Zapraszamy na 49 edycję kultowego ekstremalnego rajdu na orientację HARPAGAN

Fot: GRBS (Maciej, Mariusz, Adam, Przemko, Kamil i Marcin) - Harpagan

Natura, piękne krajobrazy, szum lasu oraz dawka adrenaliny i sportowej rywalizacji -czy to nie świetne połączenie? Takie emocje proponuje nam 49. edycja Ekstremalnego Rajdu na Orientację Harpagan. Może warto raz na pół roku odstawić samochód do garażu i wsiąść na rower, bądź założyć porządne buty i sprawdzić swoją wytrzymałość oraz orientację w terenie?


Czym jest dokładnie Harpagan? Jest to rajd polegający na odnalezieniu punktów kontrolnych rozrzuconych w lesie na dystansie 200 km dla rowerzystów i 100 km dla pieszych lub 150 km jeśli ktoś chciałby połączyć te dwie dyscypliny. Jedyne czym kierują się uczestnicy jest mapa, którą dostają w chwili startu. Rowerzyści mają 12 godzin na przejechanie trasy, natomiast piesi 24 godziny na przejście.

Drogę każdy wybiera swoją i nie ma co się spodziewać, że najkrótsza będzie najłatwiejsza -jest wręcz przeciwnie! Ekstremalnie prawda? Dla kogoś, kto jeszcze nie miał okazji sprawdzić się w takich warunkach to idealne pole, by przetestować swoje możliwości, a dla kogoś kto miał styczność z tego rodzaju rozrywką to świetny moment na bicie swoich rekordów. Za pokonanie trasy w całości, uczestnicy otrzymują dumny tytuł HARPAGANA.

Jeśli nie czujesz się na siłach, by zmierzyć się z aż takimi dystansami możesz wybrać również krótsze, mniej wymagające trasy – piesze 50 km, 25 km, 10 km oraz rowerowe 100 km i 50 km. Oczywiście poza symbolicznym tytułem „najwytrwalszych” przewidziane są przeróżne trofea dla zwycięzców poszczególnych kategorii oraz wśród wszystkich uczestników obecnych na zakończeniu losuje się liczne nagrody.


Trasy prezentują się następująco:

TRASA PIESZA 10 km (TP10) HARPUŚ: 10 km w 5 godzin, charakterystyka trasy: 1 pętla 10 km, kolejność potwierdzania PK obowiązkowa.

TRASA PIESZA 25 km (TP25): 25 km w 8 godzin, charakterystyka trasy: 1 pętla 25 km, kolejność potwierdzania PK obowiązkowa.

TRASA PIESZA 50 km (TP50): 50 km w 12 godzin, charakterystyka trasy: 1 pętla 50 km, kolejność potwierdzania PK obowiązkowa.

TRASA PIESZA 100 km (TP100): 100 km w 24 godziny, charakterystyka trasy: 2 pętle po 50 km, kolejność potwierdzania PK obowiązkowa. Uczestnicy, którzy ukończą całą trasę otrzymują tytuł HARPAGANA.



TRASA ROWEROWA 50 km (TR50): 50 km w 6 godzin, charakterystyka trasy: 50 km, kolejność potwierdzania PK dowolna -scorelauf, obowiązuje punktacja dodatnio-ujemna (wagowa).

TRASA ROWEROWA 100 km (TR100): 100 km w 9 godzin, charakterystyka trasy: 100 km, kolejność potwierdzania PK dowolna -scorelauf, obowiązuje punktacja dodatnio-ujemna (wagowa).

TRASA ROWEROWA 200 km (TR200): 200 km w 12 godzin, charakterystyka trasy: 200 km, kolejność potwierdzania PK dowolna -scorelauf, obowiązuje punktacja dodatnio-ujemna (wagowa). Uczestnicy, którzy ukończą całą trasę otrzymują tytuł HARPAGANA.


TRASA MIESZANA (TM150): 50 km pieszo + 100 km rowerem w 18 godzin, charakterystyka trasy 1 pętla 50 km pieszo - kolejność potwierdzania PK dowolna -scorelauf, następnie 100 km rowerem - kolejność potwierdzania PK dowolna - scorelauf.

 

Fot: Bartek Kmiecik - Harpagan

 

Od kilku edycji, na Harpaganie startuje ponad 1000 osób – w październiku zeszłego roku było ich prawie 1400! Uczestnicy zjeżdżają się z całego kraju, a od jakiegoś czasu nawet spoza granic, by co pół roku spróbować się na nowej trasie, z nowymi trudnościami oraz poznać nowe leśne odstępy. Wszystkich tych uczestników obsługuje około 170 wolontariuszy – dorośli i młodzież, na co dzień studenci, harcerze i pozytywnie nastawieni do rajdu ludzie. Są oni w bazie oraz na każdym punkcie kontrolnym w lesie, zapewniając profesjonalną pomoc i uśmiech. Z punktu informacyjnego, przechowalni czy sklepików uczestnicy mogą korzystać przez cały czas trwania rajdu.


Wszystko to sprawia, że HARPAGAN stał się największą tego typu imprezą w Polsce. Rajd nie jest tworzony z obowiązku, jest on tworzony z pasji, przez co w trakcie trwania rajdu atmosfera jest niepowtarzalna.


Mamy już za sobą wiele edycji, podczas których impreza przeobraziła się niemal nie do poznania. Pierwszy Harpagan był pieszą, harcerską wędrówką między Sopotem, a Kościerzyną zorganizowaną przez paru miłośników Kaszub w 1989 roku, aż 25 lat temu! Wyruszyło wtedy zaledwie kilka osób, które mimo, że nie dotarły do mety, rozpoczęły rajdową tradycję.

Fot: GRBS (Maciej, Mariusz, Adam, Przemko, Kamil i Marcin) - Harpagan


Najbliższą okazją, żeby poczuć czym jest Harpagan będzie 49. edycja w dniach 17-19 kwietnia 2015, która odbędzie się w Kaliskach. Kaliska położone są w powiecie starogardzkim. Okolice Kalisk oferują nam ogrom krajobrazów nie do zapomnienia, odpoczynek od zgiełku miasta i szumu samochodów.


Przed nami impreza jedyna w swoim rodzaju, dla której warto wskoczyć na weekend w sportowe lub turystyczne ubrania, nawet jeśli nie robimy tego na co dzień. Nic nie zastąpi satysfakcji z pokonania własnych granic i ukończenia tak ekstremalnego rajdu. Każde z nas może zmierzyć się z trasami przygotowanymi przez ekipę Harpagana!

 

Fot: GRBS (Maciej, Mariusz, Adam, Przemko, Kamil i Marcin) - Harpagan


Honorowy Patronat nad najbliższą edycją Rajdu objął Wójt Gminy Kaliska Pan Sławomir Janicki.

 

 

Filmowe zaproszenie:

 

 


Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.harpagan.pl/rajd

Na podstawie informacji: Biura Klubu HARPAGAN

Tags: Rajd na orientację, Harpagan

Patronat / Współpraca

80 tour de pologne 2023 logo

Orlen Wyścig Narodów 2023

 

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

  LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe  BIKE DAYS logo  NT150px 

   logo face black   150cm   PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów