English French German Italian Portuguese Russian Spanish

I etap TdP Women - popis Jolandy Neff w Zakopanem

Jolandy Neff w Zakopanem

Jolanda Neff (Swiss National Team) wygrała w Zakopanem pierwszy etap Tour de Pologne Women i została liderką wyścigu. Najlepsza z Polek Ewelina Szybiak (Reprezentacja Polski) zajęła piąte miejsce.

Koniec 73. Tour de Pologne UCI World Tour nie oznaczał końca kolarskich emocji. Dzień po triumfie Tima Wellensa na Rynku w Krakowie, pod Wielką Krokwią w Zakopanem rozpoczął się historyczny Tour de Pologne Women. Organizowany po raz pierwszy zawodowy wyścig dla kobiet składa się w tym roku z trzech etapów. Pierwszy to właśnie ciężka, górska przeprawa na rundach wokół Zakopanego – 100 kilometrów z sześcioma górskimi premiami na trasie. Na starcie historycznego Tour de Pologne Women stanęło 77 zawodniczek, w tym aż 25 Polek jadących w barwach reprezentacji oraz czterech polskich grup.

W pierwszej edycji Tour de Pologne Women bierze udział czternaście drużyn – w tym pięć z Polski: TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team, MAT Atom Sobótka, Planet X/Bo-Go Szczecin, UKS MRÓZ Colnago Jedynka Kórnik, oraz Reprezentacja Polski w składzie Ewelina Szybiak, Aurela Nerlo, Dorota Przęzak, Natalia Mielnik, Patrycja Lorkowska i Monika Żur. Na starcie pojawiły się także grupy z Włoch, Słowenii i Czech oraz reprezentacje Ukrainy, Kazachstanu, Słowacji i Szwajcarii ze słynną Jolandą Neff – wielokrotną medalistką mistrzostw świata w MTB.

Nagrodą główną w Tour de Pologne Women jest samochód Hyundai Elantra. Zwyciężczyni otrzyma również Puchar Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło.

 

 

Kobiecy peleton ruszył na trasę tuż przed godziną 16 i bardzo szybko porwał się na wiele grupek. Już na pierwszej górskiej premii na Głodówce różnice czasowe były spore. Dodatkowym utrudnieniem była pogoda – ulewny deszcz i przenikliwy chłód – niemal identyczne warunki, w jakich kilka dni temu rywalizowali kolarze. Pierwszą górską premię wygrała Marta Lach (MAT Atom Sobótka), a dwie kolejne – Ząb i Kościelisko Butorowy WierchPaulina Brzeźna-Bentkowska (MAT Atom Sobótka). Później zaatakowała Jolanda Neff, która szybko uzyskała minutę przewagi i samotnie pokonywała kolejne wzniesienia. Wygrała trzy górskie premie na drugim okrążeniu oraz dwie Lotne Premie LOTTO – Poronin i Kościelisko. Nie przeszkodził jej nawet groźny upadek, przez który straciła część swojej przewagi. Na metę w Zakopanem wjechała samotnie, w wielkim stylu, takim, w jakim triumfował tu Tim Wellens. Drugie miejsce zajęła Flavia Oliveira (BTC City Lubljana) ze stratą 1.39, a trzecie Rasa Leleivyte (Aromitalia Vaiano Fondriest), która traci do liderki 2,27.

Najlepsza z Polek Ewelina Szybiak jest piąta, a w czołowej dziesiątce znalazły się jeszcze Paulina Brzeźna-Bentkowska oraz Alicja Ratajczak (UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik).

Klasyfikacja Generalna LANG TEAM: Jolanda Neff (Swiss National Team)
Klasyfikacja Górska Ministerstwa Sportu i Turystyki: Jolanda Neff
Klasyfikacja Najlepsza Sprinterka HYUNDAI: Jolanda Neff
Klasyfikacja Najaktywniejsza Zawodniczka LOTTO: Jolanda Neff
Klasyfikacja Premia Najlepsza Polka LOTOS: Ewelina Szybiak (Reprezentacja Polski)

 

 

Jolanda Neff:

Nie spodziewałam się, że tak szybko zostanę sama na czele wyścigu. Przewaga około 40 sekund pojawiła się dość nagle i nie byłam pewna czy jechać dalej samotnie, czy czekać na grupę. Utrzymywałam dobre tempo, więc zdecydowaliśmy, żeby jechać dalej. Teraz muszę porządnie odpocząć, bo to był długi, trudny i deszczowy etap.

 

Ewelina Szybiak:

Nie znałam trasy, więc na pierwszej rundzie bałam się trochę zakrętów na zjazdach. Na drugiej zjeżdżałam już szybciej, ale wtedy pogorszyła się pogoda – padało dużo mocniej i pojawiła się gęsta mgła. Z goniącej Jolandę i Flavię grupki finiszowałam trzecia, a ostatecznie byłam piąta.

 

2 etap, 20.07 BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska 78 km


Drugi dzień Tour de Pologne Women rozpocznie się od jazdy indywidualnej na czas z Bukowiny Tatrzańskiej do BUKOVINA Resort. Zawodniczki będą miały do pokonania trasę o długości czterech kilometrów, prowadzącą non stop pod górę. To ten sam odcinek, który jest finałowym podjazdem królewskiego etapu Tour de Pologne UCI World Tour. Niezbyt długa, ale bardzo wymagająca trasa będzie prawdziwą próbą dla najlepszych zawodniczek.

Start pierwszej zawodniczki: 10.45. Przyjazd ostatniej zawodniczki: 12.55.

Lista startowa zawodniczek biorących udział w drugim etapie Tour de Pologne Women

 

3 etap, 20.07 Bukowina Tatrzańska – BUKOVINA Resort 4 km (jazda indywidualna na czas)

Trzeci etap będzie kluczowy dla losów wyścigu. Trasa liczy 88 kilometrów i prowadzi przez rundy, dobrze znane z królewskiego etapu Tour de Pologne UCI World Tour. Po starcie w imponującym kompleksie BUKOVINA Resort zawodniczki pomkną w stronę Poronina, gdzie na drugiej rundzie powalczą na lotnej premii. Na każdej rundzie znajdują się trzy górskie premie – Ząb, Ściana BUKOVINA oraz Wierch Rusiński. Dodatkowym wyzwaniem jest finałowy podjazd w Bukowinie Tatrzańskiej. To właśnie tu poznamy pierwszą w historii zwyciężczynię Tour de Pologne Women.

Start ostry: 16.20. Przyjazd kolarek na metę: 18.40.

 

Źródło: mat. prasowe; Fot.: Szymon Gruchalski

 

Tags: Tour de Pologne, Jolanda Neff

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Patronat / Współpraca

 

logo_76.TdP_data.jpgPodkarpacka-Liga-Rowerowa

 

14522687_619365254901289_373792591331914942_n.jpg

logo Bike Day

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów