We Wrocławiu rozpocznie 81. Tour de Pologne UCI WorldTour

– Duma i radość mnie dzisiaj przepełniają, gdy ogłaszamy, że tegoroczny Tour de Pologne rozpocznie się we Wrocławiu – powiedział dyrektor generalny naszego narodowego wyścigu Czesław Lang. – Niech to będzie zalążek pod kolejne sukcesy kolarzy z naszego regionu, bo wierzę, że wzdłuż trasy pojawi się mnóstwo najmłodszych wrocławian i nie pozostaną oni obojętni na piękno dyscypliny – przekazał prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Podczas konferencji prasowej, ogłoszono, że 81. edycja największej corocznej imprezy sportowej w naszej części Europy rozpocznie się 12 sierpnia w stolicy Dolnego Śląska spod słynnej Hali Stulecia. Dzień wcześniej we Wrocławiu odbędzie się prezentacja ekip.


 

Tour de Pologne w 2024 roku rozpocznie się bezpośrednio po zakończeniu igrzysk olimpijskich Paryż 2024. Kolarze ruszą w Polskę w poniedziałek 12 sierpnia we Wrocławiu. Dzień wcześniej w tym samym miejscu odbędzie się uroczysta prezentacja ekip. Start spod Hali Stulecia w kierunku Karpacza. A wielkie ściganie potrwa do niedzieli 18 sierpnia.


O tym wszystkim mówił we wtorek we Wrocławiu Czesław Lang. Wicemistrz olimpijski z Moskwy i zwycięzca TdP z 1980 r. Ponad ćwierć wieku temu stanął na czele wyścigu jako organizator i doprowadził go do elitarnego cyklu UCI World Tour, w którym są tylko najważniejsze wydarzenia w kolarskim kalendarzu. Dziś Tour de Pologne to wyścig, który promuje Polskę, na całym świecie dzięki transmisji do ponad 100 państw, a w międzynarodowym środowisku kolarskim jest postrzegany jako wydarzenie, które odkrywa nowe talenty. Sponsorem Głównym oraz klasyfikacji generalnej po raz kolejny będzie ORLEN. W ubiegłym roku, zdobywcą żółtej koszulki lidera ORLEN i zwycięzcą całego wyścigu został Słoweniec Matej Mohorič.


Na początku są cele i marzenia, a później ciężka praca. Krok po kroku budowaliśmy Tour de Pologne i dzisiaj to wizytówka Polski na świecie, bo docieramy z przekazem telewizyjnym na wszystkie kontynenty. Cieszę się, że jest z nami Wrocław, bo to wyjątkowe miasto na kolarskiej mapie Polski

– mówił Czesław Lang, który podczas konferencji nie był jedynym zwycięzcą wyścigu. Wśród gości zaproszonych na briefing byli też Henryk Charucki, zwycięzca TdP z 1979 roku oraz Jan Brzeźny – dwukrotny triumfator imprezy (1978, 1981).


W latach 70. to właśnie Wrocław pokazał światu wielkich kolarzy, że wspomnę tylko Ryszarda Szurkowskiego, Jana Brzeźnego czy Henryka Charuckiego z nieistniejącego już klubu Dolmel. Wrocław i okolice to było zagłębie kolarskie. Dlatego cieszę się, że Tour de Pologne znów przejedzie przez Dolny Śląsk, a wszystko się zacznie przy Hali Stulecia. Niech to będzie zalążek pod kolejne sukcesy kolarzy z naszego regionu, bo wierzę, że wzdłuż trasy pojawi się mnóstwo najmłodszych wrocławian i nie pozostaną oni obojętni na piękno dyscypliny. Natomiast jako miasto nie zmienimy kursu i nadal będziemy rozwijać infrastrukturę rowerową, by Wrocław mógł w kółko kręcić, że nawiążę do jednego z naszych projektów promujących kolarski czy też rowerowy styl życia

– mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Prezydent przypomniał też, że we Wrocławiu na rowery stawiają od dawna.

Mamy 1400 km tras przyjaznych rowerzystom. Tylko w kończącej się kadencji samorządowej powstało blisko 100 km nowych tras, a na inwestycje rowerowe przeznaczono ponad 100 mln złotych. Mamy 2400 rowerów w miejskim systemie do wypożyczenia (w tym elektryki, cargo czy tandemy), który u nas jest całoroczny! To 220 stacji Wrocławskiego Roweru Miejskiego i około 2 mln wypożyczeń rocznie. Mamy takie społeczne programy jak Rowerowy Maj czy „W kółko kręcę”, zachęcający do wydłużania sezonu i korzystania z tras rowerowych do końca listopada

– opowiadał prezydent Sutryk.

 

 

Foto TdP2

 

We Wrocławiu nie tylko buduje się dedykowaną infrastrukturę rowerową i spowalnia ruch samochodowy na osiedlach. Dziś w mieście jest 650 km ulic z uspokojonym ruchem (na 1074 km ulic w zarządzie ZDiUM), a rowerem można poruszać się także w Rynku (choć z zachowaniem szacunku dla pieszych – jest to strefa „slow zone”). W mieście jest ponad 7 tysięcy miejsc parkingowych dla rowerów, a plan działań związanych z rowerami sięga do 2030 roku. Także dlatego o rowerzystów dba we Wrocławiu oficerka rowerowa, a także Biuro Zrównoważonej Mobilności.


12 sierpnia we Wrocławiu jednak zawodowcy ruszą z pełną mocą, bo we Wrocławiu zaczną wyścig o miejsce w historii kolarstwa.

 

Prudnik gospodarzem mety 4. etapu 81. Tour de Pologne

- Mogę już dziś z wielką radością ogłosić kolejny bardzo ważny punkt na mapie tegorocznej trasy Tour de Pologne. Miasto Prudnik będzie gospodarzem mety czwartego etapu. Dziękuję za zainteresowanie wyścigiem panu burmistrzowi Grzegorzowi Zawiślakowi. Razem będziemy współpracować nad wykorzystaniem potencjału promocyjnego jaki daje Tour de Pologne.

Podczas konferencji prasowej w Prudnickim Ośrodku Kultury, Czesław Lang ogłosił kolejnego gospodarza tegorocznej 81. edycji Tour de Pologne. Do grona miast dołącza Prudnik, malownicze miasto i jedno z najstarszych w Polsce, jest położone w województwie opolskim. Właśnie w Prudniku Czesław Lang zorganizuje metę czwartego etapu.

W spotkaniu obok Czesława Langa głos zabrał także burmistrz Prudnika, Grzegorz Zawiślak

Coś niemożliwego w Prudniku jest możliwe, coś co było nieprawdopodobne jest prawdopodobne, kolejny raz udowadniamy, że przekraczamy granice... A to co się wydarzy będzie najlepszą promocją Prudnika, od lat i na pewno na wiele lat

- mówił burmistrz miasta.

 

TdP Prudnik CL

 

Dogodne położenie miasta sprawia, że Prudnik jest bazą wypadową na polsko-czeskim pograniczu. Nie jest przypadkiem, że to z tego miejsca wyruszają cykliści, by zdobywać najpiękniejsze góry i wzniesienia Sudetów Wschodnich. Szczególna rola turystyki rowerowej i kolarstwa w Prudniku to wynik tradycji. Z ziemi prudnickiej pochodzą mistrzowie polskiego kolarstwa: Stanisław Szozda i Franciszek Surmiński.

Prudnik, to miasto bogate w atrakcje turystyczne. Odwiedzający mogą przejść specjalnie zaprojektowany Szlak Miejski o długości blisko pięciu kilometrów. Pozwoli to na odkrycie średniowiecznych zabytków, takich jak Wieża Woka, czy klasycystyczny ratusz, a także barokowy kościół parafialny pw. Św. Michała Archanioła.


Powoli są odkrywane karty tegorocznego Tour de Pologne. 12 sierpnia spod Hali Stulecia kolarze wyruszą na trasę. Dzień wcześniej oficjalna prezentacja ekip w tej samej lokalizacji. 81. Tour de Pologne potrwa od 12 do 18 sierpnia 2024 roku.


Źródło: Lang Team

Tags: Tour de Pologne

Patronat / Współpraca

80 tour de pologne 2023 logo

Orlen Wyścig Narodów 2023

 

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

  LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe  BIKE DAYS logo  NT150px 

   logo face black   150cm   PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów