Atom Deweloper rozpoczyna sezon szosowy od Le Samyn

MAT Atom Deweloper Wrocław rozpoczął rok 2023 od zwycięstwa Dominiki Włodarczyk w przełajowych mistrzostwach Polski. Malwina Mul, od tego sezonu reprezentująca barwy jedynej polskiej kobiecej ekipy UCI, w krajowym czempionacie wywalczyła srebro w kategorii U23. Po dwóch zgrupowaniach w Chorwacji wrocławski team – od belgijskiego klasyka Le Samyn – rozpoczyna ściganie na szosie.

Zanim zespół na dobre rozpędzi się w wyścigach szosowych, dwie zawodniczki wysyła w najbliższy weekend na pruszkowski tor, gdzie rozegrany zostanie Puchar Polski. Ścigać się w nim będą Maja Tracka i Tamara Szalińska.

 

Pozostała część ekipy będzie w tym czasie w drodze do Belgii. W Le Samyn, który rozegrany zostanie we wtorek 28 lutego, wystartują: Dominika Włodarczyk, Monika Brzeźna, Katarzyna Wilkos, Nikol Płosaj, Nikola Bajgerová, Olga Wankiewicz i mistrzyni Polski Wiktoria Pikulik.

 

Zaraz po wyścigu „Atomówki”, w okrojonym składzie, bez Dominiki i Wiktorii, ale z Tamarą Szalińską wrócą do Chorwacji, gdzie nazajutrz, czyli 1 marca odbędzie się 112-kilometrowy Umag Trophy Ladies (UCI 1.2), a w niedzielę 5 marcaPoreč Trophy Ladies (UCI 1.2, dystans: 96 km).

 

Le Samyn jest świetnym wyścigiem na przetarcie na początku sezonu – mówi Paweł Bentkowski, dyrektor sportowy teamu. – To jeden z bardziej prestiżowych kobiecych klasyków, transmitowany w Eurosporcie. A nam zależy zarówno na wysokim poziomie sportowym naszych zawodniczek, który zagwarantować może właśnie udział w rywalizacji z ekipami Women's World Tour, jak i na tym, by wspierający nas sponsorzy mogli w mediach zobaczyć swoje logo na naszych teamowych koszulkach. Tak „działa” współczesne kolarstwo, więc jeśli chcemy być jedną z najlepszych ekip na świecie, a do tego właśnie wytrwale dążymy, zwyczajnie musimy wypełnić wszystkie elementy, które pozwolą doprowadzić nasze zawodniczki na najwyższe miejsca na podium w najlepszych wyścigach – dodaje Bentkowski.

 

W Le Samyn zespół nie tyle liczy na „pudło”, co na dobry występ szczególnie będących w świetnej dyspozycji Dominiki Włodarczyk, Katarzyny Wilkos i Wiktorii Pikulik. – „Witka” jest w trakcie sezonu torowego, więc pod nogą jej nie brakuje, podobnie zresztą jak Olga Wankiewicz i Nikol Płosaj, która w tym sezonie stawia przede wszystkim na wyścigi szosowe – mówi dyrektor sportowy „Atomówek”. – Mamy świadomość, jakiej klasy zawodniczki staną na starcie w Belgii, więc nie wywieramy presji, nie mamy żadnych oczekiwań, jeśli chodzi o wynik. Chcemy ten wyścig potraktować jak start kontrolny, żeby zobaczyć, w którym miejscu jesteśmy z przygotowaniami na początku sezonu.

 

Belgijski klasyk rozegrany zostanie na dystansie 99 km. To bardzo szybki wyścig, w którym oprócz innych zawodniczek, największym rywalem jest wiatr, bardzo rzadko wiejący w plecy. Ale zespół już w ubiegłym roku, z powodzeniem i miejscami na podium, zbierał doświadczenie na szosach Holandii i Belgii. Chorwackie wyścigi, niższej kategorii niż Le Samym, nie będą wprawdzie tak znakomicie obsadzone, ale i tu będzie co jechać. „Umag” rozegrany zostanie na 110-kilometrowej trasie, a „Poreč” będzie wprawdzie krótszy, tyle że cięższy, z licznymi podjazdami.

 

W Polsce zawodniczki MAT Atom Deweloper Wrocław wystartują dopiero w zaplanowanym na 16 kwietnia Ślężańskim Mnichu. W nogach będą już wtedy miały dwie etapówki – włoską Trofeo Ponente in Rosa (7-11 marca) oraz francuską Tour de Normandie Féminin (17-19 marca). Najważniejszymi wyścigami w pierwszej części sezonu będą także Gracia-Orlová (27-30 kwietnia), La Classique Morbihan (5 maja), Grand Prix du Morbihan Femmes (6 maja) oraz Bretagne Ladies Tour CERATIZIT (9-13 maja).

 


Skład teamu MAT Atom Deweloper Wrocław na sezon 2023:


Monika Brzeźna, Katarzyna Wilkos, Dominika Włodarczyk, Wiktoria Pikulik, Nikol Płosaj, Olga Wankiewicz, Tamara Szalińska, Karolina Chojnacka, Nikola Bajgerová, Agata Kowalska, Malwina Mul, Maja Tracka.

 

MAT Atom Deweloper Wrocław to obecnie najbardziej utytułowana w Polsce kobieca drużyna kolarska, założona w 2016 roku przez olimpijkę z Pekinu Paulinę Brzeźną-Bentkowską i jej męża Pawła Bentkowskiego, byłego kolarza. W skład teamu wchodzą uczestniczki Igrzysk Europejskich, Akademickich Mistrzostw Świata oraz reprezentantki Polski w torowych i szosowych Mistrzostwach Europy i Świata. Tylko w pierwszym sezonie funkcjonowania grupy jej zawodniczki zdobyły 11 medali mistrzostw Polski, a także z sukcesami startowały w wyścigach na szosach Hiszpanii, Belgii, Czech, Holandii i Niemiec. Lata 2017-2021 przyniosły kolejne sukcesy drużyny, przypieczętowane m.in. srebrnym medalem Justyny Kaczkowskiej i Łucji Pietrzak na torowych Mistrzostwach Europy, medalami Moniki Brzeźnej, Marty Lach i Karoliny Sowy w Akademickich Mistrzostwach Świata oraz zdobyciem mistrzostwa kraju w wyścigu ze startu wspólnego, a także w górskim szosowym czempionacie.

 

Od roku 2022 ekipa ma status zarejestrowanej w UCI grupy zawodowej (Women’s Continental Team). Pierwszy w sezon wśród grup zawodowych zaowocował 15. tytułami mistrzyń Polski w wyścigach szosowych, przełajowych oraz torowych, a także 55. wygranymi wyścigami. Na niższych stopniach podium zawodniczki z Wrocławia stanęły około 150 razy. Ścigały się w 14 krajach w 81. wyścigach szosowych, 19. torowych i 22. przełajowych. Wiktoria Pikulik została mistrzynią Polski elity w wyścigu ze startu wspólnego, Dominika Włodarczyk w kategorii U23, Agnieszka Skalniak-Sójka w ITT, a Dominika Włodarczyk wywalczyła także złoto w przełajowych MP. Podczas szosowych Mistrzostw Europy Daria Pikulik była 5. Zarówno Daria, jak i Agnieszka Skalniak-Sójka po tym sezonie podpisały kontrakty z grupami Women’s World Tour.

 

Celem teamu jest dołączenie do grona najlepszych ekip świata oraz stworzenie młodym zawodniczkom możliwie najdogodniejszych warunków rozwoju – umożliwienie im zarówno studiowania i jednocześnie uprawiania sportu na wysokim poziomie. O drużynie powstał film dokumentalny „TOUR”. Na ekranie można również zobaczyć Monikę Brzeźną, która wystąpiła w teledysku „Ty jesteś jutrem” zespołu De Mono.

 

 

 

 

Źródło: MAT Atom Deweloper Wrocław

Sklep.rowery.pl

Patronat / Współpraca

79 tour de pologne 2022 logo

Orlen Wyścig Narodów 2023

 

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

  LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe  BIKE DAYS logo  NT150px 

   logo face black   150cm   PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów