English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Polscy mistrzowie świata w bikejoringu - Jarecka i Tracz

Igor Tracz został mistrzem świata w bikejoringu, a Agnieszka Jarecka wicemistrzynią świata!

 

Bikejoring narodził się w latach 90. w Europie Zachodniej. W tej cieszącej się w Polsce coraz większą popularnością dyscyplinie pies jest połączony z główką ramy roweru 2,5-metrową rozciągliwą liną. Wyścigi są rozgrywane najczęściej w formie indywidualnej jazdy na czas i podzielone na etapy, a do pokonania jest trasa o długości 4-10 km. Zaprzęgi bikejoringowe są w stanie osiągać średnią prędkość 40 km/h, ale bywa, że chwilowo przekraczają 50 km/h. Dlatego ta dyscyplina nosi wiele cech sportu ekstremalnego. Każdy zawodnik, zwany maszerem, musi mieć co najmniej 15 lat i wystawić do rywalizacji zdrowego psa dowolnej rasy, ważącego co najmniej 12 kg.


Igor Tracz okazał się bezkonkurencyjny podczas mistrzostw świata w kategorii open 6-7 października w Lubieszowie. W wyścigu brali udział zawodnicy z 19 krajów, w tym z USA, Kolumbii czy Palestyny. Tracz potwierdził swoją dominującą pozycję w tej specyficznej formie wyścigów psich zaprzęgów w której czworonóg jest połączony z rowerem 2,5-metrową elastyczną liną.

 

Igor-Tracz-tuż-po-wyścigu.jpg

 

 

Zawody zostały zorganizowane w ostatni weekend w ramach I Mistrzostw Świata federacji ICF Canicross, Bikejoring i Scooter. Igor Tracz startował razem ze swoją suczką Pussy - psem typu greyster, stanowiącym krzyżówkę wyżła z hartem. Tak jak jego rywale miał do pokonania pięciokilometrową trasę przez lasy pod Lubieszowem w ramach indywidualnej jazdy na czas. O zwycięstwie decydowała suma wyników z wyścigów w sobotę i niedzielę. Polak uzyskał łączny czas 16 min. 57,6 sek. Zapewniło mu to pierwsze miejsce na podium i tytuł mistrza świat w kategorii open. Uzyskał 2,6 sekundy przewagi nad Hiszpanem Victorem Carrasco, który zajął drugie miejsce i 3,8 sekundy przewagi nad brązowym medalistą Danielem Huberem z Austrii.

-Poziom zawodów okazał się bardzo wysoki i nie byłem pewien swojego wyniku. Tam nie ma ludzi z przypadku, startowało wielu byłych olimpijczyków czy kolarzy szosowych. Mam już 41 lat, wielu rywali było młodszych. Ale ja stanowię pewien ewenementem i mam przewagę, bo od początku ścigam się w bikejoringu. Dlatego nawet gdy brakuje mi siły, mogę liczyć na doskonałe porozumienie ze swoim psem. Szczególnie w trudnym leśnym terenie z mnóstwem zakrętów

– mówi Igor Tracz.

O swoich 14 czworonogów dbam od czasu gdy są szczeniętami, wychowując je, poświęcając im czas i budując relację. To jest w tym sporcie kluczowe i procentuje w decydujących momentach podczas wyścigu

– zauważa.

Tracz, zawodnik Doliny Noteci Racing Team, startował na rowerze górskim KROSS Level Team Edition, ważącym zaledwie 7,7 kg. To już siódmy tytuł mistrza świata w jego karierze w sportach zaprzęgowych i trzeci w bikejoringu. Ostatnim razem złoty medal w tej dyscyplinie zdobył w mistrzostwach w 2015 r. w Kanadzie.

 

Natomiast srebro zdobyła Agnieszka Jarecka, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, Europy i świata. Startująca z psem Aspenem Polka jechała na rowerze górskim z serii BMC Teamelite.

Dobry, lekki rower odgrywa bardzo dużą rolę w bikejoringu. Obecnie używamy zazwyczaj rowerów 29er z pojedynczym zawieszeniem. Im lżejszy rower, tym lepiej, pies ma mniej do ciągnięcia. W przypadku BMC Teamelite bardzo dobra geometria sprawia, że jest on do mnie idealnie dopasowany. Jest bardzo zwrotny, co przy szybkim wchodzeniu w zakręty z psem ma duże znaczenie. Koła w rozmiarze 29 cali i duża tarcza z przodu pozwalają utrzymać duże prędkości, które uzyskujemy podczas wyścigu. To sport ekstremalny, na trasie w terenie leśnym osiągamy z psami średnie prędkości na poziomie 32-35 km/h

– tłumaczy Agnieszka Jarecka.

 

Agnieszka-Jarecka-wicemistrzyni-wiata-ICF-2018-01-773x1030.jpg

 

Źródło: mat.pras

Tags: Bikejoring

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Patronat / Współpraca

 

logo_76.TdP_data.jpgPodkarpacka-Liga-Rowerowa

 

14522687_619365254901289_373792591331914942_n.jpg

logo Bike Day

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów