Kolarski taniec wśród wygasłych wulkanów. Bike Maraton 2022

Bike Maraton Złotoryja

Kraina Wygasłych Wulkanów, Pogórze Kaczawskie i tereny Gminy Złotoryja to idealny wprost teren na uniwersalne zawody MTB.


 

Kiedy Bike Maraton Złotoryja pojawił się pierwszy raz na liście planowanych wyścigów, oczekiwania wobec nowej trasy były spore i entuzjastyczne, a sam wyścig okazał się znakomitym wyborem. Warto czasem odwrócić wzrok od najwyższych gór w okolicy i najbardziej popularnych terenów – przede wszystkim po to żeby zaprezentować zupełnie nowe trasy i nowe miejsca jak największej grupie kolarzy oraz po to aby tchnąć w dobrze znaną rywalizację trochę świeżości i nieprzewidywalności. Okazuje się, że z okolic Złotoryi da się wycisnąć całkiem sporo i można zrobić tu najeżony trudnościami interwałowy maraton oraz wyznaczyć mniej wymagające, przyjazne rowerzystom trasy krótszych wyścigów. Wysokich wzniesień wokół nie ma, ale ukształtowanie terenu jest niezwykle malownicze i funduje nam nie tylko dowolną sumę zjazdów i podjazdów wśród charakterystycznych zalesionych stożków, ale też praktyczną lekcję geologii.

Bike Maraton pojedzie przez te okolice już trzeci raz, a drugi raz wróci do tegorocznego miejsca startu i mety. Zeszłoroczny start tutejszego Bike Maratonu przypadł na drugi sezon pandemii, co wiązało się też z tym, że mieliśmy przy okazji nieplanowaną, niejako „awaryjną” inaugurację cyklu. Nowa lokalizacja spisała się na medal, więc nie mogła jej zabraknąć w następnym sezonie. Teraz wracamy na start i metę w Wilkowie – Osiedlu zgodnie z planem i harmonogramem startów, na edycję nr 3.

Bike Maraton Złotoryja 2021

 

 

GIGA w Gminie Złotoryja to naprawdę coś – 78 km i ponad 2100 m w pionie. Profil trasy wygląda jak skalisty łańcuch górski i zapowiada jazdę nastawioną na ciągłe pokonywanie kolejnych trudności.
MEGA tradycyjnie oferuje podobne wrażenia, choć w mniejszej skali. Tu mamy 1300 m w pionie i 48 km do przejechania.
CLASSIC będzie miał w sobotę 33 km, ale aż 1000 m przewyższeń!
FUN przy 20 km będzie miał nieco ponad 500 w pionie.

W ramach sobotniego - 21.05.2022 r - Bike Maratonu rozegrane zostaną również zawody dla dzieci PKO Ubezpieczenia Junior Race. Zawody na miejscu, w miasteczku zawodów.

Po emocjach związanych z kolarstwem górskim będzie też miejsce na kolarstwo szosowe. W niedzielę na złotoryjskim rynku wystartuje Szosowy Klasyk Złota Wstęga Kaczawy i będzie to kolejna runda zmagań w cyklu PKO Ubezpieczenia Via Dolny Śląsk.

BM_22_kalendarz.png

 

Źródło: Grabek Promotion

Sklep.rowery.pl

Zapisy na Bike Maraton 2022 czyli w kolejce do normalności

Organizatorzy odblokowali właśnie możliwość rejestracji do wszystkich edycji największego cyklu maratonów rowerowych MTB w Polsce. Pierwsza edycja Bike Maratonu 2022 odbędzie się 23 kwietnia w Miękini. W tegorocznym rozkładzie jazdy znalazły się też Polanica – ZdrójZłotoryjaJelenia Góra (UCI Marathon Series), Szklarska PorębaBielawa (Ultra BM), ObiszówKowaryBardo Śląskie (Mistrzostwa Polski XCM PZKol), Świeradów – Zdrój i Sobotka.


 

Można już zapisywać się na wybrane edycje, a system zapisów i opłat wraca do tego, do czego przyzwyczailiśmy się przed pandemią – wracają pakiety, wraca możliwość opłaty startowej za dowolną edycję itd. Organizatorzy zastrzegają, że w trakcie sezonu opłaty startowe mogą wzrosnąć – po ciosach zadanych przez pandemię obecna rzeczywistość gospodarcza i polityczna stała się jeszcze bardziej niepewna i niestabilna.

Wysokość jednorazowej opłaty startowej ustalona jest na trzech poziomach: do 10 dni przed startem, do czwartku przed każdym startem i po tym terminie wraz z dniem startu.

Pakiety kilku startów, które można wykupić (opłata oczywiście jest w takim przypadku promocyjna) to zestaw 3,4,5 i 6 wybranych maratonów.

Do 31 marca 2022  jest również możliwość opłacenia wysyłki numeru startowego na wskazany przez zawodnika adres i ta operacja rozpocznie się od 1 kwietnia. Do 20 marca można rezerwować numery startowe z ubiegłego roku, a od 21 marca można wybierać „swój” numer – oczywiście z dostępnej puli „wolnych” numerów.

 

Szczegóły i wysokość opłat startowych i pakietów znajdują się tu:

https://bikemaraton.com.pl/oplaty-startowe-2022/

Aby wypełnić formularz zgłoszenia lub opłacić wybrany start, zaglądamy tu:
https://bikemaraton.com.pl/zgloszenia/

 

BM_22-kalendarz.jpg

 

Kolejne edycje Bike Maratonu najczęściej będą sąsiadowały ze ściganiem w Szosowych Klasykach (i etapach cyklu PKO Ubezpieczenia Via Dolny Śląsk) lub z górskim bieganiem w ramach Super Biegu Pucharu Sudetów w biegach górskich. Przed nami wiele sportowych weekendów. Grabek Promotion zaprasza też na etapowy wyścig MTB Bike Adventure i na Uphill Race Śnieżka

Bike Maraton przetrwał dwa trudne lata, a karuzela kolarskich wyścigach wciąż się kręciła. Na nieco zwolnionych obrotach, ale jednak. W tym roku również nie sposób oderwać się od kolejnych tragicznych wydarzeń, których zasięg jest naprawdę trudny do przewidzenia. Rozpoczynamy kolejny sezon pełni obaw, ale robimy też miejsce na nadzieję, bo bez niej trudno coś zbudować i zaplanować.

https://bikemaraton.com.pl/

 

Tak wyglądało rozpoczęcie sezonu 2021:

 

 

Źródło: Grabek Promotion 

  Sklep.rowery.pl

Bike Maraton 2022 – plan startów na najbliższy sezon

Już wszystko jest jasne – również wiadomość o miejscu rozgrywania Mistrzostw Polski XCM PZKol w roku 2022. Kończymy sezon 2021, w którym mieliśmy sporo nawiązań i podobieństw do sezonu 2020 i mamy nadzieję, że nadchodzący rok wreszcie przyniesie upragnioną normalność i przewidywalność, a ucieczka od pandemicznych trudności zakończy się udanym, zwycięskim finiszem.


 

Zaczynamy, tradycyjnie, w gościnnej i kolarskiej Miękini. Premiera Bike Maratonu zaplanowana jest na 23 kwietnia.

Już 7 maja wjeżdżamy w góry i zapraszamy do Polanicy – Zdroju. Przystanek obowiązkowy.

21 maja czeka na nas Bike Maraton w Złotoryi, czyli zostajemy w górach i potwierdzamy udany debiut tej lokalizacji.

5 czerwca UCI Marathon Series, czyli międzynarodowe święto kolarstwa górskiego w Jeleniej Górze.

25 czerwca lekka zmiana otoczenia i bliskie spotkanie z trasą w Karkonoszach – Szklarska Poręba w nowej odsłonie.

16 lipca ULTRA Bike Maraton w Bielawie. Wakacyjny weekend z jeszcze trudniejszą i dłuższą trasą niż kiedykolwiek wcześniej w Górach Sowich.

31 lipca zjeżdżamy nieco niżej i zaliczamy niezastąpiony Obiszów.

14 sierpnia to następny strzał w dziesiątkę i Bike Maraton w Kowarach.

10 września zapraszamy do Barda Śląskiego, które debiutuje w BM, będąc jednocześnie areną Mistrzostw Polski XCM.

17 września izerski klasyk w Świeradowie – Zdroju.

Sobótka zaprasza na finał Bike Maratonu 8 października.

Mamy więc 11 edycji, zaczynamy w kwietniu, kończymy w październiku. Jest jeden debiut, ale Bardo Śląskie pojawiło się już na tegorocznej trasie MP, więc rozpoznanie bojem możemy uznać za zaliczone. Kilka edycji odbędzie się w innych terminach niż te, do których się przyzwyczailiśmy. To sprawia, że często mogą to być zupełnie nowe, inne wyścigi. Ekscytująco zapowiada się 100 km Ultra Bike Maratonu w Bielawie.

Miłośnikom rowerów szosowych przypominamy, że często towarzyszyć nam będą Szosowe Klasyki lub górskie biegi Pucharu Sudetów. Trwają już zapisy do etapówki Bike Adventure, dla której warto będzie zostać w Szklarskiej Porębie po przejechaniu Bike Maratonu. Grabek Promotion szykuje oczywiście kolejną edycję wyścigu Uphill Race Śnieżka, a przyszłoroczną nowością będzie impreza dla miłośników graveli. Więcej szczegółów wkrótce!

Szykuje nam się bogaty i emocjonujący sezon.

Zapisy do kolejnych edycji Bike Maratonu 2022 już niebawem!

 

 Kalendarz 2022r

Źródło: Grabek Promotion 

 Sklep.rowery.pl

Grande Finale w Sobótce Bike Maraton 2021

Złotoryja, Polanica – Zdrój, Szklarska Poręba, Bielawa, Obiszów, Kowary, Miękinia, Srebrna Góra, Jelenia Góra, Świeradów – Zdrój i Sobótka. 11 edycji w pół roku, a w tym UCI Marathon Series, Mistrzostwa Polski XCM i Ultra Bike Maraton. Nadszedł wreszcie czas na edycję finałową i na maraton w Sobótce, który kończy kolejny trudny, pełen zmian i niepewności, sezon. Wszystko się udało – uczestnicy nie zawiedli, organizatorzy stanęli na wysokości zadania, a kolejne miejscowości – gospodarze robili wszystko żebyśmy każdy maraton zapamiętali i szybko do niego zatęsknili.


 

Było w tym roku na Bike Maratonie wszystko – długie, trudne i naprawdę mocne trasy w Karkonoszach i Rudawach Janowickich, były Góry Sowie i Bardzkie, był rzepak, tym razem kwitnący u podnóża Gór Kaczawskich, była Polanica, był Świeradów, był Obiszów, była Miękinia, i – wreszcie – była Sobótka.
Finał pod Ślężą był też na pewno wydarzeniem, do którego długo będziemy wracać, a filmy i zdjęcia tylko w małym stopniu oddadzą tę atmosferę, która panowała w Sobótce w minioną sobotę.

To był bardzo długi dzień, bo biuro zawodów ruszyło do pracy o 8:00 rano, pierwszy start mieliśmy o 10:00, a początek gali finałowej o 19:30. A wszystko to przy pięknej, słonecznej, jesiennej pogodzie, choć wieczór był już całkiem rześki. Atmosfera jednak pozostała gorąca.

Najpierw jednak mieliśmy sporo sportowych emocji, bo tak już jest, że często walka o punkty do generalki trwa dosłownie do samego końca i ostatnich metrów i czasem jeden jedyny punkt decyduje o zwycięstwie lub porażce po 6 sześciu miesiącach ścigania.

Po pechowym starcie w Świeradowie, mocne tempo narzucił Wojciech Halejak (JBG2 Cryospace). Dowiózł prowadzenie do mety i samotnie cieszył się ze zwycięstwa. Potem na mecie pojawił się tandem teamu SGR Specialized – najpierw Piotr Konwa, a potem Karol Rożek. Klasyfikację generalną PRO BM zdominowali jednak właśnie zawodnicy SGR Specialized: wygrał Konwa przed Rożkiem, a trzeci był Mikołaj Dziewa.

BM_Sobotka_2021-podium.jpg

Aleksandra Andrzejewska (CST Accent MTB Team) przyjechała do Sobótki po zwycięstwo w edycji i w generalce. Tak się też stało, a spora przewaga nad rywalkami nie dała miejsca na wątpliwości która zawodniczka była w tym sezonie najlepsza. Na mecie w Sobótce druga była Michalina Ziółkowska (również CST Accent MTB Team), a trzecia Agnieszka Kachel (Rybczyński Bikes Remmers Team). W generalce PRO BM Ziółkowska również była druga, a na trzecim miejscu znalazła się Marta Garnek (Dream Bike Bielawa).

Jeśli na starcie dystansu MEGA pojawia się w tym roku Bartosz Janowski (SUP Lifting MTB Team Bugla Bike Service) to rywale mogą dzielić między sobą wszystkie miejsca poza pierwszym. Janowski w Sobótce wygrał, pieczętując tym samym zwycięstwo w generalce kategorii M3 na dystansie MEGA. Drugi open w sobotę był Karol Sładek (Spica Solutions), a trzeci Michał Nowak (Fit Style Team). Wśród pań zwyciężyła Magdalena Wojtyła (Immotion Skoda Gall ICM Team) przed Aliną Serafin (THP Team) i Ewą Szymankiewicz (Rybczyński Bikes Remmers Team).

CLASSIC najbardziej gościnny okazał się dla Dawida Romanowskiego (Seven Perceptus Team), który wygrał, wyprzedzając Aleksandra Dziurzyńskiego i Konrada Barcza (Hurtap).

Klasyfikację open kobiet na tym dystansie wygrała Karolina Poroś (AZS Mitutoyo Wratislavia), druga była Martyna Wiśniewska (Zarębski Team), a trzecia Anna Banasiak (OŚ Racing Team).

Pierwszym rowerem na mecie dystansu FUN był jednoślad Andrzeja Bezaka, a najszybszą z dziewcząt była Dorota Pachocka (Warszawski Klub Kolarski).

KS Optyk – Okular Jelenia Góra był najlepszy w klasyfikacji drużynowej młodzieżowej, klasyfikację sportową i muszkieterów wygrał team Gomola Trans Airco, co oczywiście nie pozostało bez wpływu na kolejność drużyn w klasyfikacji generalnej, a najlepszy team rodzinny 11. edycji BM 2021 to drużyna państwa Hanczelów.

Po zamknięciu trasy i ostatnich dekoracjach edycji ruszyły ostatnie przygotowania do gali finałowej i dekoracji generalki. Kolarskie miasteczko w Sobótce wyglądało tego dnia jak za starych dobrych czasów, kiedy pandemia nie wprowadzała w nasze życie swoich reguł i ograniczeń. Mnóstwo ludzi, punkty gastronomiczne, wystawcy, wyścigi dla dzieci PKO Ubezpieczenia Junior Race i atmosfera wielkiego sportowego święta. Zresztą nasze finały już tak mają, że są po prostu jedyne w swoim rodzaju.
Wieczorna część Bike Maratonu w Sobótce rozpoczęła się od uhonorowania i nagrodzenia wszystkich zawodniczek i zawodników, którzy ukończyli wszystkie 11 edycji BM 2021.

A potem zaczęły się dekoracje, owacje i huczna zabawa. Ostatni zawodnicy zostali nagrodzeni tuż przed godz. 22:00, a jeśli ktoś miał jeszcze siłę – świętował dalej.

Koniec Bike Maratonu 2021 oznacza początek Bike Maratonu 2022. Co nas czeka w przyszłym sezonie? Już niebawem się dowiemy...

Wyniki edycji: https://bikemaraton.com.pl/sobotka/wyniki/
Wyniki generalki BM 2021: https://bikemaraton.com.pl/full/klasyfikacja-generalna/

Źródło: Grabek Promotion 

 Sklep.rowery.pl

Patronat / Współpraca

79 tour de pologne 2022 logo

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów