ORLEN Wyścig Narodów 2023 - zapowiedź

Prezentujemy trasę piątej edycji ORLEN Wyścig Narodów Górale i sprinterzy będą rywalizować w wyścigu, którego trasa jest bardzo dynamiczna i pełna interesujących momentów.

 ORLEN Wyścig Narodów to jeden z wyścigów kolarskich należący do prestiżowego cyklu UCI Nations Cup U23. To wyjątkowe wydarzenie, w którym najbardziej utalentowani kolarze z całego świata rywalizują reprezentując swoje kraje. Trasa nadchodzącej, piątej edycji ORLEN Wyścig Narodów przebiegać będzie przez trzy różne kraje. Węgry, Słowację i Polskę. Kolarze będą mieli do pokonania pięć etapów o łącznej długości prawie 700 kilometrów i przewyższeniu ponad 10 000 metrów. Wyścig UCI poprzedzi impreza dla amatorów - ORLEN Wyścig Narodów Challenge Czyli jazda indywidualna na czas pod górę, z metą na szczycie Dlouhé stráně w Czechach.

Historia ORLEN Wyścig Narodów sięga 2019 roku. Od tego czasu projekt stale się rozwija, zyskując coraz większy rozgłos i prestiż. Zawodnicy, którzy w przeszłości ścigali się i wygrywali w Polsce w ramach ORLEN Wyścig Narodów, obecnie z powodzeniem startują w imprezach rangi World Tour. Byłymi uczestnikami wyścigu są między innymi Ethan Hayter - zwycięzca Tour de Pologne z 2022 roku, Olav Kooji czy Marijn van den Berg.

 

own2023

 

24.05 ETAP 1 - 136 km - Kaposvár- Balatonföldvár | Węgry Etap rozpocznie się na Węgrzech w Kaposvár - miejscowości znanej z rezerwatu przyrody Zselic i fascynujących pozostałości benedyktyńskiego opactwa Szent Jakab - metę zaplanowano w Balatonföldvár. Jest to świetna lokalizacja do rozpoczęcia kolejnej edycji wyścigu dla kolarzy U23. W 2022 roku właśnie w Kaposvár rozpoczął się etap Giro d’Italia. Trasa jest w większości płaska, co czyni ją idealną dla sprinterów, z wyjątkiem ostatniego odcinka, który charakteryzuje się podjazdem o nachyleniu do 5%. Zapierający dech w piersiach finisz ze wspaniałym widokiem na jezioro Balaton będzie zasłużoną nagrodą dla zwycięzcy etapu.

 

etap 1

25.05 ETAP 2 - 154 km - Hatvan - Bükkszentkereszt | WĘGRY Drugi etap rozpocznie się w Hatvan, co w lokalnym języku oznacza "sześćdziesiąt", a legendy mówią, że nazwa ta wynika z odległości dzielącej ją od Budapesztu. Miejsce to w rzeczywistości znajduje się dokładnie sześćdziesiąt kilometrów na wschód od stolicy. Będzie to etap liczny w podjazdy o nachyleniu około 5%. Etap będzie mieć w sumie 2300 metrów przewyższenia. Przed metą w Bükkszentkereszt, w otoczeniu pięknej górskiej scenerii, na kolarzy będzie czekał długi i wymagający podjazd o długości prawie 6 kilometrów.

etap 2

26.05 ETAP 3 - 130 km - Levoča- Štrbské Pleso | Słowacja Trzeci etap odbędzie się na Słowacji. Tam kolarzy przywita zapierająca dech w piersiach sceneria znana. Widok na pasmo Tatr będzie stanowił tło dla tego etapu przeznaczonego w całości dla górali. Trasa jest obfita w bardzo trudne podjazdy o łącznej różnicy wysokości ponad 2300 metrów. Metę poprzedzi dziesięciokilometrowa wspinaczka, która zapewni widowisko do ostatnich metrów przed metą zlokalizowaną w centrum Szczyrbskiego Plesa, raju dla miłośników aktywności i sportów na świeżym powietrzu.

etap 3

27.05 ETAP 4 - 128 km - Bukovina Resort - Nowy Sącz | Polska Po etapie na Słowacji, wyścig przeniesie się do Polski, gdzie w Bukowinie rozpocznie się czwarty etap. To kultowe miejsce, w którym wielokrotnie odbywał się Tour de Pologne. Etap otworzy stromy podjazd, a następnie płaski odcinek, który doprowadzi kolarzy do połowy 128-kilometrowego etapu. Etap posiada ciekawy i wymagający odcinek obejmujący 4-kilometrowy podjazd, na którym co roku rozgrywane są Samochodwe Górskie Mistrzostwa Polski. Finisz w Nowym Sączu będzie z pewnością idealny dla sprinterów.

etap 4

28.05 ETAP 5 - 147 km - Sanok - Hotel Arłamów | Polska Trasa finałowego etap wyścigu, będzie prowadzić z Sanoka do Hotelu Arłamów i częściowo pokrywa się z trasą ubiegłorocznego Tour de Pologne. Finałowe wyzwanie, charakteryzuje się kilkoma krótkimi, ale ostrymi podjazdami, które będą sprzyjać kolarzom dobrze czującym się w klasykach. Dodatkową dawkę adrenaliny zapewnią premie specjalne zlokalizowane w Ustrzykach Dolnych i gminie Fredropol. Ostatnie kilometry będą rozstrzygać walkę o zwycięstwo etapu. Kolarze dwukrotnie będą musieli pokonać 2-kilometrowy podjazd o nachyleniu 10%, przy dojeździe do Hotelu Arłamów. To tam zlokalizowano metę otoczoną pięknem Bieszczad, które ukoronuje zwycięzcę piątej edycji.

etap 5

own logo 2023

 

 

 

Specjalne wyzwanie dla amatorów poprzedzi główną imprezę Ambitni fani kolarstwa będą mieli okazję sprawdzić się na jednym z najtrudniejszych podjazdów w Czechach. Kolarstwo jest pełne wyzwań, okazji do sprawdzenia swoich możliwości i przekraczania własnych granic. Właśnie dlatego ORLEN Wyścig Narodów Challenge to wyjątkowy wyścig. Podczas indywidualnej jazdy na czas pod górę na trasie przygotowanej w Czechach, ambitni amatorzy będą mogli sprawdzić się na tle zawodowych kolarzy, a może nawet pobić ich czas.

 

21.05 ITT - 12 km - Loučná nad Desno - Dlouhé stráně | Republika Czeska Metę zlokalizowano na szczycie góry Dlouhé stráně. Podjazd jest uważany za jeden z najtrudniejszych w Czechach, a nachylenie momentami sięga 17%. Trasa już wcześniej była sceną dla wielu innych ważnych wyścigów. W 2021 roku aktualny mistrz Włoch - Filippo Zanna, ustanowił rekord w szybkości wjazdu na szczyt. Gwarantujemy jedyne w swoim rodzaju przeżycie, zaplanowane na 21 maja, które będzie prologiem tegorocznego, 5-etapowego ORLEN Wyścigu Narodów.

 

ownc

 

 

Więcej informacji oraz rejestracja na www.orlenwyscignarodow.com

 

 

 

Źródło: Lang Team

Sklep.rowery.pl

 

 

Patronat / Współpraca

79 tour de pologne 2022 logo

Orlen Wyścig Narodów 2023

 

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

  LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe  BIKE DAYS logo  NT150px 

   logo face black   150cm   PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów