Bezpieczne „kręcenie" za dnia - poradnik

Aż 86% wypadków z udziałem rowerzystów ma miejsce w terenie zabudowanym – i to najczęściej w ciągu dnia, a nie po zmroku. Jak zachować bezpieczeństwo? Wiele zależy od tego, czy jesteśmy widoczni, czy tylko tak nam się wydaje.



Słabo oświetlony teren, wieczór lub noc, błąd innego uczestnika ruchu – tak wyobrażamy sobie scenariusz wypadku z udziałem rowerzysty. Okazuje się, że ma to niewiele wspólnego z prawdą. Najwięcej zdarzeń ma miejsce w dzień i w terenie zabudowanym.

– To usypia naszą czujność i sprawia, że zbyt małą wagę przykładamy do odpowiedniego wyposażenia. Zapominamy, że zapewniające minimum bezpieczeństwa oświetlenie jest nam potrzebne za dnia równie bardzo, co innym pojazdom

– mówi Mirosław Pastor, Kierownik Działu Jakości i Serwisu Mactronic, polskiego producenta oświetlenia rowerowego i przenośnego.



Przybywa wypadków

Jak można dowiedzieć się z raportu Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w 2016 roku doszło do 4737 wypadków z udziałem rowerzystów (ponad 100 więcej niż rok wcześniej), z czego zdecydowana większość miała miejsce w terenie zabudowanym. Z dokumentu wynika, że aż 70% ogółu wypadków ma miejsce za dnia – a więc w warunkach, w których (jak jesteśmy przekonani) nie powinno przydarzyć się nam nic złego. Dlaczego jest inaczej?



Obniżona czujność

Wynika to z faktu, że w ciągu dnia ruch samochodowy i rowerowy jest wyraźnie większy niż po zmroku. Kiedy robi się ciemniej, a ruch maleje, „włączamy" czujność – potencjalnych przeszkód jest mniej, staramy się je wypatrzyć możliwie szybko. A przede wszystkim jesteśmy ostrożniejsi – poruszamy się wolniej i wyposażeni np. w niezbędne w odpowiednie oświetlenie. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie często lekceważona przez rowerzystów poruszających się za dnia.



Niezbędne wyposażenie

Zgodnie z przepisami, rowerzyści powinni posiadać jedno światło białe lub żółte z przodu i co najmniej jedno światło odblaskowe i jedno pozycyjne (oba czerwone) z tyłu. A w praktyce? Wydaje się, że panuje podejście: to dotyczy jazdy po zmroku. Warto pamiętać, że nie przypadkiem kierujący muszą poruszać się z włączonymi światłami mijania przez całą dobę – dzięki temu lepiej widzą i są lepiej widoczni, co znacznie wpływa na poziom bezpieczeństwa ich i innych uczestników ruchu.

 

Jazda_po_miescie_2.jpg



Świecić także za dnia

Wielu rowerzystów w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że istnieje dedykowane im oświetlenie do jazdy dziennej.

To na przykład latarki wyposażone w panel COB, świecące bardzo intensywnym światłem stałym lub pulsacyjnym i to nawet przez 30 godzin

– mówi Mirosław Pastor.

To oświetlenie, które przede wszystkim ma informować innych uczestników ruchu o naszej obecności na drodze czy ścieżce rowerowej – niezwykle mocny błysk światła (6hz lub 3hz) przyciąga uwagę i jest widoczny z dużej odległości.

 


Widoczny znaczy bezpieczny

Wybierając takie oświetlenie należy pamiętać, że odpowiednio mocny, widoczny za dnia błysk, wymaga równie mocnego źródła energii

Tę zapewniają na przykład akumulatory Li-Poly, dostarczające nawet 3 razy więcej energii niż tradycyjne baterie, co sprawia, że inni uczestnicy mogą nas dostrzec z dużej odległości

– mówi Mirosław Pastor z Mactronic.

A to pozwoli na odpowiednią reakcję innemu rowerzyście, pieszemu, który postanowił przejść się ścieżką rowerową czy kierującemu, który ma zamiar wyprzedzać czy przeciąć drogę dla rowerów.

 

Mactronic_White_Line_2.jpg

 



W trosce o zdrowie i życie

Jak wynika z policyjnego raportu, rowerzyści stanowią grupę niezwykle narażoną na zdrowotne konsekwencje zdarzeń drogowych. Statystyki pokazują, że niemal każdy wypadek z udziałem „dwóch kółek" kończy się uszczerbkiem na zdrowiu – w 4737 takich przypadkach w 2016 roku rany odniosło 4276 rowerzystów, a 271 zginęło. Co więcej, 37% wypadków powodują sami rowerzyści. Nieostrożność, nieuwaga, nieodpowiednie wyposażenie roweru?

 

Zadbaj o bezpieczeństwo

Przyczyn z pewnością jest wiele – ważne, by ze swojej strony zrobić wszystko, by zadbać o własne bezpieczeństwo. Zaczynając od tego, by być widocznym zawsze, a nie tylko mieć wrażenie, że tak jest. Warto mieć świadomość, że jesienią pogarszają się warunki na drodze. Jest nieco ciemniej, dochodzi zawilgocenie jezdni.

To, czy inny uczestnik ruchu odpowiednio zareaguje na naszą obecność, decyduje się w ułamkach sekund. Im szybciej nas zauważy, tym większa szansa, że zdąży wyhamować lub nas ominąć

– mówi Mirosław Pastor.

 

 

Polecamy też: Rowery, akcesoria i ogumienie rowerowe dostępne w sklep.rowery.pl - 

 

PROMOCJA JESIENNA - RABATY NA ROWERY I AKCESORIA DO 21% OD CENY KATALOGOWEJ!

Sprawdź: sklep.rowery.pl

 

Źródło: mat.prasowe Mactronic - PR EXPERT

Tags: Porady, oświetlenie

Patronat / Współpraca

80 tour de pologne 2023 logo

Orlen Wyścig Narodów 2023

 

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

  LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe  BIKE DAYS logo  NT150px 

   logo face black   150cm   PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów