Recenzja lampki rowerowej Mactronic Roy.02

Mactronic Roy.02

Dzięki uprzejmości firmy Mactronic do naszej redakcji trafiła do testów lampka przednia Roy.02 która być może zainteresuje bardziej wymagających rowerzystów.

 

Po otwarciu opakowania w zestawie mamy lampkę Roy.02, kabelek usb 2.0/micro usb (ładowarka), uchwyt do zamocowania na kierownicy, uchwyt z paskami do zamocowania na kasku wraz z regulacja pochyłu latarki, dwa gumowe O-ringi do montażu uchwytów, instrukcje obsługi i kartę gwarancyjną. Latarka dobrze leży w dłoni, wykonana jest ze stopu cynkowego i plastiku a jej waga to 112 gramów. Producent wyposażył ją w dwie diody ledowe Cree XP-G o dużej mocy 600 lumenów które przekładają się na odległość 100 metrów dobrego światła.

 

 

Bateria o pojemności 1500 mAh pozwala na 2 godziny pracy na maksymalnej mocy, na trybie niskim około 8 a na migającym aż 21 h. Ciekawą funkcją jest tryb dostosowujący natężenie światła do otoczenia pracujący około 11 h (świecący w zakresie 40 – 400lm). Dzięki tej funkcji cały czas mamy ręce na kierownicy nie bojąc się że nasza ścieżka nie zostanie dobrze doświetlona. Sensor sobie sam dobierze odpowiednie światło.

Czas jaki potrzebujemy do naładowania baterii to 6 godzin i ładujemy ja przez port usb. Wyłączenie latarki następuje po przytrzymaniu przycisku przez 10 sekund, zmiana trybów po jednokrotnym przyciśnięciu. Jedynie włączenie trybu migającego wymaga 5 sekundowego przytrzymania przycisku. Stan baterii pokazują nam kolorowe diody (czerwona wymaga ładowania, niebieska informuje że latarka jest gotowa do użycia). Lampka jest objęta 5 letnią gwarancją.

 

Mactronic Roy.02

 

Montaż na kierownicy jest banalnie prosty! Używając najmniejszego gumowego O-ringa wraz z uchwytem lampka jest zamocowana stabilnie, nic się nie przesuwa, nie zmienia kąta padania światła w czasie jazdy. Montaż na kierownicy zajmuje około 30 sek. Troszkę więcej czasu trzeba poświęcić na montaż uchwytu na kasku. Kask kaskowi nierówny i otwory przelotowe jego są różnej wielkości. Trzeba dość mocno naciągnąć paski aby uchwyt z lampką nie zmieniał swojego położenia. Tutaj na paskach przydało by się trochę pokrywy gumowej i problem by zanikł. Tak to trzeba trochę siły aby paski naciągnąć a zaciski złapały. Wiem że producent na wagę zwraca uwagę ale plastikowe zaciski przy takim nacisku są moim zdanie słabe. Co prawda trzyma to całkiem dobrze, ale nie wiem jak z trwałością tego zacisku w dłuższym okresie użytkowania. Instrukcja obrazkowa montażu kasku jest bardzo nie czytelna.

 


Kiedy tylko dostałem lampkę Roy.02 wiedziałem że pierwszą opcją będzie test jej na kasku. Jako że mam dwa rowery to przejechałem się z nią kilka razy w różnym terenie i różnych warunkach pogodowych. Test na odcinku 20 km bocznymi drogami asfaltowymi w godzinach nocnych (około godz. 22). Tryb sensorowy dobierający sobie światło bez mojej ingerencji świecił dobrym promieniem o dobrym natężeniu. Patrząc na znaki drogowe blask odbijającego światła był widoczny z dużej odległości. Jako że jakość podłoża asfaltowego była różna to również mogłem przekonać się o stabilności uchwytu. Muszę przyznać że uchwyt dobrze trzymał, jedynie przeszkadzały fruwające paski, obijające się o powierzchnię kasku oraz wydający irytujący szum. Brakowało mi w nich gumowej szlufki aby można było je o nie zaczepić. Mam na myśli taką szlufkę jak przy pasku do zegarka.

 

 

W terenie leśnym używałem tylko trybu maksymalnego. Bardzo dobra widoczność tego co jest przed kołem, bez obaw rozwijałem podobne prędkości jak w świetle dziennym. Jedynie trzeba uważać na zwierzynę bo na takim długim świetle lubią się skupić;) Na dużych wybojach leśnych, korzeniach, stabilność uchwytu jednak nie była już tak satysfakcjonująca. Po przejażdżce paski zmieniły swoje położenie co skutkowało zjechaniem uchwytu do przodu. Tutaj przydało by się nagumowanie jednej strony pasków. Światła migającego nie używałem bo szczerze to nie wiem w jakim celu miałbym to robić.

Lampka jest zdecydowanie odporna na warunki deszczowe, mogłem się przekonać na własnej skórze że nawet opad gradu nie jest jej straszny. Według producenta odporna jest na uderzenia z wysokości 1 m, ale skoro przetrwała gradobicie to z upadkiem z takiej wysokości nie będzie problemu.

 

 


Roy.02 jest dedykowany wymagającym użytkownikom. Dobra propozycja dla dojeżdżających do pracy i wracających w późnych godzinach. Na wypad z sakwami też się sprawdzi. Czas pracy baterii w użytkowaniu miejskim jest satysfakcjonujący a w terenie leśnym 2 godziny pracy na maksymalnych obrotach również spokojnie wystarczają. Cena latarki waha się w przedziale 189 zł – 259 zł i moim zdaniem jest dość wysoka.

 

Plusy:

  • dobra bateria,
  • sensor dopasowujący moc światła do otoczenia,
  • bardzo dobra odporność na deszcz,
  • mocna obudowa,
  • 5 letnia gwarancja.

 

Minusy:

  • cena,
  • plastikowe zaciski przy paskach,
  • brak nagumowania pasków uchwytu do kasku.

 

 

 

Autor: Mateusz Lorenc - MTB MOSiR DUKLA

 

Zobacz też: Podkarpacka Liga Rowerowa w Formule XC 2016 , MTB MOSiR DUKLA

Tags: sprzęt

Patronat / Współpraca

80 tour de pologne 2023 logo

Orlen Wyścig Narodów 2023

 

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

  LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe  BIKE DAYS logo  NT150px 

   logo face black   150cm   PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów