Cyklokarpaty w Dukli 14.08.2016 - relacja

Dukla, miejscowość położona na północnym skraju Beskidu Niskiego była miejscem rywalizacji kolarzy górskich w jedenastej rundzie maratonów Cyklokarpaty. Miejscowi organizatorzy to pasjonaci rowerowi którzy z roku na rok starają się podnosić własny poziom organizacyjny oraz wyciskać z dostępnych terenów to co jest dostępne. W tym roku zostały zrobione drobne modyfikacje na dystansie Giga, oraz zmienił się zjazd do mety dystansu Hobby/Giga.

 

Dobra organizacja przyciąga z roku na rok coraz większą liczbę zawodników na których czekają trudne, meczące i wysysające ostatnie siły trasy. Podłoże jest bardzo urozmaicone z odpowiednią ilością asfaltu na Mega/Giga, długimi podjazdami, szybkimi zjazdami oraz ciasnymi singlami na czerwonym szlaku. Korzenie, niebezpieczne koleiny, podłoże skałkowe, przejazdy przez kilka strumyków, łąki z fantastycznymi widokami, ciekawa architektura drewniana oraz historia kultury łemkowskiej. Nie mogło oczywiście zabraknąć sporej ilości beskidzkiego błota które skutecznie oblepiało cały rower. Jak to jeden z kolarzy powiedział „darmowa borowinka

W zawodach na trzech dystansach: Hobby 25 km - 546 m przewyższeń, Mega 61 km – 1525 m przewyższeń, Giga 76 km – 1866 m przewyższeń wystartowało ponad 530 kolarzy. Przy dźwiękach pobudzającej zremixowanej muzyki o 11:00 na trasy w długim kolorowym peletonie wyruszyli megowcy i gigowcy. Za nimi 30 minut później zawodnicy hobby. Rozjazdówka za pojazdem w spokojnym tempem, po 3 km nastąpił ostry wyścigowy start. Mocne tempo od początku, każdy chciał sobie znaleźć dobra pozycje przed przejazdem przez strumyk na którym zazwyczaj się korkuje. Dalej kilometr asfaltu i zaczął się pierwszy mocny podjazd w stronę Chyrowej. Podjazd dla wielu bardzo męczący, długi. Duża ilość zawodników podprowadzała już na tym pierwszym podjeździe. Jak podjazd to też za chwile musi być zjazd. Był po dobrych 3 km, błotnisty, wyboisty, trochę korzeni, z wisienką trudnym stromym odcinkiem z pieńkami (dobrze oznaczone na pomarańczowo) na których można było przeciąć oponę. Chwile wytchnienia, bufet, łyk wody, banery informujące o rozjazdach dystansów Hobby na lewo, Giga/Mega na prawo. Szybki zjazd szutrowy do Myscowej, na zakrętach mocno wyrzuca, skręcamy w lewo i znowu długi podjazd do wypłaszczenia na polanie. Piękne widoki. Zjazd łąkami do podłoża asfaltowego, żel, bidon w ruchu. Jest czas na złapanie oddechu, bufet przed ciężkim podjazdem w kierunku na wzniesienie Baranie na szlaku granicznym ze Słowacją. To dopiero 23 km a przed zawodnikami jeszcze sporo fajnych odcinków. Ciężki przejazd Wilszna-Smereczne-Mszana przez Park Magurski z bardzo dużymi kałużami i błotem. Odcinek leśny to fajny singiel, przyroda żyje, sporo jeżyn, zapach grzybni, odgłosy dzikiego ptactwa.

 

Cyklokarpaty-Dukla2016-1.jpg


Kończy się odcinek leśny, szuter, przejazd przez most do łącznika asfaltowego z którego zawodnicy Mega zjeżdżają na lewo w morderczy podjazd łąkowy który połączył sie z fenomenalnym odcinkiem leśnym na czerwonym szlaku. Gigowcy w tym samym czasie robią dodatkowe kilometry i przewyższenia i tak samo jak zawodnicy średniego dystansu będą wjeżdżali w singiel skalisty na czerwonym. Singiel trudny technicznie, jest wąsko, po prawej skarpa z przepaścią 20 metrową. Odcinek ten z dużą ilością tabliczek z wykrzyknikami. Zachowanie ostrożności i trzeźwa głowa. Do mety już nie daleko, cały czas lasem, głębokie koleiny. W Dukli jest to jedyna trasa w cyklu na której zawodnicy królewskiego dystansu Giga jadą jedną swoją pętle bez powtarzania odcinków które już jechali. Na metę zawodnicy wjeżdżają bardzo zmęczeni. Zwycięzca Giga Bartosz Janowski ciężko oddycha. Wrócił na trasy Cyklokarpat i zdemolował konkurentów. Dominik Grządziel zadowolony; zmęczony. Jakub Cierniak potrzebował ponad 1 godzinę na pokonanie dystansu Hobby.

Zawody w Dukli za nami, bardzo dużo pracy mieli ratownicy GOPRu oraz służb medycznych. Trasy na dukielszczyźnie należą do bardziej wymagających kondycyjnie, technicznie i wybierając trasy należy kierować się rozsądkiem czy da się im podołać. Zabezpieczenie tras na wysokim poziomie w której brało udział ponad 80 osób. Duże wsparcie ze strony strażaków, harcerek oraz większości drużyny MTB MOSiR Dukla która ogarniała bufety. Posiłek na mecie w konkretnej porcji i ze smakiem. Chętnych zapraszamy do Dukli na finał zawodów w formule XCO 9 października do Parku Dukielskiego koło Muzeum Historycznego. Przeczytajcie więcej informacji o Podkarpackiej Lidze Rowerowej w formule XC.

 

Cyklokarpaty-Dukla2016-0.jpg

 

 

Wcześniej bo 27.08.2016 zapraszam do Pustków Osiedle na kolejną rundę Cyklokarpat.

 

Wyniki zawodów Cyklokarpaty Dukla, 14.08.2016

 

Dystans Hobby

Kategoria kobiety „Open"
1. Kamila Sowa – Stal Rzeszów
2. Ola Szczurek – MTB MOSiR Dukla
3. Alicja Nerc – SST Lubcza

Kategoria mężczyźni „Open"
1. Jakub Cierniak – JC-TB Wiedeń
2. Krystian Rynkar
3. Paweł Dryniak – PSK Olimpionik Przemyśl

 

Dystans Mega

Kategoria kobiety „Open"
1. Justyna Frączek – Twomark Sport Eska Team
2. Anna Sadowska - Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team
3. Magdalena Ulman – Dema Velobox Kraków

Kategoria mężczyźni „Open"
1. Dominik Grządziel – Romet Racing Team
2. Mateusz Rejch – SST Lubcza
3. Kamil Pomarański - DMG MORI CYCLOTRENER TEAM

 

Dystans Giga

Kategoria kobiety „Open"
1. Aneta Imielska - MITSUBISHI MATERIALS MTB TEAM
2. Malwina Sokalska – PTC Przemyśl Zryw Buszkowiczki
3. Sylwia Piszczatowska – PTR Dojlidy Białystok

Kategoria mężczyźni „Open"
1. Bartosz Janowski – Romet Racing Team
2. Tomasz Leśniak - Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów
3. Sebastian Opoka - DMG MORI CYCLOTRENER TEAM

 

Klasyfikacja drużynowa
1. 72D WINDSPORT POWERED BY OSHEE
2. Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów
3. KSPO Brakeparts.pl

 

Pełne wyniki: TUTAJ

Zdjęcia: TUTAJ i TUTAJ

 

Film: 

 

 

Zobacz też: Relacja z Podkarpackiej Ligi Rowerowej w Wietrznie

 

Autor: Matuesz Lorenc; Foto. Michał Wójtowicz, Wiktor Bubniak

Tags: MTB

Patronat / Współpraca

79 tour de pologne 2022 logo

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów