Cyklokarpaty w Koninkach - relacja

Cyklokarpaty w Koninkach

W sobotę (23.07) odbył się kolejny maraton cyklu Cyklokarpaty który tym razem zawitał do Koninek w paśmie górzystych Gorców. Jest to bardzo lubiana przez kolarzy górskich miejscówka, która sprawdza technikę zjeżdżania na trudnych kamienistych zjazdach oraz wymaga dobrej wytrzymałości kondycyjnej.


Organizatorzy nie zawiedli i również w tym roku trasy były bardzo urozmaicone. Porządne przewyższenia: 700 m i 20 km na Hobby, 1698 m – 43,5 km na Mega, 2489 m – 64,5 km na Giga zwiastowały ogromny wysiłek czekający na startujących. Początek wyścigu dość nużący bo przez ponad 14 kilometrów jazda po asfalcie oraz krótkimi odcinkami szutrowymi; przeważnie jednak pod górę z konkretnym procentowym nachyleniem. Na szutrowych odcinkach na poboczach duża ilość zawodników zmieniających dętki lub też kończącymi rywalizacje z powodu przeciętej opony.

Podjazdy bardzo szybko wyselekcjonowały grupy kolarzy którzy różnym tempem pokonywali dystans. Nie było korków, każdy jechał wśród kolarzy z podobnym wytrenowaniem. Kultura jazdy, ustępowanie miejsca szybszym zawodnikom na zjazdach lub podjazdach i chęć utrzymania się na ich kole. Odcinki leśne o podłożu skalistym, luźne kamienie, trochę korzeni pokonuję się na przyjemnej fazie. Nie przeszkadza lekkie błoto, tylna opona trochę nie trzyma, ale daje się jechać. Satysfakcja z każdej podjechanej mocniejszej górki, nogi pieką, wokoło mijamy grupki piechurów z kijami którzy dopingują „jeszcze kilka metrów i będziesz na szczycie”. Nie przeszkadzamy sobie wzajemnie. Szlaki powinny być otwarte dla wszystkich.

 

 

Nacisk na pedała, lekkie wypłaszczenie i fenomenalny zjazd po głazach. Oczy szeroko otwarte, mocne trzymanie kierownicy, pupa za siodełko i dzida w dół. Co chwile słychać odbijające się od opony kamienie, byle utrzymać równą prędkość i nie wyhamować zbyt mocno bo gleba murowana. Lecimy tak sobie raz z lewej a raz z prawej ale na pewnym odcinku lepiej jechać środkiem. Jest dość szeroko, nie ma problemu żeby wyprzedzać, ale trzeba zachować ostrożność.

 

 

Jest bardzo technicznie. W krzakach stoi fotograf; ale będą kadry. Wjeżdżamy na szuter by po kilku metrach skręcić w las, lekko do góry, zakręt na szczycie i zjazd wąską ścieżką, kilka zwalonych drzew ale spokojnie je można przejechać. Do mety coraz bliżej, długi szutrowy odcinek, odbicie w lewo i przed oczami ukazuje się mega stromy podjazd. Jeszcze kilka metrów kręcimy korbą, ale kadencja już nie satysfakcjonuje i schodzimy z rowerów. Podejście ciężkie, pchamy, nawet nie patrzymy w górę. Patrząc na naklejkę na ramie z profilem trasy wiemy, że to już ostatni podjazd i później zostaje niewiele kilometrów asfaltem do mety. Na mecie większość zawodników mocno zmęczona, niektórzy chwile leżą starając się złapać stabilny oddech, innych łapią skurcze. 

 

 

Faworyci nie zawiedli, na dystansie Hobby wygrał Mateusz Mucha z kilku minutową przewagą. Wśród kobiet rywalizację wygrała Kamila Sowa która o ponad minutę wyprzedziła Olę Szczurek. Dystans średni to kolejne zwycięstwo Mateusza Rejcha, a u pań Karoliny Sowy. Na królewskim dystansie zwyciężył Tomasz Leśniak. Katarzyna Galewicz znokautowała rywalki przyjeżdżając na metę z prawie 48 minutową przewagą nad swoimi koleżankami.

Wyścig w Koninkach to już historia, sam cykl wchodzi w decydującą fazę. Pozostało już tylko pięć wyścigów i rywalizacja o miejsca w czołówce będzie bardzo interesująca. Poziom sportowy bardzo się podniósł. Przed nami klimatyczny i biesiadny wyścig w Komańczy 6 sierpnia na który serdecznie zapraszam.

 

Wyniki Cyklokarpaty – Koninki, 23.07.2016

 

Dystans Hobby

Kategoria „Open” kobiety

1. Kamila Sowa – Stal Rzeszów
2. Ola Szczurek – MTB MOSiR Dukla
3. Inez Pyszczyńska - 72D WINDSPORT POWERED BY OSHEE

Kategoria “Open” mężczyźni

1. Mateusz Mucha - 72D WINDSPORT POWERED BY OSHEE
2. Kamil Cygan – Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów
3. Maciej Sołtys - UKS Podwilk

 


Dystans Mega

 

Kategoria “Open” kobiety

1. Karolina Sowa – AGH Cycling Team
2. Magdalena Ulman - DEMA Velobox Kraków
3. Magdalena Piotrowicz - 72D WINDSPORT POWERED BY OSHEE

Kategoria "Open" mężczyźni

1. Mateusz Rejch - SST LUBCZA
2. Kamil Pomarański - DMG MORI CYCLOTRENER TEAM
3. Sławomir Dziwisz - Fil-Bike.com

 


Dystans Giga

 

Kategoria “Open” kobiety

1. Katarzyna Galewicz
2. Malwina Sokalska - PTC Przemyśl - ZRYW Buszkowiczki
3. Sylwia Piszczatowska - PTR Dojlidy Białystok


Kategoria „Open” mężczyźni

1. Tomasz Leśniak – Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów
2. Paweł Bukalski - BARAN CYCLING TEAM
3. Krzysztof Celary - KSPO Brakeparts.pl

 


Klasyfikacja drużynowa

1. KSPO Brakeparts.pl
2. Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów
3. 72D WINDSPORT POWERED BY OSHEE

 

Zdjęcia: TUTAJ

Film z przejazdu:

 

Źródło: Mateusz Lorenc; Fot. Wiktor Bubniak

Tags: MTB, Cyklokarpaty

Patronat / Współpraca

79 tour de pologne 2022 logo

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów