English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Cyklokarpaty w Sandomierzu inne niż pozostałe

W sobotę królewski Sandomierz był gospodarzem a jednocześnie debiutem tego miasta w cyklu maratonów Cyklokarpaty. Piąta runda sprowadziła do miasta rzesze sympatyków kolarstwa bo tego dnia odbywały się również inne imprezy rowerowe, rajdy oraz konkursy dla dzieci. Patronem rowerowym tego miasta jest serialowy Ojciec Mateusz który zapewne rozplątywał kolejna zagadkę i być może któryś z zawodników mu w tym pomagał;)

Dla wielu zawodników którzy regularnie startują tylko w Cyklokarpatach na pewno było to nowe doświadczenie ze względu na ukształtowanie terenu na którym przyszło się zawodnikom ścigać. Nie było dużych przewyższeń do jakich przyzwyczaił ten cykl, ale nie można powiedzieć że było łatwo i przyjemnie. Organizatorzy przygotowali tradycyjnie trzy dystanse; Hobby 21 km (360 m przewyższeń), Mega 47 km (630 m) i Giga 74 km (950 m) na których wystartowało 471 kolarzy. Odbył się również wyścig dla dzieci w formule XCO z dobrą frekwencja najmłodszych zawodników. Trasa w Sandomierzu była dość płaska, interwałowa z krótkimi podjazdami i zjazdami, krętymi i ciasnymi ścieżkami wokół różnych odmian sadów owocowych. Prędkość średnia dość wysoka, rzadko kiedy używało się najmniejszego blatu korby. Bardzo dużo odcinków łąkowych.


Start zlokalizowany został nad brzegiem Wisły, sektory zostały otwarte, ostatnie odliczanie i po chwili podjazd brukiem w stronę pięknego starego rynku na którym lekko się zakotłowało bo wóz prowadzący wprowadził lekki chaos (może w przyszłości O. Mateusz będzie rozprowadzał peleton) doprowadzając do spotkania się liderów którzy już planowali zjeżdżać z grupą która jeszcze podjeżdżała. Szkoda że kilku zawodników wykorzystała sytuację omijając rynek dołączając do grupy prowadzącej. Szybki wąski zjazd asfaltem i na dużej prędkości wjazd w duże areały sadów, tam chwilowy postój; no może nie taki chwilowy bo niektórzy stali tam dobre ponad 5 minut zanim z powrotem mogli kontynuować swój wyścig. Korek spowodował mały strumyczek a że było wąsko to blisko 80 zawodników tam utknęło. Ściganie po sadach zajęło większość czasu wyścigu ponieważ zawodnicy(Giga) pokonywali niektóre odcinki po trzy razy zanim mogli skierować się w stronę mety. Ciasne zakręty pokonywało się na dużej prędkości, na krótkich zjazdach ostrożność była wskazana bo trochę wyrzucało z toru jazdy. Wywrotek z tego powodu nie brakowało i kilku zawodników odczuło spotkanie z glebą. Ciężko powiedzieć czy asfalty dawały wytchnienia tego dnia gdyż rozkręcona noga mocno pracowała nad prędkością. Dostrzegając w odległości przed sobą zawodnika dodatkowo mocniej stawało się na pedała starając się go dogonić. Do mety prowadził fajny odcinek w wąwozie na końcu którego ustawiona była meta i zasłużona „mentalna” nagroda z ukończonego wyścigu.


Wyścig na najdłuższym dystansie wygrał Bartosz Janowski który z 11 minutowa przewaga wygrał z Marcinem Jabłońskim, wśród pań Malwina Sokalska. Dystan Mega kończyli na kresce niemal równocześnie Mateusz Rejch który po finiszu okazał się lepszy od Dominika Grządziela. Aneta Imielska triumfowała w rywalizacji pań. Na najkrótszym dystansie Mateusz Mucha okazał się o sekundę lepszy od Arka Mirka a Kamila Sowa była najszybsza wśród kobiet.


Zawody udane organizacyjnie, kilka błędów z oznaczeniem trasy było co spowodowało że kilku zawodników sporo kilometrów sobie dodatkowo przejechało. Organizatorzy wyciągną wnioski i na następnej imprezie będzie już bardzo dobrze. Bufety świetnie ustawione, obsługa bardzo uczynna, dobre zabezpieczenie trasy pod względem bezpieczeństwa. Dobry wyścig, dobra data takiego wyścigu o takim profilu terenu przed mocnymi górskimi wyścigami w dalszej części sezonu.


Wyniki Cyklokarpaty Sandomierz, 11.06.2016

Dystans Hobby
Kategoria „Open” kobiety
1. Kamila Sowa - Stal Rzeszów
2. Ola Szczurek – MTB MOSiR Dukla
3. Klaudia Brzoza – Stal Rzeszów

Kategoria „Open” mężczyźni
1. Mateusz Mucha - 72D WINDSPORT POWERED BY OSHEE
2. Arek Mirek - KCP Elzat Bieniasz Bike Team
3. Łukasz Turek - Nowy Styl Group Cycling Team

Dystans Mega
Kategoria “Open” kobiety
1. Aneta Imielska - MITSUBISHI MATERIALS MTB TEAM
2. Ewa Ruszała - R.A.S. SUPERIOR sowasport.pl
3. Agnieszka Nowiczkow - PTR Dojlidy Białystok

Kategoria „Open” mężczyźni
1. Mateusz Rejch - SST LUBCZA
2. Dominik Grządziel - Romet Racing Team
3. Kamil Pomarański - DMG MORI CYCLOTRENER TEAM

Dystans Giga
Kategoria ”Open” kobiety
1. Malwina Sokalska - PTC Przemyśl - ZRYW Buszkowiczki

Kategoria „Open” mężczyźni
1. Bartosz Janowski - Romet Racing Team
2. Mirosław Jabłoński - Kamaro Sport Line Skarżysko Kamienna
3. Mateusz Niezgoda - Chemik Pustków MTB

Klasyfikacja drużynowa
1. PTC Przemyśl - ZRYW Buszkowiczki
2. Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów
3. 72D WINDSPORT POWERED BY OSHEE

Pełne wyniki: TUTAJ

Więcej zdjęć: TUTAJ

Autor: Mateusz Lorenc
Foto: Wiktor Bubniak

Tags: MTB, Cyklokarpaty

Patronat / Współpraca

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

 

14522687_619365254901289_373792591331914942_n.jpg

logo Bike Day

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów