Maja Włoszczowska ze srebrem w Rio!

Maja Włoszczowska zdobyła srebrny medal igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro! Dla Polki to drugi tytuł wicemistrzyni olimpijskiej w karierze.

Srebrna medalistka z Pekinu kontrolowała wyścig od początku zmagań. Początkowo pozwoliła odjechać Szwajcarce, Linda Indergand, a sama jechała w grupce pościgowej. Grupka ta z każdym okrążeniem się kurczyła, a Polka cały czas utrzymywała się na jej czubie. Płynnie pokonywała liczne kamieniste zjazdy, długie podjazdy, czy też ciekawe skocznie.

Na trzecim (z sześciu) okrążeniu Indergand została doścignięta przez trójkę, Włoszczowska, Jenny Rissveds (Szwecja) i Jolanda Neff (Szwajcaria). Przez długi czas jechały one w tym składzie na czele wyścigu, ale później tempa nie utrzymała zwyciężczyni klasyfikacji końcowej Pucharu Świata z 2015 i 2014 roku, Neff.

Polka oraz Szwedka powiększały przewagę i wspólnie pokonały przedostatnią i część ostatniej rundy. Na finałowym okrążeniu, na atak zdecydowała się Rissveds. Włoszczowska nie była w stanie odpowiedzieć na to przyspieszenie, ale utrzymywała swoje tempo i skutecznie odbierała pogoń Catherine Pendrel (Kanada).

Reprezentantka Szwecji wjechała na metę jako pierwsza, a Włoszczowska zameldowała się 37 sekund za nią. Na ostatniej prostej Polka złapała biało-czerwoną flagę i z nią na ramionach cieszyła się ze swojego drugiego srebrnego medalu olimpijskiego. Trzecie miejsce i brąz wywalczyła Pendrel, która straciła do naszej zawodniczki 49 sekund.

Z uwagi na kontuzję odniesioną podczas treningu zaledwie kilka dni przed wyścigiem, w rywalizacji nie uczestniczyła druga z Polek, Katarzyna Solus-Miśkowicz.

Tym startem zakończył się udział polskich kolarzy w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Wyjeżdżają z Brazylii z dwoma medalami, gdyż na początku rywalizacji po brąz sięgnął Rafał Majka, w wyścigu szosowym ze startu wspólnego.