Rowerowa Warszawa - recenzja mapy wydawnictwa ExpressMap

Rowerowa Warszawa; Fot: Psychopaci Rowerowi

Dostaliśmy do recenzji mapy rowerowe wydawnictwa ExpressMap. Ze współpracy z Tomkiem z profilu FB Psychopaci Rowerowi, przedstawiamy Wam "Rowerową Warszawę".

 

 

Właśnie pojawiła się rowerowa mapa Warszawy w skali 1:29 000 wydana przez firmę ExpressMap Polska Sp. z o.o., która jak podaje firma powstała we współpracy z aktywistami rowerowymi z organizacji Zielone Mazowsze. Pierwsze wrażenie jest takie, że wykonanie mapy jest dosyć solidne gdyż mapa jest laminowana, a przejścia między łączeniami są dosyć dokładne. Rozkładanie i składanie nie stanowi większego problemu a laminat stanowi wystarczającą ochronę przed wodą i brudem. Mapa jest dwustronna a niewątpliwie jej główną zaletą jest jej czytelność. Znajdziemy w niej oznaczenia dróg dla rowerów, pasów rowerowych, dróg pieszo rowerowych, szlaków rowerowych itd. Na mapie zostały oznaczone stacje roweru miejskiego Veturilo, serwisów i sklepów rowerowych.

 

Rowerowa Warszawa; Fot: Psychopaci Rowerowi 

 

Ponadto znajdziemy słownik ulic oraz klika wybranych zasad ruchu drogowego przy czym jedna z nich dotycząca nietrzeźwych rowerzystów uległa w ostatnim czasie zmianie. Zgodnie z obowiązującym od 11 kwietnia 2015 r Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 kwietnia 2015 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń, nietrzeźwy rowerzysta będzie mógł zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł; natomiast za stan po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozić będzie od 300 do 500 zł mandatu. Podobne kary mają być stosowane w przypadku osób pod wpływem "środków działających podobnie do alkoholu". Kierowanie w tym stanie nie jest przestępstwem, a wykroczeniem. Do tej pory osoba kierująca rowerem, która miała we krwi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu popełniała wykroczenie, które podlegało karze grzywny nie niższej niż 50 zł lub karze aresztu do 14 dni.

 

Rowerowa Warszawa; Fot: Psychopaci Rowerowi

 

Osobiście brakuje mi nieco lepszego oznaczenia głównych atrakcji Warszawy do których można dojechać rowerem oraz obszaru najbliższej okolicy Warszawy takiej jak Kampinoski Park Narodowy czy Mazowiecki Park Krajobrazowy do których udają się tak liczne rowerzyści. Myślę jednak, że będzie bardzo przydatna wszystkim turystom, zarówno tym, którzy dopiero noszą się z zamiarem odwiedzenia Warszawy, jak rowerzystom, którzy mieszkają w niej na co dzień. 

Ogólna ocena (w pięciostopniowej skali): dobry plus

Rowerowa Warszawa; Fot: ExpressMap

 

 

Wielkie podziękowania dla Tomka z profilu Psychopaci Rowerowi oraz dla wydawnictwa ExpressMap za dostarczenie map

Patronat / Współpraca

79 tour de pologne 2022 logo

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów