English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Bike Maraton 2022 – plan startów na najbliższy sezon

Już wszystko jest jasne – również wiadomość o miejscu rozgrywania Mistrzostw Polski XCM PZKol w roku 2022. Kończymy sezon 2021, w którym mieliśmy sporo nawiązań i podobieństw do sezonu 2020 i mamy nadzieję, że nadchodzący rok wreszcie przyniesie upragnioną normalność i przewidywalność, a ucieczka od pandemicznych trudności zakończy się udanym, zwycięskim finiszem.


 

Zaczynamy, tradycyjnie, w gościnnej i kolarskiej Miękini. Premiera Bike Maratonu zaplanowana jest na 23 kwietnia.

Już 7 maja wjeżdżamy w góry i zapraszamy do Polanicy – Zdroju. Przystanek obowiązkowy.

21 maja czeka na nas Bike Maraton w Złotoryi, czyli zostajemy w górach i potwierdzamy udany debiut tej lokalizacji.

5 czerwca UCI Marathon Series, czyli międzynarodowe święto kolarstwa górskiego w Jeleniej Górze.

25 czerwca lekka zmiana otoczenia i bliskie spotkanie z trasą w Karkonoszach – Szklarska Poręba w nowej odsłonie.

16 lipca ULTRA Bike Maraton w Bielawie. Wakacyjny weekend z jeszcze trudniejszą i dłuższą trasą niż kiedykolwiek wcześniej w Górach Sowich.

31 lipca zjeżdżamy nieco niżej i zaliczamy niezastąpiony Obiszów.

14 sierpnia to następny strzał w dziesiątkę i Bike Maraton w Kowarach.

10 września zapraszamy do Barda Śląskiego, które debiutuje w BM, będąc jednocześnie areną Mistrzostw Polski XCM.

17 września izerski klasyk w Świeradowie – Zdroju.

Sobótka zaprasza na finał Bike Maratonu 8 października.

Mamy więc 11 edycji, zaczynamy w kwietniu, kończymy w październiku. Jest jeden debiut, ale Bardo Śląskie pojawiło się już na tegorocznej trasie MP, więc rozpoznanie bojem możemy uznać za zaliczone. Kilka edycji odbędzie się w innych terminach niż te, do których się przyzwyczailiśmy. To sprawia, że często mogą to być zupełnie nowe, inne wyścigi. Ekscytująco zapowiada się 100 km Ultra Bike Maratonu w Bielawie.

Miłośnikom rowerów szosowych przypominamy, że często towarzyszyć nam będą Szosowe Klasyki lub górskie biegi Pucharu Sudetów. Trwają już zapisy do etapówki Bike Adventure, dla której warto będzie zostać w Szklarskiej Porębie po przejechaniu Bike Maratonu. Grabek Promotion szykuje oczywiście kolejną edycję wyścigu Uphill Race Śnieżka, a przyszłoroczną nowością będzie impreza dla miłośników graveli. Więcej szczegółów wkrótce!

Szykuje nam się bogaty i emocjonujący sezon.

Zapisy do kolejnych edycji Bike Maratonu 2022 już niebawem!

 

 Kalendarz 2022r

Źródło: Grabek Promotion 

 Sklep.rowery.pl

Grande Finale w Sobótce Bike Maraton 2021

Złotoryja, Polanica – Zdrój, Szklarska Poręba, Bielawa, Obiszów, Kowary, Miękinia, Srebrna Góra, Jelenia Góra, Świeradów – Zdrój i Sobótka. 11 edycji w pół roku, a w tym UCI Marathon Series, Mistrzostwa Polski XCM i Ultra Bike Maraton. Nadszedł wreszcie czas na edycję finałową i na maraton w Sobótce, który kończy kolejny trudny, pełen zmian i niepewności, sezon. Wszystko się udało – uczestnicy nie zawiedli, organizatorzy stanęli na wysokości zadania, a kolejne miejscowości – gospodarze robili wszystko żebyśmy każdy maraton zapamiętali i szybko do niego zatęsknili.


 

Było w tym roku na Bike Maratonie wszystko – długie, trudne i naprawdę mocne trasy w Karkonoszach i Rudawach Janowickich, były Góry Sowie i Bardzkie, był rzepak, tym razem kwitnący u podnóża Gór Kaczawskich, była Polanica, był Świeradów, był Obiszów, była Miękinia, i – wreszcie – była Sobótka.
Finał pod Ślężą był też na pewno wydarzeniem, do którego długo będziemy wracać, a filmy i zdjęcia tylko w małym stopniu oddadzą tę atmosferę, która panowała w Sobótce w minioną sobotę.

To był bardzo długi dzień, bo biuro zawodów ruszyło do pracy o 8:00 rano, pierwszy start mieliśmy o 10:00, a początek gali finałowej o 19:30. A wszystko to przy pięknej, słonecznej, jesiennej pogodzie, choć wieczór był już całkiem rześki. Atmosfera jednak pozostała gorąca.

Najpierw jednak mieliśmy sporo sportowych emocji, bo tak już jest, że często walka o punkty do generalki trwa dosłownie do samego końca i ostatnich metrów i czasem jeden jedyny punkt decyduje o zwycięstwie lub porażce po 6 sześciu miesiącach ścigania.

Po pechowym starcie w Świeradowie, mocne tempo narzucił Wojciech Halejak (JBG2 Cryospace). Dowiózł prowadzenie do mety i samotnie cieszył się ze zwycięstwa. Potem na mecie pojawił się tandem teamu SGR Specialized – najpierw Piotr Konwa, a potem Karol Rożek. Klasyfikację generalną PRO BM zdominowali jednak właśnie zawodnicy SGR Specialized: wygrał Konwa przed Rożkiem, a trzeci był Mikołaj Dziewa.

BM_Sobotka_2021-podium.jpg

Aleksandra Andrzejewska (CST Accent MTB Team) przyjechała do Sobótki po zwycięstwo w edycji i w generalce. Tak się też stało, a spora przewaga nad rywalkami nie dała miejsca na wątpliwości która zawodniczka była w tym sezonie najlepsza. Na mecie w Sobótce druga była Michalina Ziółkowska (również CST Accent MTB Team), a trzecia Agnieszka Kachel (Rybczyński Bikes Remmers Team). W generalce PRO BM Ziółkowska również była druga, a na trzecim miejscu znalazła się Marta Garnek (Dream Bike Bielawa).

Jeśli na starcie dystansu MEGA pojawia się w tym roku Bartosz Janowski (SUP Lifting MTB Team Bugla Bike Service) to rywale mogą dzielić między sobą wszystkie miejsca poza pierwszym. Janowski w Sobótce wygrał, pieczętując tym samym zwycięstwo w generalce kategorii M3 na dystansie MEGA. Drugi open w sobotę był Karol Sładek (Spica Solutions), a trzeci Michał Nowak (Fit Style Team). Wśród pań zwyciężyła Magdalena Wojtyła (Immotion Skoda Gall ICM Team) przed Aliną Serafin (THP Team) i Ewą Szymankiewicz (Rybczyński Bikes Remmers Team).

CLASSIC najbardziej gościnny okazał się dla Dawida Romanowskiego (Seven Perceptus Team), który wygrał, wyprzedzając Aleksandra Dziurzyńskiego i Konrada Barcza (Hurtap).

Klasyfikację open kobiet na tym dystansie wygrała Karolina Poroś (AZS Mitutoyo Wratislavia), druga była Martyna Wiśniewska (Zarębski Team), a trzecia Anna Banasiak (OŚ Racing Team).

Pierwszym rowerem na mecie dystansu FUN był jednoślad Andrzeja Bezaka, a najszybszą z dziewcząt była Dorota Pachocka (Warszawski Klub Kolarski).

KS Optyk – Okular Jelenia Góra był najlepszy w klasyfikacji drużynowej młodzieżowej, klasyfikację sportową i muszkieterów wygrał team Gomola Trans Airco, co oczywiście nie pozostało bez wpływu na kolejność drużyn w klasyfikacji generalnej, a najlepszy team rodzinny 11. edycji BM 2021 to drużyna państwa Hanczelów.

Po zamknięciu trasy i ostatnich dekoracjach edycji ruszyły ostatnie przygotowania do gali finałowej i dekoracji generalki. Kolarskie miasteczko w Sobótce wyglądało tego dnia jak za starych dobrych czasów, kiedy pandemia nie wprowadzała w nasze życie swoich reguł i ograniczeń. Mnóstwo ludzi, punkty gastronomiczne, wystawcy, wyścigi dla dzieci PKO Ubezpieczenia Junior Race i atmosfera wielkiego sportowego święta. Zresztą nasze finały już tak mają, że są po prostu jedyne w swoim rodzaju.
Wieczorna część Bike Maratonu w Sobótce rozpoczęła się od uhonorowania i nagrodzenia wszystkich zawodniczek i zawodników, którzy ukończyli wszystkie 11 edycji BM 2021.

A potem zaczęły się dekoracje, owacje i huczna zabawa. Ostatni zawodnicy zostali nagrodzeni tuż przed godz. 22:00, a jeśli ktoś miał jeszcze siłę – świętował dalej.

Koniec Bike Maratonu 2021 oznacza początek Bike Maratonu 2022. Co nas czeka w przyszłym sezonie? Już niebawem się dowiemy...

Wyniki edycji: https://bikemaraton.com.pl/sobotka/wyniki/
Wyniki generalki BM 2021: https://bikemaraton.com.pl/full/klasyfikacja-generalna/

Źródło: Grabek Promotion 

 Sklep.rowery.pl

Patronat / Współpraca

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

 

14522687_619365254901289_373792591331914942_n.jpg

logo Bike Day

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów