Wakacyjny rozkład jazdy. BIke Maraton. Bielawa w wersji ultra.

W najbliższą sobotę startuje uznawana za najbardziej wakacyjną, edycja Bike Maratonu w Bielawie. Konkurencja w tej rywalizacji jest spora, bo z jednej strony mamy Szklarską Porębę, która wakacje otwiera, a z drugiej Obiszów, który zawsze wypada na półmetku sezonu urlopowego.

W najbliższą sobotę startuje uznawana za najbardziej wakacyjną, edycja Bike Maratonu w Bielawie. Konkurencja w tej rywalizacji jest spora, bo z jednej strony mamy Szklarską Porębę, która wakacje otwiera, a z drugiej Obiszów, który zawsze wypada na półmetku sezonu urlopowego. Każda z tych destynacji ma swoje niezaprzeczalne atuty, ale Bielawa – i ze względu na termin, i ze względu na otoczenie, i ze względu na położenie, idealnie się w tę wypoczynkową nutę wpisuje. Jezioro Bielawskie wraz z otaczającą je sportową i wypoczynkową infrastrukturą jest idealną bazą wypadową w Góry Sowie i idealnym miejscem na bazę Bike Maratonu. Połączenie roweru, lata, gór i plaży to rozwiązanie idealne – czasem aż za bardzo, bo znane są przypadki (na szczęście incydentalne), że niektórzy zawodnicy tak wczuli się w wakacyjno – plażowy klimat, że maraton spędzili na plażowych leżakach… 

 

Przez lata kolarskiej eksploracji Bike Maraton zwiedził Góry Sowie całkiem dobrze – startowaliśmy przecież swego czasu z Głuszycy, z Ludwikowic Kłodzkich, a ostatnio również ze Srebrnej Góry i od lat startujemy oczywiście z Bielawy. W tym roku ta edycja ma rangę szczególną – dopisujemy do niej słowo „ultra”, co najbardziej da się zauważyć na dystansie GIGA, gdzie do przejechania będzie aż 95 km. Przewyższenie? Proszę bardzo: ponad 3300 m.

 

Kilka lat temu organizatorzy Bike Maratonu postanowili symbolicznie wrócić do korzeni maratonów MTB, czyli do ścigania na długim, najeżonym trudnościami dystansie. „Ultra” zadebiutowało więc tam gdzie wszystko się kiedyś zaczęło – w Szklarskiej Porębie i właśnie pod Szrenicą przez kilka lat taki maraton (na dystansie 100 lub prawie 100 km) się odbywał. Teraz nadszedł czas na zmiany i na „ultra” w Górach Sowich.
Trasa w Bielawie zatoczy sporo koło, trawersując i okrążając grzbiet Gór Sowich, zahaczając prawie o przełęcz Walimską i potem przewijając się na „kłodzką” stronę. Wokół Małej Sowy, przez Wielką Sowę, powyżej Sokolca, powiedzie potem w stronę przełęczy Woliborskiej i Kalenicy, wracając powoli na drugą stronę. Na tym dystansie będzie aż sześć punktów odżywczych. Start i meta nad Jeziorem Bielawskim.

 

Start GIGA już o 9:00!!!

MEGA ma w Bielawie 57 km i 1850 m w pionie, a tyle często ma przecież na Bike Maratonie dystans GIGA. Tu też będzie co jechać, a trasa w Bielawie jest zawsze bardzo interwałowa i urozmaicona technicznie. Wymaga też skupienia i czujności praktycznie do samej mety.
CLASSIC to 32 km i 1000 m w pionie, a w dużej części końcówka dystansu GIGA pokrywa się ze śladem tego wyścigu.
FUN to jazda lekka, łatwa i przyjemna – 16 km i 470 m przewyższenia, po dojechaniu do rozjazdu na Trzech Bukach, łagodnie do mety.

Wygląd trasy wygląda następująco:

Ultra BM Bielawa 1536x1379

 

1

 

2

 

3

 

4

 

Zapisy i rejestracja zawodników cały czas są możliwe i dostępne (można jeszcze też wybierać start w Bielawie, wykorzystując swój pakiet wykupionych maratonów).
https://bikemaraton.com.pl/zgloszenia/

Dla spóźnialskich będzie oczywiście możliwość zgłoszenia się i opłacenia startu na miejscu (choć wiadomo, że w takim przypadku opłata startowa jest wyższa) – w piątek po południu i nawet w sobotę, przed wyścigiem:
https://bikemaraton.com.pl/bielawa/biuro-zawodow/#start

 

Poniższa galeria oraz film pokazuję zmagania zawodników z poprzedniej edycji.

 

 

 

Po ostatniej edycji Bike Maratonu w Szklarskiej Porębie rozpoczęły się wakacje, a na horyzoncie mamy już kilka kolejnych interesujących edycji cyklu. Po drodze mieliśmy jeszcze emocjonującą i wyzwalającą ogromną ilość pozytywnych emocji etapówkę Bike Adventure, a już 16 lipca Bike Maraton pojedzie w Bielawie (edycja ULTRA!). Potem czeka nas Obiszów (31 lipca), a 14 sierpnia zapraszamy do Kowar. Nie zapominamy o 10 września i o Bardzie Śląskim, gdzie odbędą się tegoroczne Mistrzostwa Polski XCM PZKol.

Jeszcze nie tak dawno odliczaliśmy tygodnie i dni do startu Bike Maratonu i po raz pierwszy od dwóch lat cieszyliśmy się, że nic i nikt w tym nie przeszkodzi. Wreszcie inauguracja cyklu w Miękini odbyła się bez przeszkód!
Potem była Polanica – Zdrój, Złotoryja i UCI Marathon Series w Jeleniej Górze. Po drodze do Bike Maratonu i Bike Adventure w Szklarskiej Porębie mieliśmy też gravelowy przystanek w Świeradowie – Zdroju i polską eliminację do gravelowych Mistrzostw Świata.
Maratonowi w Jeleniej Górze towarzyszył też wyścig Jelenia Góry Trophy Maja Race HC + Junior Series.

Płynnie weszliśmy też w cykl PKO Ubezpieczenia Via Dolny Śląsk, którego wybrane edycje towarzyszą Bike Maratonowi, tak jak najbliższy Szosowy Klasyk w Obiszowie i jedyny w swoim rodzaju wjazd na Przełęcz Okraj w Kowarach.

Na razie czeka nas specjalna edycja Bike Maratonu w Bielawie, dokąd „ultra” przywędrowało ze Szklarskiej Poręby i gdzie czeka nas 100 km na dystansie GIGA. Już wkrótce organizatorzy zaprezentują trasę tego wyjątkowego maratonu w Górach Sowich.

Po kilku mocnych górskich edycjach, na półmetku wakacji przyjdzie czas na Gminę Grębocice i kolarski piknik w Obiszowie, a miłośnicy XC w wersji XL, podjazdów na Babę Jagę i kiszonych ogórków już nie mogą się tego startu doczekać.
Wreszcie przyjdzie też czas na powrót w góry i będzie to powrót konkretny. Trasa w Kowarach, balansująca między Karkonoszami i Rudawami Janowickimi na pewno zadowoli najbardziej wybrednych górali.

Po drodze jeszcze jedna atrakcja, a właśnie kończy się gorączkowe cedowanie pakietów startów przez tych, którzy nie mogą wystartować na tych, którzy wystartować chcą, a nie zdołali się na ten wyścig zapisać… Tegoroczny Uphill Race Śnieżka w Karpaczu odbędzie się 21 sierpnia.

 

 

 

Źródło: Bike Maraton

Sklep.rowery.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Patronat / Współpraca

79 tour de pologne 2022 logo

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów