English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Cyklokarpaty w Strzyżowie - ponad 600 zawodników

Cyklokarpaty zawitały do Strzyżowa gdzie organizatorzy z miejscowej sekcji rowerowej zawsze dbają nawet o najmniejsze detale aby zawody stały na najwyższym poziomie sportowym i organizacyjnym. Tak też i było w tym roku, trasy ciężkie kondycyjnie z wysoką temperaturą i dużą wilgotnością powietrza która była dodatkowym obciążeniem dla organizmu oraz z grzmotami burzy i opadem deszczu.

Na starcie strzyżowskiej edycji Cyklokarpat zameldowało się 607 zawodników startujących na trzech dystansach; 20 km Hobby, 53 km Mega, 72 km Giga. Start bardzo mocny; tu pytanie do organizatora po co? Czy nie można zrobić normalnej rozjazdówki za pojazdem z mniej więcej takim samym tempem. Bo na CK to od samego początku sprint z prędkością pod 45 km/h, gdzie ograniczenie na znaku jest do 30 km/h;) Po takim sprincie 4,5 km asfalt zamienia się w drogę gruntową z pierwszym podjazdem i tak ciągnie się najpierw wzdłuż lasu a potem w samym jego środku. Pierwsze korki, normalnie się tam jedzie, ale jak ktoś zejdzie to od razu już cała reszta musi zejść z roweru (mało miejsca na ominięcie). Później robi się tylko ciekawiej.


Do Strzyżowa zawsze chętnie się jedzie na zawody, trasy może nie są modyfikowane zbyt często ale sam przejazd przez Rezerwat Herby daje ogromnej radości i satysfakcji kiedy pokona się go całego na rowerze. Jest to jedyna okazja kiedy można do niego wjechać rowerem. Singiel w nim o podłożu bardzo zróżnicowanym, z korzeniami dosyć mocno rozwiniętymi, skałki i luźne kamienie, lekkie dropy oraz kilka leżących siłą natury drzew. Na zjazdach należało uważać bo mimo opadów dzień przed wyścigiem ekosystem szybko wchłonął wodę i było dość sucho. Nagła zmiana ścieżki i wpadnięcie w koleinę która skutecznie mogła „pociągnąć” i gleba zaliczona. Takich zjazdowych odcinków było sporo i sprawiały sporo frajdy. Bardzo wykończające były otwarte odcinki podjazdowe; szutrowo-asfaltowe na których wydawało się że nigdy się nie skończą. Odpowiednie dobranie kadencji, rytm i doping sporej ilości kibiców dodawał energii i jakoś te podjazdy szło jechać;) Jeden odcinek na długości około 1,5 km mega błotny, koła w jednej z kałuż spokojnie topiły się prawie po same piasty. Późniejszy wyjazd na łąkę to zabieranie ze sobą wszelkiego rodzaju traw która najczęściej dostawały się w kółeczka tylnej przerzutki sprawiając że nie działała ona tak jak by sobie tego zawodnicy życzyli. Ostatnie kilometry do mety to teoretycznie cały czas odcinek zjazdowy, najpierw wspomniane łąki, miejscami bardzo mokre i z dużą ilością błota (nad Strzyżowem przeszło oberwanie chmury), później zmieniające się w asfalt i dojazd do upragnionej mety na której czekała nagroda; tradycyjne ciągnące się strzyżowskie krówki.


Na dystansie Hobby najlepszy był Mateusz Mucha, któremu pokonanie 20 km zajęło prawie 49 minut, wsród kobiet wygrywa Ola Szczurek. Na dystasie Mega wygrał Dominik Grządziel który na ostatnich metrach wyprzedził wracającego do bardzo wysokiej formy Sławomira Dziwisza, u pań triumfuje Anna Sadowska. Tomasz Leśniak pod nieobecność Bartosza Janowskiego z 6 minutowa przewagą nad Mirosławem Boryckim wygrywa na dystansie Giga. Katarzyna Galewicz wygrywa wyścig Gigantek mając za rywalke zawodniczkę ze Słowacji Annę Francanova.

Edycja Cyklokarpaty w Strzyżowie przechodzi do historii, organizacja na wysokim poziomie, medale konkretnej jakości, obsługa na bufetach dobrze zorganizowana.
Następna edycja już w sobotę 11.06.2016 w Sandomierzu. Będzie to debiut tej miejscówki na Cyklokarpatach.

 


Wyniki zawodów Cyklokarpaty, Strzyżów, 05.06.2016
Dystans Hobby

Kategoria kobiet "Open"
1. Ola Szczurek - MTB MOSiR Dukla
2. Alicja Nerc - SST Lubcza
3. Izabela Pyrcz - PTC Przemyśl-Zryw Buszkowiczki

Kategoria mężczyzn "Open"
1. Mateusz Mucha - 72D WINDSPORT POWERED BY OSHEE
2. Jakub Cierniak - JC-TB WIEDEŃ
3. Adrian Cierniak - JC-TB WIEDEŃ

Dystans Mega
Kategoria kobiet "Open"
1. Anna Sadowska - Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team
2. Karolina Sowa - AGH Cycling Team
3. Ewa Ruszała - R.A.S. SUPERIOR sowasport.pl


Kategoria mężczyzn "Open"
1. Dominik Grządziel - Romet Racing Team
2. Sławomir Dziwisz
3. Krzysiek Łopata - Laryzebatka.com

Dystans Giga
Kategoria kobiet "Open"
1. Katarzyna Galewicz
2. Anna Francanova - Sabinov

Kategoria mężczyzn "Open"
1. Tomasz Leśniak - Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów
2. Mirosław Borycki - Twomark
3. Mateusz Niezgoda - Chemik Pustków MTB

Klasyfikacja drużynowa
1. Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów
2. KSPO Brakeparts.pl
3. PTC Przemyśl - ZRYW Buszkowiczki

Pełne wyniki [KLIK]
Zdjęcia [KLIK] [KLIK]

 

Autor: Mateusz Lorenc
Foto: Tomasz Lelewicz, Wiktor Bubniak, Rafał Buczek

Tags: MTB, Cyklokarpaty

Patronat / Współpraca

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

 

14522687_619365254901289_373792591331914942_n.jpg

logo Bike Day

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów