Trasa rowerowa "Green Velo" - 2000 km przez 5 województw Polski wschodniej!

Na trasie rowerowej    Autor: M. SzydagisWschodni Szlak Rowerowy Green Velo, będzie najdłuższą trasą rowerową w Polsce. Prowadzić będzie od mazurskich jezior do Gór Świętokrzyskich. Na początku listopada miały miejsce konferencje prasowe, podczas których osoby odpowiedzialne za promocję szlaku omawiały m.in. postęp prac w jego budowie. Trasa będzie promowana 29 listopada, podczas trzeciego dnia 22. Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw.

 

200 mln zł koszt trasy, 20 mln zł promocja, ponad 2000 km tras rowerowych zbudowanych do końca 2015 roku i biegnących przez 5 województw Polski wschodniej - te liczby robią wrażenie. Beneficjentem projektu jest Województwo Świętokrzyskie, które go realizuje we własnym imieniu i na rzecz pozostałych województw Polski Wschodniej. Spójną trasę rowerową stworzą niezależnie inicjatywy wykonywane w województwie lubelskim (ok. 350 km), podkarpackim (ok. 430 km), podlaskim (ok. 590 km), świętokrzyskim (ok. 190 km) i warmińsko-mazurskim (ok. 420 km). Trasa jest zaprojektowana tak, że aby prowadzić przez obszary atrakcyjne, czyli miejsca cenne przyrodniczo, zabytki, ważne węzły komunikacyjne, przesiadkowe. Łącznie ma być 477 atrakcji turystycznych. Takich działań w Polskiej turystyce rowerowej do tej pory jeszcze nie było.

 

Przebieg tras w poszczególnych województwach: 

- Lubelskie: od granicy z województwem podlaskim (gmina Konstantynów – przeprawa przez Bug w miejscowości Gnojno) przez miejscowości Terespol, Sławatycze, Włodowa, Wola Uhruska, Chełm, Krasnystaw, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Józefów do granicy z woj. podkarpackim w miejscowości Maziły (gmina Susiec);

- Podkarpackie: od granicy z województwem lubelskim w miejscowości Podlesina (gmina Narol) przez Horyniec Zdrój, Przemyśl, Dynów, Rzeszów, Łańcut, Leżajsk, Ulanów do granicy z województwem świętokrzyskim w miejscowości Trześń (gmina Gorzyce);

- Podlaskie: od granicy z województwem warmińsko-mazurskim w miejscowości Gromadczyzna (gmina Wiżajny) przez Suwałki, Wigierski Park Narodowy, Augustów, Biebrzański Park Narodowy, Goniądz, Tykocin, Narwiański Park Narodowy, Białystok, Supraśl, Siemianówkę, Białowieski Park Narodowy, Hajnówkę, Mielnik do granicy z woj. lubelskim w miejscowości Niemirów;

- Świętokrzyskie: od granicy z województwem podkarpackim w Sandomierzu przez Klimontów, Iwaniska, Raków, Kielce do Sielpi Wielkiej (gmina Końskie).

- Warmińsko-mazurskie: od granicy z województwem pomorskim (gmina Elbląg - przeprawa promowa przez Nogat w miejscowości Kępiny Wielkie) przez Elbląg, Braniewo, Pieniężno, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Węgorzewo, Gołdap do granicy z województwem podlaskim w miejscowości Żerdziany (gmina Dubeninki).

Od głównej trasy będą odchodzić tzw. „odnogi” czyli łączniki i pętle, które prowadzą do miejsc atrakcyjnych turystycznie i węzłów komunikacyjnych. Zaplanowane zostały tam, gdzie nie było możliwości poprowadzenia trasy głównej: łącznik do PKP Korsze, pętla do Augustowa, łącznik do Łomży, pętla do Białowieży, łącznik do PKP Rzeszów, łącznik do PKP Kielce.

Szlak zostanie podzielony na 12 tematycznych "królestw", np. "Dolina Bugu", "Mazury Północne" czy "Góry Świętokrzyskie", co ma ułatwić promowanie poszczególnych fragmentów trasy.

 

 Mapka trasy Green Velo

 

Planowane jest stworzenie "Miejsc przyjaznych rowerzyście". Ma to być docelowo 300 certyfikowanych obiektów, które będą rekomendowane na trasie. Według założeń przedsiębiorcy mają uzyskać tzw. pakiet korzyści, a w nim obrandowanie, oznakowanie, logotyp, a także wspólną promocję. Dzięki temu rowerowi turyści dowiedzą się, gdzie można się zatrzymać oraz gdzie są miejsca w których bez problemu można naprawić rower.

 

Oprócz tego będą stworzone tzw. Miejsca Obsługi Rowerzysty (MOR). W planach jest budowa 220 takich przestrzeni, które będą oddalone od siebie odpowiednio co:

- co 5-10 km – MOR z parkingiem dla rowerów,

- co 15-30 km – MOR z toaletami, obiektami gastronomicznymi, sklepami spożywczymi, sklepem ze sprzętem sportowym i serwisem rowerowym, mapami i znakami informacyjnymi,

- co 50 km – MOR z obiektami noclegowymi (kempingami, schroniskami, pensjonatami, kwaterami prywatnymi, hostelami i hotelami),

- nie rzadziej niż co 150 km – MOR w miejscu węzłów integracyjnych, aby rowerzysta mógł zmieniać środki transportu.

 

Miejsce Obsługi Rowerzystów; Źródło: Prezentacja Green Velo

 Przykład MOR; Źródło:  Prezentacja Green Velo

 

Województwa przez które przebiega szlak GreenVeolo, bez wątpienia mają co pokazać turyście. Jednocześnie w każdym z filmów promocyjnych, choć przez chwilę pojawił się rower. Nam najbardziej podoba się reklama województwa podkarpackiego - tam też jest go najwięcej :)

 

 Reklama województwa lubelskiego:

 

Reklama województwa podkarpackiego:

 

Reklama województwa podlaskiego:

 

Reklama województwa świętokrzyskiego:

O wielkości projektu, może świadczyć liczba wszystkich partnerów, którzy są zaangażowani w jego realizację. Ta liczba to 211! W nią wlicza się 5 Oddziałów regionalnych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, 38 samorządów powiatowych, 144 samorządów gminny i miejskich, 16 regionalnych Dyrekcji Lasków Państwowych i nadleśnictw i  17 pozostałych.

Ze względu na wielkość projektu, planowana jest duża kampania promocyjna, która będzie realizowana do końca 2015 roku. Trasę ma być reklamowana zarówno przez prasę, telewizję czy internet jak i przez obecność na targach turystycznych bądź imprezach rowerowych.

Na portalu internetowym projektu będzie możliwość:

- zobaczenia interaktywnej mapy szlaku,
- zaplanowania własnej trasy,
- dodawania swoich wycieczek,
- śledzenia postępów w budowie trasy,
- pobieranie śladów trasy.

Osoby odpowiedzialne za projekt mówiły na konferencji prasowej, że w Polsce przez 50 lat nie udało się stworzyć jednolitych oznakowań tras rowerowych. Ostatnio udało się to zrobić. Oto przykładowe znaki, które weszły w życie w połowie 2013 roku. Na pewno jednolite oznaczenie całej trasy, będzie dla rowerzystów bardzo pomocne.

 Znaki; Źródło: Prezentacja Green Velo

 

Założeniem projektu, jest takie usytuowanie trasy, że przejazd drogami publicznymi będzie się odbywał tylko na takich trasach, gdzie średnie dobowe natężenie ruchu samochodowego nie przekracza 1000 pojazdów na dobę. Dla pozostałych odcinków przewiduje się wydzielenie rowerów z ruchu przez budowę ścieżki rowerowej.

Twórcy liczą, że trasa Green Velo spowoduje zbudowanie wizerunku makroregionu Polski Wschodniej, jako miejsca atrakcyjnego dla turystów zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem, zwłaszcza lubiących turystykę rowerową. Przedstawiciele regionów mówią, że wszyscy w tym projekcie są partnerami, ale nie tworzą wspólnych produktów turystycznych. Mają nadzieję, że rowery połączą ich produkty, obiekty kulturalne czy uzdrowiska.

Promocją całego projektu Wschodniego Szlaku Rowerowego, zajmuje się Regionalna Organizacja Turystyczna Woj. Świętokrzyskiego (ROTWŚ). Województwa, które są zrzeszone w projekcie, ustaliły, że podczas wystaw targowych będą promowały się wspólnie, pod jednym logotypem i na jednym stoisku. 

Debiut zaplanowaliśmy na 27 listopada na jednych z największych targach turystycznych w kraju, TT Warsaw – poinformował prezes ROTWŚ Jacek Kowalczyk. Regiony nie zamierzają się ograniczać wyłącznie do krajowych wystaw. - Pojedziemy wspólnie na jedną z największych tego typu imprez na świecie – targi ITB (Berlin), a także do Utrechtu (Holandia), ponieważ rynek Beneluksu jest rynkiem docelowym, tam turystyka rowerowa jest bardzo popularna – zaznaczył Kowalczyk. Regiony rozważają także udział w wystawie turystycznej we Lwowie. Wschodni Szlak Rowerowy będzie promowany także podczas Wystawy Światowej "Expo 2015" w Mediolanie.

Logotypem Wschodniego Szlaku Green Velo jest różnokolorowa litera "w" zbudowana z elementów rowerowego łańcucha. Hasłem promocyjnym trasy będzie "Łańcuch atrakcji".  Logo ma kojarzyć się z "W" jako Polska wschodnia. Nazwa trasy po angielsku, ma być pomocna w promocji trasy w środowisku międzynarodowym.

Oficjalne logo szlaku Green Velo

 

W tym miesiącu rozpoczęły się przetargi do kolejnych odcinków trasy. Przykładowo 12 listopada na budowę szlaku na terytorium woj. warmińsko-mazurskiego. Relację z budowy trasy możecie śledzić na stronie internetowej projektu Green Velo: tutaj.

Osoby odpowiedzialne za budowę szlaku, zaprosiły jednego rowerzystę, aby przejechał 1900 km wzdłuż planowanych tras. Marcin miał zweryfikować atrakcyjność trasy, otoczenie przez które przebiega i zlokalizować proponowane miejsca odpoczynku. Jego przejazd trwał od maja do końca czerwca tego roku, a swój przejazd przez jeszcze nie skończoną trasę opisał w blogu na oficjalnej stronie internetowej Green Velo. Jego relację znajdziecie: tutaj.

Całkowity koszt przedsięwzięcia ma wynosić 274 mln zł. 85% tej kwoty będzie pochodziła z Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej".

Pozostaje nam tylko czekać i wierzyć, że ten imponujący projekt, zakończy się sukcesem :)

 

Zdjęcia z miejsc, w których kręcono film promujący Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo (zdjęcia dzięki uprzejmości Green Velo):

 

Autorzy zdjęć: Dawid Łukasik; A.Łuczkiewicz; M. Szydagis

 

 

Mapa: Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej

 

Na podstawie informacji: greenvelo.pl  ; Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiegoprovestigo.pl ; onet.pl

 

 

Tags: Wyprawa, trasy rowerowe

Komentarze  

0 #1075 Zac 2022-08-17 14:21
I have to thank you for the efforts you have put in penning this website.
I am hoping to see the same high-grade blog posts by you in the
future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my
own, personal website now ;)

Here is my site: เครดิตฟรีไม่มีเงื่อนไข: https://slotcomment.com/unconditional-free-credit
Cytować
0 #1074 Zelma 2022-08-17 14:20
insert your data

Also visit my site - 20 Minimum Deposit
Online casino: http://Www.photography.Sblinks.net/user/arnoldpear/
Cytować
0 #1073 Tawnya 2022-08-17 14:18
Appreciating the commitment you put into your site and detailed information you present.

It's awesome to come across a blog every once in a while that
isn't the same unwanted rehashed information. Excellent read!
I've saved your site and I'm adding your RSS feeds to my Google account.


my web page m88: https://slotcomment.com/m88
Cytować
0 #1072 Kellye 2022-08-17 14:13
hey there and thank you for your info – I've definitely picked up anything new from right here.
I did however expertise several technical points using this website, as I
experienced to reload the web site many times previous to I
could get it to load correctly. I had been wondering
if your hosting is OK? Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and could
damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords.
Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of
your respective exciting content. Ensure that you update this again very soon.

My blog post; เว็บสล็อตที่ดีที่สุด: https://slotcomment.com/best-online-slots
Cytować
0 #1071 Mariano 2022-08-17 14:02
Very good blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?
I'm hoping to start my own blog soon but I'm a little lost on everything.
Would you advise starting with a free platform like Wordpress or go for a paid
option? There are so many choices out there that I'm completely confused ..
Any tips? Bless you!

Look into my homepage - 918kiss เครดิตฟรี 50: https://freecreditfree.com/918kiss-free-credit-50/
Cytować
0 #1070 Raphael 2022-08-17 13:19
But with that being said, Pinterest is basically geared towards women with a 71% female person base.my page - free
internet marketing training: https://www.anunciosentuciudad.es/author/brockbeak44/
Cytować
0 #1069 Muhammad 2022-08-17 13:08
Hi there would you mind letting me know which hosting company you're
using? I've loaded your blog in 3 completely different web
browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.
Can you suggest a good internet hosting provider at a honest price?
Many thanks, I appreciate it!

Here is my website; สมัคร sbobet: https://slotcomment.com/apply-sbobet
Cytować
0 #1068 Humberto 2022-08-17 12:59
I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog
and was wondering what all is needed to get set up?
I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very internet savvy so I'm not 100% positive.
Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Many thanks

Here is my blog post ... เว็บแทงหวยออนไลน์: https://slotcomment.com/online-lottery
Cytować
0 #1067 Launa 2022-08-17 12:59
This website was... how do I say it? Relevant!!

Finally I have found something which helped me.

Cheers!

Also visit my site ... judi slot terbesar: https://www.framepack.com.au/profile/daftar-togel-terbesar-terpercaya-no-1-naga4d/profile
Cytować
0 #1066 Parthenia 2022-08-17 12:44
Wow that was odd. I just wrote an very long comment but after
I clicked submit my comment didn't appear. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyways, just
wanted to say fantastic blog!

my page ... Idn Slot Pulsa: https://freelancepro.chimpgroup.com/slot-gacor.html
Cytować
0 #1065 Frank 2022-08-17 12:39
It's remarkable to pay a quick visit this web page and reading the views of all colleagues on the topic of this article, while I am also
zealous of getting knowledge.

Stop by my page ... Можно ли похудеть
в спортзале: https://www.youtube.com/channel/UC5zUUkSbpTLXyfaujCPQiDA
Cytować
0 #1064 Dannie 2022-08-17 12:14
Hello, i think that i saw you visited my blog thus i came to return the prefer?.I am
attempting to in finding things to improve my website!I suppose its good enough to
use a few of your ideas!!

My blog post - joker 666: https://slotcomment.com/joker-666
Cytować
0 #1063 Alana 2022-08-17 12:09
Great post.

My web-site สล็อต M88: https://freecreditfree.com/m88-slot/
Cytować
0 #1062 Tracey 2022-08-17 12:04
Everything is very open with a clear description of the issues.
It was really informative. Your site is useful.
Thanks for sharing!

Feel free to surf to my site เว็บไซต์ คาสิโน: https://slotcomment.com/online-casino
Cytować
0 #1061 Lakeisha 2022-08-17 11:50
Thanks a lot for sharing this with all folks you really realize what you are speaking about!
Bookmarked. Please additionally consult with my website =).
We may have a hyperlink exchange agreement among us

Here is my web site เกมส์สล็อตได้เงินจริงไม่ต้องลงทุน: https://slotcomment.com/slot-games-for-real-money-without-investment
Cytować
0 #1060 Alejandrina 2022-08-17 11:47
Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have really
enjoyed browsing your blog posts. In any case I'll be subscribing to your rss feed and I hope you
write again very soon!

My web blog; joker slot: https://slotcomment.com/joker-slot
Cytować
0 #1059 Thomas 2022-08-17 11:41
bookmarked!!, I like your website!

Also visit my homepage; ซุปเปอร์
สล็อต: https://slotcomment.com/super-slots
Cytować
0 #1058 Sanora 2022-08-17 11:40
You're so awesome! I do not suppose I've truly read something
like that before. So wonderful to find someone with original thoughts on this issue.
Really.. thanks for starting this up. This web site is one
thing that's needed on the internet, someone with a
bit of originality!

my web page joker games: https://slotcomment.com/joker-games
Cytować
0 #1057 Theo 2022-08-17 11:24
When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time
a comment is added I get several e-mails with the same
comment. Is there any way you can remove people from that service?
Thank you!

My blog post: รวมเว็บสล็อตฝาก 10 รับ 100: https://slotcomment.com/total-web-slots-deposit-10-get-100
Cytować
0 #1056 Shanna 2022-08-17 11:22
The scenes set in gilded palaces may be gloriously
colourful, but the rudimentary CGI would have appeared low cost a decade ago.


My site; Three Thousand Years
of Longing 2022 full movie: https://www.threethousandyearsoflongingmov.com/
Cytować
0 #1055 Abe 2022-08-17 11:12
Wonderful beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your website, how could i subscribe for a blog site?
The account aided me a appropriate deal. I had been a little bit familiar
of this your broadcast provided vivid clear concept

my blog ... สล็อตเครดิตฟรี 50
ถอนได้ 300: https://slotcomment.com/free-credit-slots-50-withdraw-300
Cytować
0 #1054 Samuel 2022-08-17 11:04
Howdy, I believe your web site might be having internet browser compatibility issues.
Whenever I take a look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in I.E., it has some overlapping
issues. I merely wanted to provide you with a quick
heads up! Aside from that, excellent website!

Feel free to surf to my web site :: บาคาร่า
ทุน 50: https://slotcomment.com/baccarat-capital-50
Cytować
0 #1053 Lieselotte 2022-08-17 10:28
Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it ;) I am going to return yet again since I book-marked
it. Money and freedom is the best way to change,
may you be rich and continue to guide other people.


My site - สล็อตโจ๊กเกอร์วอเลท: https://slotcomment.com/joker-wallet-slots
Cytować
0 #1052 Dedra 2022-08-17 10:15
Good response in return of this issue with real arguments and explaining the
whole thing about that.

Feel free to surf to my web-site ... ทดลองเล่น สล็อตjili: https://slotcomment.com/try-playing-jili-slots
Cytować
0 #1051 Kassie 2022-08-17 10:09
Hi to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this
site, and your views are good in support of new visitors.


Stop by my webpage ... ut9win แทงหวยออนไลน์: https://freecreditfree.com/ut9win-online-lottery/
Cytować
0 #1050 Camilla 2022-08-17 09:23
If you are going for best contents like myself, simply pay a visit this website everyday because it presents quality contents, thanks

Here is my blog post - พนันบอล: https://slotcomment.com/online-football-betting
Cytować
0 #1049 Bea 2022-08-17 09:01
Hurrah, that's what I was searching for, what a data! present
here at this web site, thanks admin of this web site.

Here is my blog; razzbets: https://razzbets.xyz
Cytować
0 #1048 Bradley 2022-08-17 08:58
Good way of describing, and fastidious article to obtain data concerning my presentation subject matter, which i am going to deliver in school.


Also visit my webpage: 툰코: https://linkday.net
Cytować
0 #1047 Berenice 2022-08-17 08:12
Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out.
Please let me know where you got your design. Thanks

Here is my site; เว็บสล็อต ฝาก 20 รับ
100 ล่าสุด: https://slotcomment.com/web-slots-deposit-20-get-the-latest-100
Cytować
0 #1046 Simone 2022-08-17 07:57
If you are going for finest contents like myself,
simply visit this web page everyday for the reason that
it presents feature contents, thanks

My site - เว็บสล็อต 168: https://slotcomment.com/web-slot-168
Cytować
0 #1045 Sterling 2022-08-17 07:19
Thanks for your personal marvelous posting! I quite enjoyed reading it,
you could be a great author. I will remember to bookmark your blog
and definitely will come back later in life. I want to encourage you continue
your great writing, have a nice evening!

my site; look at this site: https://objectstorage.sa-vinhedo-1.oraclecloud.com/n/id0futkc0ufd/b/definitive-guide-personal-auto-insurance-overview/o/index.html
Cytować
0 #1044 Kit 2022-08-17 06:31
Dragon Ball Super:
Super Hero 2022 full movie: https://www.dragonballsupersuperheroimovie.com/ Ball Super review provide a fabulous method to get exercise these days.
Technology that utilizes motion gets included in games.This means
you can be used to play in the games for all types of things such as yoga or sports.
You can workout and firm up all while playing a youtube video game at home!
Cytować
0 #1043 Jefferson 2022-08-17 05:42
I think everything said made a great deal of sense.

However, what about this? suppose you wrote a catchier post title?

I am not saying your information is not good., however what if you added something that makes people
desire more? I mean Trasa rowerowa "Green Velo" - 2000 km przez 5 województw Polski wschodniej!
is a little plain. You should look at Yahoo's front page and see how they create news headlines to grab people to open the links.
You might add a related video or a pic or two to grab readers interested about everything've written. In my opinion, it would make your blog a little livelier.


Also visit my web-site ... www.die-rheinischen-bauern.de: https://www.die-Rheinischen-bauern.de/
Cytować
0 #1042 Robin 2022-08-17 04:35
Hey I know this is off topic but I was wondering if you
knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
I've been looking for a plug-in like this for quite some
time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your
blog and I look forward to your new updates.

Have a look at my homepage ... ดาวน์โหลด สล็อต888: https://slotcomment.com/download-slot888
Cytować
0 #1041 Abdul 2022-08-17 04:16
I just like the helpful info you provide on your articles.
I will bookmark your blog and check again here regularly.

I'm fairly sure I'll be told plenty of new stuff right right here!

Good luck for the following!

Also visit my web-site :: เครดิตฟรี 50 ไม่ต้องฝากไม่ต้องแชร์กดรับเอง: https://slotcomment.com/free-credit-50-no-need-to-deposit-no-need-to-share-press-to-receive-by-yourself
Cytować
0 #1040 Reagan 2022-08-17 03:49
I'm really enjoying the design and layout
of your blog. It's a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me
to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
Outstanding work!

my web blog: สล็อตโจกเกอร์: https://slotcomment.com/joker-slot-th
Cytować
0 #1039 Moises 2022-08-17 02:02
I really like looking through a post that can make people
think. Also, thanks for permitting me to comment!

Also visit my web blog - เกมส์สล็อตเว็บตรง: https://slotcomment.com/straight-web-slot-games
Cytować
0 #1038 Jermaine 2022-08-17 01:52
I simply could not depart your site before suggesting that
I actually enjoyed the usual info a person provide on your guests?
Is going to be again frequently in order to check out new posts

My site :: สล็อต ทดลองเล่น: https://slotcomment.com/slots-try
Cytować
0 #1037 Antoinette 2022-08-17 01:22
I always spent my half an hour to read this webpage's articles all the time
along with a mug of coffee.

my page; ทดลองเล่นสล็อตฟรีไม่ต้องฝาก: https://slotcomment.com/free-trial-slots-no-deposit
Cytować
0 #1036 Heike 2022-08-17 01:15
What's up to every one, the contents present at this web page are really amazing for people experience, well, keep up the nice work fellows.Here is my homepage: เครดิตฟรี ไม่ต้องฝาก ไม่ต้องแชร์ แค่สมัคร: https://slotcomment.com/free-credit-no-deposit-no-sharing-just-sign-up
Cytować
0 #1035 Ahmed 2022-08-17 01:06
Everyone loves what you guys tend to be up too. This type
of clever work and coverage! Keep up the excellent works guys I've incorporated you guys
to our blogroll.

My blog post :: เว็บพนัน คาสิโน: https://slotcomment.com/gambling-website-casino
Cytować
0 #1034 Dani 2022-08-17 01:03
Ӏ've been browsing online more than 4 hours todаy, yet I
never found any interesting article like уours.
It's pretty worth enough for me. In my view, if all web
owners and bloggers made good content as
you did, the internet will be a lot more useful than ever before.


Feel free to visit my blog post :: Ԁelһi
call giгls: https://delhiescortsncr.in/escorts-service-near-sector-57.html
Cytować
0 #1033 Darrin 2022-08-17 00:58
I'm truly enjoying the design and layout of your website.
It's a very easy on the eyes which makes it much more
pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create
your theme? Excellent work!

Also visit my blog - โปรโมชั่น
FB88: https://freecreditfree.com/fb88/
Cytować
0 #1032 Rex 2022-08-17 00:55
Great delivery. Sound arguments. Keep up the good effort.


Feel free to surf to my homepage - bk8
แทงบอลออนไลน์: https://freecreditfree.com/bk8-online-football-betting/
Cytować
0 #1031 Muoi 2022-08-17 00:49
Hey there! I know this is somewhat off-topic however I
had to ask. Does operating a well-established blog like
yours take a large amount of work? I'm brand new to running a blog however
I do write in my diary on a daily basis. I'd like to start a blog so I can share my own experience and thoughts online.
Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for new aspiring bloggers.
Thankyou!

Review my blog post: ทดลองเล่นสล็อตฟรีได้เงินจริง: https://slotcomment.com/try-playing-slots-for-free-for-real-money
Cytować
0 #1030 Soon 2022-08-17 00:33
I absolutely love your site.. Excellent colors & theme.
Did you build this site yourself? Please reply back as I'm trying to create my own blog
and would love to know where you got this
from or just what the theme is named. Thanks!

Stop by my web site - โจ๊กเกอร์ สล็อต: https://slotcomment.com/joker-slot-th
Cytować
0 #1029 Larue 2022-08-17 00:31
Hello, just wanted to tell you, I loved this post. It was practical.

Keep on posting!

Feel free to surf to my web-site; redirected here: https://9-easy-facts-about-sr-22-insurance-california.eu-central-1.linodeobjects.com/index.html
Cytować
0 #1028 Alexandria 2022-08-17 00:03
I'm curious to find out what blog platform you have been using?

I'm having some minor security issues with my latest website and I would like to find something more
safe. Do you have any recommendations?

Also visit my blog post: บาคาร่าออนไลน์ BK8: https://freecreditfree.com/baccarat-online-bk8/
Cytować
0 #1027 Bianca 2022-08-17 00:03
Hi, its nice article regarding media print, we
all be familiar with media is a enormous source of data.

My site ... บาคาร่า ออนไลน์ได้เงินจริง: https://slotcomment.com/baccarat-online-for-real-money
Cytować
0 #1026 Milla 2022-08-16 23:44
Hello There. I found your blog using msn. This is a very well
written article. I'll make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks
for the post. I'll definitely return.

Also visit my web site: เว็บสล็อตที่มีคนเล่นมากที่สุด: https://slotcomment.com/the-most-played-slots-website
Cytować
0 #1025 Finley 2022-08-16 22:52
Hello to all, how is all, I think every one is
getting more from this web site, and your views are
fastidious in favor of new people.

Here is my page - judi slot terbesar: https://www.gatewayfamilyservices.org/profile/daftar-situs-slot-terbaik-terpercaya-no-1-naga4d/profile
Cytować
0 #1024 Dalene 2022-08-16 22:31
I think what you said made a bunch of sense. However, consider this, suppose you added a little information? I ain't
saying your content isn't good, however what if you added something
that makes people desire more? I mean Trasa rowerowa "Green Velo" -
2000 km przez 5 województw Polski wschodniej! is kinda
plain. You ought to glance at Yahoo's home page and see how
they create article titles to get viewers to open the
links. You might try adding a video or a related picture
or two to grab readers interested about everything've got to say.
Just my opinion, it could bring your website a little
bit more interesting.

Stop by my web page เว็บสล็อตเครดิตฟรี ยืนยันเบอร์ล่าสุด: https://slotcomment.com/free-credit-slots-website-last-number-confirmation
Cytować
0 #1023 Caitlin 2022-08-16 22:20
Hi there to every , because I am really eager of reading this website's post to
be updated on a regular basis. It includes fastidious
stuff.

Here is my web blog :: สล็อต
777: https://slotcomment.com/slots-777
Cytować
0 #1022 Samira 2022-08-16 22:16
If you desire to improve your knowledge simply keep visiting
this site and be updated with the most up-to-date news posted here.My homepage - ทดลองเล่น สล็อต โรม่า: https://slotcomment.com/try-playing-roma-slots
Cytować
0 #1021 Lorri 2022-08-16 21:56
Does your website have a contact page? I'm having a tough time locating it but, I'd like
to shoot you an e-mail. I've got some recommendations for your blog you
might be interested in hearing. Either way, great blog
and I look forward to seeing it grow over time.


Here is my web-site ... sportsmine: https://sportsmine.xyz
Cytować
0 #1020 Andy 2022-08-16 21:49
What i do not understood is in truth how you're not actually much more
smartly-favored than you might be right now. You are very intelligent.
You recognize thus considerably with regards to this
matter, made me in my view imagine it from numerous varied angles.
Its like women and men aren't interested except it's something to do with Lady gaga!
Your own stuffs outstanding. All the time deal with it up!


Here is my website Judi slot online jackpot terbesar: https://www.mykonosoliveoiltasting.com/profile/judi-slot-online-jackpot-terbesar-naga4d/profile
Cytować
0 #1019 Dexter 2022-08-16 21:46
Регулярные проверки контролирующими
органами обеспечивают исправность работы всех элементов сайта.


my web-site: Vera: http://Phudeviet.org/forum/member.php?35842-hoveli.html
Cytować
0 #1018 Rory 2022-08-16 20:56
Useful info. Fortunate me I discovered your web site unintentionally, and I'm surprised why this twist of
fate didn't happened earlier! I bookmarked it.

Here is my blog post เว็บสล็อตเครดิตฟรี: https://slotcomment.com/slots-creditfree
Cytować
0 #1017 Hyman 2022-08-16 20:07
This is really interesting, You are a very skilled blogger.
I've joined your feed and look forward to seeking more of your
excellent post. Also, I've shared your web site in my social
networks!

my webpage ... บาคาร่าออนไลน์: https://slotcomment.com/online-baccarat
Cytować
0 #1016 Katie 2022-08-16 20:03
Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I
was wanting to know your situation; many of us have developed some nice methods and we are looking to trade solutions with others,
please shoot me an email if interested.

Look into my blog ... เกมส์สล็อตเว็บตรง: https://slotcomment.com/straight-web-slot-games
Cytować
0 #1015 Jannie 2022-08-16 19:55
This is the perfect site for anyone who wants to find out about
this topic. You realize so much its almost hard to argue
with you (not that I personally would want to…HaHa).
You definitely put a new spin on a topic which has been discussed for many
years. Wonderful stuff, just excellent!

Visit my web page สล็อตเครดิตฟรี 88: https://slotcomment.com/free-credit-slots-88
Cytować
0 #1014 Bea 2022-08-16 19:55
Very good website you have here but I was wanting to know if you knew
of any forums that cover the same topics discussed in this article?
I'd really love to be a part of community where I can get comments from other experienced individuals that share the same interest.
If you have any suggestions, please let me know.
Thanks!

Feel free to surf to my web site; betfocus: https://betfocus.xyz
Cytować
0 #1013 Nannie 2022-08-16 19:40
I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself
or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I'm looking to
design my own blog and would like to find out where
u got this from. appreciate it

Here is my web page; cryptosportbetting: https://cryptosportbetting.xyz
Cytować
0 #1012 Aracelis 2022-08-16 19:36
Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it ;) I'm
going to revisit once again since I book-marked it. Money
and freedom is the best way to change, may you be rich
and continue to guide other people.

Also visit my site; คาสิโนออนไลน์ได้เงินจริงมือถือ: https://slotcomment.com/online-casino-real-money-mobile
Cytować
0 #1011 Jeannine 2022-08-16 19:13
Hello, i think that i saw you visited my weblog thus i came to “return the favor”.I am attempting to
find things to enhance my site!I suppose
its ok to use a few of your ideas!!

My homepage; m88: https://slotcomment.com/m88
Cytować
0 #1010 Jillian 2022-08-16 19:10
Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot
of spam feedback? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can recommend?
I get so much lately it's driving me crazy so any help is very much appreciated.


my web-site ... สล็อต 888 ฟรีเครดิต 50: https://slotcomment.com/slots-888-free-credit-50
Cytować
0 #1009 Verona 2022-08-16 19:06
Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the simplest thing to be aware of.
I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they plainly don't know about.

You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects
, people can take a signal. Will probably be back to get more.
Thanks

Also visit my homepage - พนันบอล: https://slotcomment.com/online-football-betting
Cytować
0 #1008 Adriana 2022-08-16 19:02
I believe this is one of the so much vital info for me.
And i'm glad reading your article. But wanna remark on few normal issues, The website style is
great, the articles is in point of fact great :
D. Excellent activity, cheers

My homepage - m88 แทงบอลออนไลน์: https://freecreditfree.com/m88-online-football-betting/
Cytować
0 #1007 Janeen 2022-08-16 18:50
Apostas esportivas, apostas eSports - Ganhe até X2000 jogos de aviador
por dinheiro
apostas de futebol: https://go.binaryoption.ae/Sy4cRA
Cytować
0 #1006 Debora 2022-08-16 18:43
Remain at heart when gaming.A stability Dragon Ball Super: Super Hero movie: https://www.dragonballsupersuperheroimovie.com/ can certainly help in keeping your spine properly aligned.
In case you are seriously associated with gaming, be sure to do proper stretches and take plenty of breaks to ensure you don't get injured.
Cytować
0 #1005 Madelaine 2022-08-16 18:38
It might be hard to find out which Dragon Ball Super: Super Hero full movie: https://www.dragonballsupersuperheroimovie.com/ Ball Super
Super Hero console is right for your needs. Take a look
at reviews of several gaming systems that other gamers have identified troubles with the console.
Cytować
0 #1004 Abbie 2022-08-16 18:26
I'll immediately grab your rss as I can't in finding your
email subscription link or e-newsletter service. Do you've any?

Please let me realize in order that I may subscribe.
Thanks.

Look at my web-site สล็อต 666: https://slotcomment.com/slot-666
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Patronat / Współpraca

79 tour de pologne 2022 logo

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów