Jak odpowiednio dobrać oponę rowerową?

Czas na bezpieczny rower

Producenci na całym świecie oferują swoim klientom opony w bardzo różnych rozmiarach. Wszystko zależy jednak przede wszystkim od producenta kół rowerowych. W dzisiejszych czasach koła produkuje się w kilku, podstawowych rozmiarach, ale zdarzają się też wyjątki o nietypowej średnicy. Jak właściwie dobrać opony do roweru? Przede wszystkim należy dowiedzieć się, co znaczą umieszczone na nich oznaczenia.

 

Rozmiar opony rowerowej – co oznacza?

W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie o to, co oznacza rozmiar opony rowerowej. Dla wielu rowerzystów jest to po prostu ciąg nic nieznaczących liczb i liter, a właściwy rozmiar dobierany jest przez sprzedawcę sklepie, czy pracownika serwisu. W końcu zawsze przychodzi jednak czas, kiedy nie można skorzystać z pomocy nikogo innego i trzeba samemu kupić i zmienić ogumienie w rowerze – na przykład, kiedy stara opona nieodwracalnie zniszczy się w nieprzewidzianym momencie. Dlatego też dobrze jest mieć nieco większą wiedzę na temat opon i znajdujących się na nich oznaczeń.

Istnieją trzy typy oznaczeń na oponach rowerowych:

  1. w calach,
  2. milimetrach,
  3. oznaczenia francuskie.

Niezależnie od tego każde oznaczenie składa się z dwóch elementów. Jeden z nich oznacza wewnętrzną średnicę opony, a drugi jej szerokość.

Najbardziej popularne są oznaczenia w calach. Są one stosowane w większości sprzedawanych obecnie opon, również w Polsce. Są to doskonale znane większości rowerzystów oznaczenia takie jak

28 x 1.75

Pierwsza liczba oznacza, że opona nadaje się do kół 28 – calowych a drugie to szerokość.

Inny przykład:

28 x 1 5/8 x 1 3/8

 

Drugim rodzajem są oznaczenia w standardzie ETRTO (European Tire and Rim Technical Organization), w którym parametry podawane są w milimetrach, przy czym w pierwszej kolejności podaje się szerokość opony. Przykładowo:

24 - 622

 

Najbardziej skomplikowane są oznaczenie francuskie, które mogą przybrać na przykład taką formę:

 

700 x 28C

 

przy czym pierwsza liczba oznacza szerokość zewnętrznej średnicy opony w milimetrach, a druga liczba jej szerokość. Przy szerokości dodano literą - w tym wypadku C. Jest to dodatkowo informacja – im dalej w alfabecie jest litera, tym opona jest węższa (skala od A do D). Należy przy tym pamiętać, że w systemie tym średnica może być podawana w przybliżeniu i aby mieć pewność, że dobiera się się właściwy rozmiar, należy skorzystać z dostępnych w sieci tabel, albo poprosić o pomoc sprzedawcę.

 

Ciekawostka:

Opony 28″, 29" i 700C mają taką samą średnicę obręczy. Różnica dotyczy wysokości każdych z opon. Im szersza opona tym wyższa. Dlatego opony 28" najczęściej dedykowane są do rowerów miejskich, 700 do rowerowych szosowych czy gravelowych, a 29" do rowerów górskich / MTB .

 

Gdzie na oponie należy szukać jej rozmiaru?

Istotną kwestią jest również to, gdzie jest rozmiar opony rowerowej. Zawsze umieszcza się je na bocznej ściance opony, z lewej, albo prawej strony. Dodatkowo w wielu przypadkach oznaczenia rozmiaru znaleźć można również na opakowaniu (jeśli jest). Niektórzy producenci dołączają do opon dodatkowe opisy z oznaczeniami również w innych niż na samej oponie standardach. Aby odpowiednio dobrać średnicę opony, należy sprawdzić oznaczenia na obręczy roweru (po zewnętrznej stronie albo wewnątrz).

Opona rowerowa Continental - fot. Flickr; CC BY-ND 2.0

 

Jak dobrze dobrać szerokość opony rowerowej?

To jaka szerokość opony rowerowej będzie najlepsza, nie zależy już tylko od wielkości kół. Rowerzysta ma tutaj wybór – przynajmniej w pewnych granicach. Warto odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie o to, jak i gdzie rower będzie używany. Osoby poruszające się rowerem przede wszystkim po dobrze utrzymanych drogach miejskich mogą postawić na węższe opony, które zapewniają mniejszy opór toczenia i umożliwiają nieco szybszą jazdę. Z kolei do roweru przeznaczonego również do jazdy poza miastem warto założyć trochę szersze i zaopatrzone w lepszy bieżnik opony trekkingowe.

 

   

Źródło: własne; fot. Pixabay ;  Flickr - CC BY-ND 2.0

  Sklep.rowery.pl

Tags: Porady, Opony rowerowe

Patronat / Współpraca

TdP 2024 LOGO

Orlen Wyścig Narodów 2023

 

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

  LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe  BIKE DAYS logo  NT150px 

   logo face black   150cm   PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów