English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Bursztynowym Szlakiem po kolejne punkty BGŻ ProLigi

rutkiewiczPierwszy etapowy wyścig kolarskiego sezonu 2013 – Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour już po raz 28. toczyć się będzie na szosach województw łódzkiego i wielkopolskiego. Pozycji lidera klasyfikacji w drugiej tegorocznej imprezie zaliczanej do BGŻ ProLigi bronić będzie Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice), ubiegłoroczny triumfator tego wyścigu. Przez trzy dni, od piątku do niedzieli, uczestnicy Hellena Tour pokonają ponad 420 kilometrów trasy podzielonej na cztery etapy. Trzy z nich to rywalizacja ze startu wspólnego, najkrótszy, 14-kilometrowy odcinek, stanowi jazda indywidualna na czas, która może mieć decydujące znaczenie dla ostatecznej klasyfikacji.

W pierwszym dniu kolarze ścigać się będą na dystansie 165 km wokół zalewu Jeziorsko, ze startem i metą w miejscowości Warta. W sobotę organizatorzy zaplanowali dwa etapy - pierwszym będzie przedpołudniowa jazda indywidualna na czas na 14-kilometrowej trasie w Opatówku, a po południu rozegrany zostanie etap z Kalisza do Kazimierz Biskupiego długości 112 km.

Wyścig, znany przed laty jako Kalisz - Konin, zakończy niedzielny, 136 kilometrowy odcinek z Ostrzeszowa do Kalisza, gdzie zawodnicy finiszować będą w centrum miasta, na ul. Górnośląskiej. Ostatnie kilometry poprowadzone zostały uliczną pętlą, długości niespełna dwóch kilometrów, którą kolarze pokonają trzykrotnie.

Walka o etapowe zwycięstwo, a być może triumf w całej imprezie zapowiada się bardzo ciekawie także dla kibiców, których w Kaliszu nigdy nie brakuje. Widzowie będą mieli okazję obserwować przez kilkanaście minut rywalizację na decydujących kilometrach, a sprzyjać im powinna także wiosenna aura. Prognozy przewidują co prawda możliwość przelotnych opadów, ale temperatura będzie znacznie wyższa niż podczas inauguracji sezonu BGŻ ProLigi w Sobótce.

„Ślężańskiego Mnicha” zdominowali kolarze CCC Polsat Polkowice, którzy rozegrali go wręcz w pokazowy sposób. Zwycięzca z Sobótki Marek Rutkiewicz przyznaje jednak, że w „Hellena Tour” walka będzie już bardziej wyrównana. W Sobótce zabrakło bowiem na starcie wielu zawodników ekip Bank BGŻ i BDC MarcPol, którzy w tym samym czasie startowali poza granicami kraju. Tym razem stawka startujących będzie bardziej wyrównana i liczniejsza, tym bardziej, że spodziewane są również drużyny zagraniczne. W ubiegłym roku do wyścigu zgłosiło się aż 170 kolarzy, a w tegorocznej edycji gospodarze spodziewają się porównywalnej liczby startujących.

W klasyfikacji BGŻ Proligi prowadzi Rutkiewicz, a wśród zawodników do 23 lat Paweł Franczak z zespołu Wibatech - Brzeg. Obaj demonstrują wysoką formę u progu sezonu i będą próbowali utrzymać swoje pozycje w rankingu. W „Hellena Tour” można znacznie wzbogacić swoje konto punktowe - na zwycięzcę klasyfikacji generalnej czeka 50 punktów, a na czołowe trójki na etapach odpowiednio 5-3-1 pkt.

Źródło: Informacja prasowa BGŻ ProLiga

Patronat / Współpraca

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

 

14522687_619365254901289_373792591331914942_n.jpg

logo Bike Day

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów