Najciekawsze trasy rowerowe w Polsce centralnej

Dobrze jest wyjechać na wyprawę rowerową nad morze lub w góry. Taka przygoda na pewno zapadnie na długo w pamięci, ale potrzeba na nią nieco czasu, by pokonać często spore odległości. Za to do centrum Polski wszyscy mają blisko. Zastanawiacie się, czy będzie tutaj gdzie pojeździć? Zapewniamy, że na pewno nie będziecie narzekać na nudę!

 1. Podróż Szlakiem Stu Jezior

Zaczynamy od znakomitej propozycji wyprawy w okolice Poznania. Już sama nazwa powstałej w 1999 roku trasy brzmi intrygująco i bardzo zachęcająco. Jezior po drodze faktycznie będziemy mijali wiele. Na całym Pojezierzu Międzychodzko-Sierakowskim rzeczywiście znajduje się ponad sto tego typu zbiorników wodnych. Licząca 110 kilometrów trasa poprowadzona została przede wszystkim asfaltowymi drogami o niewielkim natężeniu ruchu. Jedynie niewielki odcinek będzie do pokonania utwardzoną drogą gruntową. Poza wspaniałymi krajobrazami na trasie będziemy mijali wiele zabytków kultury. Warto zobaczyć zwłaszcza zamek Szamotulskich z końca XV wieku w Szamotułach, późnogotycki kościół z początku XVI wieku w Sobocie, a także oczywiście malowniczy Poznań oraz wiele innych zabytkowych kościołów i dworków gęsto rozsianych po okolicy. Podróż Szlakiem Stu Jezior jest idealną propozycją na kilkudniową wyprawę dla początkujących kolarzy.


Przebieg trasy:
Poznań – Kiekrz – Sobota – Szamotuły – Ostroróg – Zajączkowo – Chrzypsko Wielkie – Sieraków – Kamionna – Międzychód

Szamotuy

 

2. Wyprawa w krainę dzikich zwierząt i wspaniałych lasów. Puszcza Bolimowska

Bolimowski Park Krajobrazowy znajduje się na pograniczu województwa łódzkiego i mazowieckiego. Na terenie puszczy podziwiać można wiele wspaniałych gatunków zwierząt – przede wszystkim liczne gatunki ptaków, łosie, lisy, sarny, bobry oraz rysie, które zadomowiły się tu przeprowadzając się z Puszczy Kampinoskiej. Przy odrobinie szczęścia może komuś uda się je dojrzeć. Proponowana przez nas trasa jest idealną propozycją na rodzinny, weekendowy wypad rowerowy za miasto. Dystans do pokonania to zaledwie 20 kilometrów, zatem nie powinien on sprawić trudności nawet najmłodszym miłośnikom „dwóch kółek”. Wyruszamy żółtym szlakiem rowerowym ze Skierniewic, do których szybko i bez trudu dotrzeć można pociągiem z Łodzi, czy z Warszawy. Punktem docelowym jest natomiast Nieborów, w którym znajduje się wspaniały pałac Radziwiłłów otoczony barokowym ogrodem. Na zwiedzanie okolicy koniecznie zaplanujcie sobie dłuższą chwilę, ponieważ do obejrzenia jest naprawdę wiele. Polecamy!


Przebieg trasy:
Skierniewice – Rawka – Budy Grabskie – Droga Łowicka – Rezerwat "Polana Siwica" – Nieborów

Puszcza Bolimowska

 

3. Wielkopolskie dworki i pałace. Ziemiański Szlak Rowerowy

Kolejna nasza propozycja to podróż szlakiem, który pozwoli nam przenieść się do czasów szlacheckich. Miłośnicy historii i zabytków z pewnością będą zachwyceni, ponieważ Ziemiański Szlak Rowerowy został przygotowany z myślą o nich. Cała trasa liczy sobie około 250 kilometrów, a po drodze zobaczyć można wiele wyjątkowych pałaców i dworków, o których mało kto w Polsce w ogóle słyszał... a szkoda. Pora to zmienić, bo dla przykładu dworek w Mosinie, czy pałac w Pakosławiu to miejsca naprawdę niezwykłe, choć niemal całkowicie zapomniane. Prawdziwą perłą na trasie jest zwłaszcza pochodzący z XVIII wieku pałac w Pępowie. W Cichowie znajdującym się niedaleko Krzywinia znajduje się bardzo interesujący skansen filmowy. Do tej niewielkiej wsi przeniesiono niemal całą scenografię „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy, dzięki czemu podczas rowerowej wyprawy można odbyć wspaniałą podróż w czasie i poczuć się jak w dawnym Soplicowie. Planując wyprawę Ziemiańskim Szlakiem Rowerowym należy przygotować się na podróż zmienną nawierzchnią. Trasa wiedzie drogami asfaltowymi, polnymi, leśnymi, a także odcinkami przez kocie łby, dlatego sprawdźcie dokładnie sprzęt i w drogę. Na pewno będzie ciekawie!


Przebieg trasy:
Poznań – Mosina – Czempiń (dalej pętla) – Krzywiń – Gostyń – Pępowo – Jutrosin – Pakosław – Rawicz – Poniec – Osieczna – Kościan – Czempiń

800px Dwr w Byszewach1

 

4. Rowerowa lekcja literatury w Czarnolesie. Puszcza Kozienicka

Chcielibyście połączyć naukę z wypoczynkiem? Około 20-kilometrowa trasa rowerowa w Puszczy Kozienickiej zaprowadzi was z Garbatki do Czarnolasu, czyli miejsca, w którym żył i tworzył jeden z najwybitniejszych polskich literatów – Jan Kochanowski. Dworek wybudowany przez pisarza spłonął niestety w 1720 roku, ale w XIX wieku na jego miejscu zamożna rodzina Jabłonowskich postawiła piękny, murowany dwór. To w nim współcześnie mieści się muzeum Jana Kochanowskiego. Zanim jednak dotrzemy do Czarnolasu czeka nas fantastyczna rowerowa przygoda w Puszczy Kozienickiej, w której wyznaczonych zostało 17 szlaków dla amatorów kolarstwa. Niezwykła natura jest więc na wyciągnięcie ręki. Ta trasa to doskonała propozycja dla całych rodzin, które chcą trochę pokręcić pedałami, a przy okazji czegoś się nauczyć. Taką lekcję literatury każde dziecko zapamięta z pewnością na długo!


Przebieg trasy:
Garbatka-Letnisko – Gródek – Czarnolas

czarnolas

 

5. Spod Pałacu Kultury nad Zalew Zegrzyński
Mieszkańcom stolicy tej trasy prezentować chyba nie trzeba. Zalew Zegrzyński to bardzo popularne miejsce wypoczynku wśród Warszawiaków. Dotrzeć do niego można na wiele sposobów. My prezentujemy trasę rozpoczynającą się w samym sercu miasta. Do pokonania będzie 27 kilometrów. Kto podczas rowerowych wypraw szuka ciszy i spokoju, ten na pewno będzie zawiedziony, ale trasa nad Zalew Zegrzyński adresowana jest przede wszystkim do osób, które po prostu chcą w miły sposób spędzić dzień wolny od pracy nigdzie nie wyjeżdżając. Zalew Zegrzyński przyciąga turystów licznymi ośrodkami sportów wodnych. Może małą kolarską wyprawę warto byłoby urozmaicić przejażdżką wodnym rowerem? Nad Zalewem Zegrzyńskim na pewno będzie to możliwe.


Przebieg trasy:
Pałac Kultury – Wybrzeże Gdańskie – ulica Modlińska – ulica Płochocińska – Białołęka – Kanał Żerański – Nieporęt

nieporet

 

6. Wyprawa szlakiem rowerowym Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich
Wyjątkowo ciekawa trasa rowerowa znajduje się w pobliżu Łodzi. To z niej wyruszymy, by do niej powrócić. Czarnym szlakiem pokonamy 74 kilometry po pofałdowanym i bardzo urozmaiconym terenie. Znaczną część trasy stanowią drogi gruntowe. W deszczowe dni może być na nich bardzo błotniście i mokro, dlatego wygodniej udać się w podróż, kiedy od kilku dni będzie świeciło słońce tym bardziej, że do pokonania będzie kilka dość wymagających podjazdów. W Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich odpoczniecie od miejskiego zgiełku. Będziecie mogli podziwiać piękne polskie wsie i lasy. Trasa przeznaczona jest dla rowerzystów w niezłej kondycji. Dla niedzielnych miłośników kolarstwa może okazać się niestety zbyt wymagająca. Jeśli nie jesteście pewni swojej formy, lepiej podzielcie sobie trasę na odcinki. Niezapomniane wrażenia gwarantowane!

Przebieg trasy:
Łódź – Las Łagiewnicki – Modrzew – Dobieszów (Rezerwat przyrody Struga Dobieszkowska) – Stare Skoszewy – Głogowiec – Janinów (Rezerwat przyrody Parowy Janinowskie) – Wola Cyrusowa – Jabłonów – Tadzin – Jaroszki – Plichów – Bukowiec – Moskulki - Łódź

Polecamy też:

Najciekawsze trasy rowerowe w Europie

Przegląd najciekawszych tras rowerowych w Polsce północnej

Najlepsze trasy rowerowe w Polsce południowej

Macie jeszcze jakieś ciekawe pomysły na wycieczki rowerowe? Piszcie w komentarzach

 

Foto: pixabay.com, WikiCommons

Autor: Piotr Kulpa

 

Tags: Wyprawa, trasy rowerowe

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Patronat / Współpraca

79 tour de pologne 2022 logo

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów