English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Ryszard Szurkowski nie żyje

1 lutego 2021 roku zmarł Ryszard Szurkowski - najbardziej utytułowany polski kolarz szosowy. Mistrz świata z 1973 roku, dwukrotny srebrny medalista olimpijski i czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju.

Ryszard Szurkowski to też dwunastokrotny mistrz Polski, poseł na Sejm PRL IX kadencji, trener, działacz sportowy, handlowiec, były prezes Polskiego Związku Kolarskiego.

Urodził się 12 stycznia 1946 roku w Świebodowie na Dolnym Śląsku. Kolarstwo zaczął uprawiać w Miliczu. Był samoukiem i miał naturalny talent kolarski.

W zawodach kolarskich startował od 1963, początkowo jako niezrzeszony amator. Po odbyciu służby wojskowej, za namową starszego brata Czesława postanowił kontynuować swoją karierę, kierując się do klubu KS „Dolmel” Wrocław. Pierwszymi sukcesami było mistrzostwo Polski w kolarstwie przełajowym w Prudniku.

Kilka miesięcy później był drugi w mistrzostwach górskich i czwarty w szosowych, a w następnym sezonie został powołany do kadry narodowej i zadebiutował w największej wówczas imprezie na świecie dla amatorów - Wyścigu Pokoju, zajmując drugie miejsce.

W kronikach polskiego kolarstwa szczególne miejsce zajmuje Wyścig Pokoju z 1970 roku, stojący pod znakiem niespotykanej wcześniej dominacji jednego czyli polskiego zespołu. Peletonem rządzili podopieczni trenera Henryka Łasaka, którzy wygrywali z łatwością. Triumfowali drużynowo z ogromną przewagą. Indywidualnie zwyciężył Szurkowski.

Mimo składanych propozycji przedstawicieli grup zawodowych (m.in. belgijskiej Molteni), przy sprzeciwie Polskiego Związku Kolarskiego, nigdy nie został profesjonalistą, reprezentując do końca swojej kariery biało-czerwone barwy narodowe.

W 1980 skończył karierę reprezentacyjną, a dwa lata później będąc zawodnikiem KS „Polonez” Warszawa zakończył karierę klubową. 

Osobistą tragedię przeżył w związku z zamachem 11 września 2001 na World Trade Center w Nowym Jorku. Na miejscu zginął jego syn, 31-letni Norbert.

W 2018, podczas wyścigu kolarskiego weteranów, doznał w wypadku bardzo poważnych obrażeń. Przeszedł kilka operacji i długą rehabilitację. Miał uszkodzony rdzeń kręgowy i czterokończynowe porażenie.

Dwukrotnie wygrał plebiscyt „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski (1971 i 1973).

W 1970 został laureatem nagrody Fair Play przyznawanej przez UNESCO, za dżentelmeńskie oddanie własnego roweru rezerwowego Zygmuntowi Hanusikowi podczas mistrzostw Polski ze startu wspólnego, co pozwoliło mu zdobyć tytuł mistrza Polski (Ryszard Szurkowski zajął w tym wyścigu 5. miejsce). Drugi w Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Polski XX wieku (za Ireną Szewińską).

 

Fot: www.flickr.com

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Patronat / Współpraca

 

logo_76.TdP_data.jpgPodkarpacka-Liga-Rowerowa

 

14522687_619365254901289_373792591331914942_n.jpg

logo Bike Day

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów