Z ORLEN Wyścigu Narodów do WorldTouru

Po historiach Olava Kooija i Marjina van den Berga, przyszedł czas na kolejne. Teraz António Morgado, Lukas Nerurkar i Francesco Busatto udowadniają, że polski wyścig należący do serii Pucharu Narodów UCI U23 organizowany przez Lang Team daje duże możliwości utalentowanym młodym kolarzom.

W tegorocznym ORLEN Wyścigu Narodów wzięło udział 148 młodych kolarzy z 22 reprezentacji narodowych. Wśród nich znajdziemy kilku obiecujących zawodników, którymi zainteresowały się drużyny WorldTourowe oraz takich, którzy błyszczeli na podczas kolejnych wyścigów w tym sezonie. Podkreśla to rolę wyścigu należącego do cyklu Pucharu Narodów UCI U23, jako wydarzenia gdzie mniej znani kolarze mogą się zaprezentować i zdobywać cenne doświadczenie, które przyda im się w wyścigach rangi WorldTour. A kilkoro z nich już od przyszłego sezonu tam trafi.

Swoje pierwsze kroki w WorldTour stawia Gal Glivar. Nowy słoweński talent jest obecnie internem w UAE Team Emirates. Wraz z takimi mistrzami jak Tadej Pogačar uczy się dynamiki międzynarodowej rywalizacji i rozwija się zarówno mentalnie, jak i sportowo. Zwycięzca piątej edycji ORLEN Wyścigu Narodów, Glivar, wywodzi się z tego samego słoweńskiego zespołu co Primoz Roglič i zapowiada się na wybitnego zawodnika w najbliższej przyszłości.

Gwiazdą ostatniej edycji OWN bez wątpienia był Portugalczyk António Morgado. 19-latek w klasyfikacji generalnej wyścigu zajął szóste miejsce, ale udało mu się wygrać finałowy etap z Sanoka do Arłamowa. Został on zauważony przez zespół UAE Team Emirates, z którym podpisał czteroletni kontrakt. - Przychodzę do drużyny z wielkim pragnieniem i ambicją. Jestem bardzo szczęśliwy, że mam taką możliwość, zawsze o tym marzyłem. Ludzie, których znam w zespole, mówili o nim bardzo dobrze i jestem podekscytowany, że mogę być jego częścią. Jestem gotowy do ciężkiej pracy, aby wspólnie osiągnąć wielkie rzeczy w UAE. - mówił młody Portugalczyk po dołączeniu do drużyny. Nastolatek ma na swoim koncie wiele cennych wyników: to między innymi dwa srebrne medale mistrzostw świata (Wollongong '22 - kategoria juniorów i Glasgow '23 - kategoria U23). Niespełna miesiąc po występie w Polsce zdobył mistrzostwo Portugalii w indywidualnej jeździe na czas U23.

Kolejnym zawodnikiem, który zwrócił na siebie uwagę świata zawodowego kolarstwa, dzięki zwycięstwu etapu w ORLEN Wyścigu Narodów jest Lukas Nerurkar z Wielkiej Brytanii. Lukas, który potwierdził swoje umiejętności wygrywając piąty etap Giro Next Gen we Włoszech, w przyszłym roku założy na siebie charakterystyczną różową koszulkę EF Educastion-EasyPost. - Chcę się nauczyć jak najwięcej - mówi. - Dobrze będzie zdobyć doświadczenie w wyścigach na najwyższym poziomie. Byłoby miło wygrać kilka wyścigów, ale nie ścigałem się jeszcze zbyt wiele i myślę, że w ciągu najbliższych kilku lat będę chciał dowiedzieć się, jakim jestem zawodnikiem i cokolwiek ze mnie wyrośnie, poprawić się w tych obszarach, aby móc naprawdę dobrze występować w wyścigach. - powiedział 19-latek, który podpisał dwuletni kontrakt z WorldTourową drużyną.

Podczas widowiskowego finiszu trzeciego etapu na Słowacji z Lewoczy do Szczybrskiego Plesa zwycięstwo odniósł Francesco Busatto. Reprezentujący Włochy kolarz, ma za sobą obfity w sukcesy sezon, a kolejny rozpocznie w barwach drużyny Intermache-Wanty-Circus. Rok 2023 należy do bardzo udanych w wykonaniu Włocha. Zwycięstwo w Liège - Bastogne - Liège U23, dwa razy znalazł się w najlepszej trójce na etapie Giro Next Gen, a także zdobył mistrzostwo Włoch U23 w wyścigu ze startu wspólnego.


ORLEN Wyścig Narodów, którego Sponsorem Tytularnym jest ORLEN, to wydarzenie, które z każdą kolejną edycją wzmacnia swoją pozycję w kalendarzu jako wyścig, który daje szanse młodym talentom. Trzymamy kciuki za zawodników, którzy od kolejnego sezonu zaczną się ścigać w WorldTourze i dołączą do swoich starszych kolegów, Olava Koojia czy Marjina van den Berga, którzy w przeszłości wygrywali ORLEN Wyścig Narodów. Kolejna edycja odbędzie się w terminie 15-19 maja, a trasa ponownie będzie prowadzić poza granicami Polski.

- Jako organizatorzy Tour de Pologne UCI WorldTour cieszymy się, że możemy poświęcić się rozwojowi kolejnego pokolenia międzynarodowych kolarzy poprzez ORLEN Wyścig Narodów - potwierdza Czesław Lang, Prezes Lang Team. - Cieszę się, że walczą o czołowe lokaty w naszym wyścigu. To szansa na bycie zauważonym przez duże zespoły. Fakt, że wielu z nich jest teraz na poziomie WorldTour to zaszczyt.

Życzymy powodzenia tym młodym kolarzom, którzy od przyszłego sezonu będą rywalizować w kategorii WorldTour ze starszymi zawodnikami, takimi jak Olav Kooji czy Marjin van den Berg, którzy w przeszłości wygrywali ORLEN Nations Grand Prix. Kolejna edycja odbędzie się w dniach 15-19 maja 2024 r., a wyścig ponownie obejmie Polskę i kraje sąsiadujące.

 

 

Źródło: Biuro Prasowe LT

Stopka_artykuły.jpg

Patronat / Współpraca

TdP 2024 LOGO

Orlen Wyścig Narodów 2023

 

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

  LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe  BIKE DAYS logo  NT150px 

   logo face black   150cm   PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów