English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Recenzja mapy Kampinoskiego Parku Narodowego

Kampinoski Park Narodowy to takie miejsce, o którym niby wszyscy wiedzą, ale chyba nie do końca zdają sobie sprawę z jego wyjątkowości. Są dwie istotne kwestie związane z KPN, pierwszą z nich jest to, że KPN usytuowany jest u bram dużego miasta co jest ewenementem na skalę europejską, a druga to wielkość parku gdyż jest on drugi co do wielkości w Polce zaraz po Biebrzańskim Parku Narodowym. To połączenie sprawia, iż w ciągu kilkunastu minut możemy znaleźć się z dala od miejskiego zgiełku w otoczeniu niemalże dziewiczej przyrody.

KPN to również doskonałe miejsce do jazdy na rowerze pod warunkiem, że będziemy trzymać się dróg i ścieżek wyznaczanych do poruszania się. Powodem trudności jest piach. O ile w części wschodniej parku licznie odwiedzanej nie jest on aż takim problem bo ścieżki są mocno ubite, o tyle jeśli wybierzemy się w zachodnią jego część mniej odwiedzaną w przypadku zjechania ze szlaku pchanie roweru gwarantowane, a do tego dochodzą liczne tereny bagienne. Nie jest też tak całkiem płasko, kiedy to odwiedzimy takie miejsca jak np. Kampinoskie Karpaty podczas przemierzania Kampinoskiego Szlaku Rowerowego o długości 144,5 km.

mapakampinos1


Dzięki portalowi www.rowery.pl  i wydawnictwie ExpressMap Polska Sp. z o.o. otrzymałem do zapoznania się mapę „Puszcza Kampinoska”. Pomimo używania przeze mnie nawigacji zawsze powtarzam, że mapa to podstawa. Mapa wydawnictwa ExpressMap Polska Sp. z o.o. jest już kolejną w moim posiadaniu. Dobra, czytelna mapa w skali 1:40 000, która pomogła mi rozwiązać wiele zagadek związanych z oznaczeniami na szlakach szczególnie w części zachodniej, rzadziej odwiedzanej. Po wyprawie na Forteczną Trasę Rowerową w Przemyślu, gdzie niestety dysponowałem mapą innego wydawnictwa bardzo sobie doceniam to, że mapy ExpressMap Polska Sp. z o.o. są laminowane. Laminowaną mapę dużo łatwiej rozkłada się i składa w trakcie jazdy. Nie korzystam z mapnika, więc często wkładam mapę do kieszonki na plecach a co się dzieje wtedy ze zwykłą papierową mapą widać na załączonym obrazku.

mapa1


Podczas wycieczek przez park natkniemy się na liczne miejsca bogate historyczne takie jak m. in. grodzisko, mogiły powstańców, cmentarz partyzantów, jak również cmentarz w Palmirach, na którym spoczywają Polacy rozstrzelani przez Niemców w latach 1939-1944. To wszystko zostało czytelnie oznaczone na mapie. Mapa zawiera również opis ogólnej charakterystyki obszaru oraz informator krajoznawczy, który może być podpowiedzią przy planowaniu wycieczki.

mapakampinos2


Podsumowując mapa jest czytelna, przejrzysta, z odpowiednią szatą graficzna i właściwym odwzorowaniem terenu. Mapę oceniam w pięciostopniowej skali na 5.

Polecam nabyć tę mapę wszystkim tym, którzy wybierają się do KPN ponieważ teren jest ogromny, a poruszanie się po nim czasem sprawia trudność nawet tym, którzy go znają lepiej od przeciętnego turysty. Za wstęp do KPN chyba jako jedynego parku narodowego w Polsce nie pobierane są opłaty więc zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na tę pozycję.

 

Wielkie podziękowania dla Tomka z profilu Psychopaci Rowerowi oraz dla wydawnictwa ExpressMap za dostarczenie mapy.

Komentarze  

+1 #1 Marek - Bikexpert 2015-07-16 16:40
Panie Tomaszu fajny opis ale zabrakło komentarza odnośnie izohips i czy są zaznaczone o ile są spady terenu bo to ważne przy wędrówkach tego typu.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Patronat / Współpraca

 logo 75.TdP 2018data

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

logo Bike Day

Dukla Wolf Race

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów