Vasa Tour, Gracia-Orlová i mistrzostwa Polski w jeździe indywidualnej na czas. Daria w tym sezonie błysnęła znakomitą formą podczas takich wyścigów jak Baloise Ladies Tour, gdzie na metach poszczególnych etapów regularnie psuła szyki zawodniczkom WWT, wygrała także Districtenpijl – Ekeren-Deurne. W dorobku zawodniczki z Darłowa jest również brąz mistrzostw Polski w wyścigu ze startu wspólnego i 5. miejsce w szosowych mistrzostwach Europy. Świetnie radziła sobie również w zawodach torowych.

 

Do wyróżniających się zawodniczek niewątpliwie należy także Dominika Włodarczyk, która wygrała międzynarodowy Watersley Women's Challenge, zajęła drugie miejsce w Premondiale Giro Toscana, również drugie w Belgrade GP Woman Tour i Visegrad 4 Ladies Race Slovakia oraz trzecie w etapówce Princess Anna Vasa Tour. Wywalczyła także złoto mistrzostw Polski w wyścigu ze startu wspólnego w kategorii U23 i brąz w ITT. W połowie stycznia 2023 roku Doma bronić będzie także koszulki mistrzyni Polski elity i orliczek w kolarstwie przełajowym.

 

Sukcesy w Polsce


Wobec tych sukcesów i niewątpliwej dominacji teamu na wyścigach w Polsce nie jest zaskoczeniem, że koszulkę mistrzyni Polski elity założyła zawodniczka Atomu, Wiktoria Pikulik, a Monika Brzeźna została górską szosową mistrzynią Polski i zajęła drugie miejsce w rozegranym na Węgrzech Visegrad 4 Ladies Series. Całkiem udany sezon miała także Katarzyna Wilkos, która wraz z pozostałymi „Atomówkami” znakomicie taktycznie rozgrywała wyścigi w Polsce i za granicą. Kaja Rysz odniosła dwa zwycięstwa w Pucharze Polski.

 

Na torze, oprócz Wiktorii i Darii, prym wiodły także Nikol Płosaj, Tamara Szalińska, Olga Wankiewicz i Wiktoria Polak. W sierpniu do teamu dołączyła Czeszka Nikola Bajgerová, która rozpoczęła starty w nowych barwach od zwycięstwa w Sowiogórski Tour. Łucja Pietrzak w tym roku zakończyła zawodniczą karierę, ale pozostanie związana z teamem.

 

To był ciężki, ale bardzo dobry sezon – podsumowuje dyrektor sportowy ekipy. – Mamy z Pauliną i całym teamem ogromną satysfakcję, że po tylu latach wytrwałej pracy w tak niszowej dyscyplinie, jaką jest w Polsce kolarstwo, szczególnie kobiece, udało nam się doprowadzić do zarejestrowania grupy zawodowej. Jesteśmy dumni z faktu, że również w kolejnym sezonie ścigać się będziemy jako ekipa UCI. Cieszy nas bardzo, że Agnieszka i Daria zostały zauważone przez teamy WWT i ścigać się będą w ich barwach, bo to oznacza, że skutecznie zrealizowaliśmy nasz zamiar prowadzenia takiej drużyny, która zapewni zawodniczkom możliwość sportowego rozwoju.

 

Nie byłoby to możliwe, gdy nie zaufanie i wsparcie wielu przedsiębiorstw, ale przede wszystkim związanych z nimi ludźmi, którzy mają ogromne serce do kolarstwa – podkreśla Paweł Bentkowski. – Szczególne podziękowania kierujemy do firm: Atom Deweloper, Przedsiębiorstwa Budowlanego MAT, Miasta Wrocław oraz Budus Developer, a także do naszych partnerów technicznych: No Limited, Velo, Weron, Raso, Staropolanka, Inpeak, Cycling Planet, JAKO Polska i Posciellux.pl.

 

W kolejnych latach zespół zamierza skoncentrować się na wspieraniu młodych talentów. – Nie wykluczamy, że już w sezonie 2024, nasza ekipa składać się będzie głównie z juniorek i orliczek, którym zapewnimy starty w międzynarodowych wyścigach – mówi Bentkowski.

 

W najbliższy sezon Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław wchodzi w odświeżonym składzie. Do Moniki Brzeźnej, Katarzyny Wilkos, Dominiki Włodarczyk, Wiktorii Pikulik, Nikol Płosaj, Olgi Wankiewicz, Tamary Szalińskiej, Karoliny Chojnackiej i Nikoli Bajgerovej dołączą Agata Kowalska, Malwina Mul i Maja Tracka.
Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław (wcześniej MAT Atom Deweloper) to obecnie najbardziej utytułowana w Polsce kobieca drużyna kolarska, założona w 2016 roku przez olimpijkę z Pekinu Paulinę Brzeźną-Bentkowską i jej męża Pawła Bentkowskiego, byłego kolarza.

 

W skład teamu wchodzą uczestniczki Igrzysk Europejskich, Akademickich Mistrzostw Świata oraz reprezentantki Polski w torowych i szosowych Mistrzostwach Europy i Świata.

 

Tylko w pierwszym sezonie funkcjonowania grupy jej zawodniczki zdobyły 11 medali mistrzostw Polski, a także z sukcesami startowały w wyścigach na szosach Hiszpanii, Belgii, Czech, Holandii i Niemiec. Lata 2017-2021 przyniosły kolejne sukcesy drużyny, przypieczętowane m.in. srebrnym medalem Justyny Kaczkowskiej i Łucji Pietrzak na torowych Mistrzostwach Europy, medalami Moniki Brzeźnej, Marty Lach i Karoliny Sowy w Akademickich Mistrzostwach Świata oraz zdobyciem mistrzostwa kraju w wyścigu ze startu wspólnego, a także w górskim szosowym czempionacie.

 

Celem teamu jest dołączenie do grona najlepszych ekip świata oraz stworzenie młodym zawodniczkom możliwie najdogodniejszych warunków rozwoju – umożliwienie im zarówno studiowania i jednocześnie uprawiania sportu na wysokim poziomie.

 

O drużynie powstał film dokumentalny „TOUR”. Na ekranie można również zobaczyć Monikę Brzeźną, która wystąpiła w teledysku „Ty jesteś jutrem” zespołu De Mono.

 

 

 

 

Źródło: Atom Deweloper

Sklep.rowery.pl

Patronat / Współpraca

79 tour de pologne 2022 logo

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów