English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Kuźnia w siodełku - Wyprawa #3 - Brzegiem potoku Suminka

Wspólnie z Łukaszem, autorem strony "Kuźnia w Siodełku" zapraszamy Was do przejazdu trasami okolic Cysterskiego Parku Krajobrazowego. Podczas tej wycieczki przejedziemy okolicami potoku Suminka. Dostępne są dwa warianty trasy.

 

Łukasz ma 27 lat i lubi podróże rowerem. Postanowił zacząć spisywać trasy, które są ładnie umiejscowione w Cysterskim Parku Krajobrazowym i jego okolicach i tak powstała strona "Kuźnia w Siodełku". Oto trzecia z nich.

„Brzegiem Suminki”

 

Długość: około 19 km
Nawierzchnia: Asfalt, Szuter, Piasek
Start: Szkoła na ulicy Piaskowej (Współrzędne: 50°11’45.0″N 18°19’01.7″E)

 

Trasę najlepiej przejechać w weekend ze względu na mniejszy ruch. Ruszamy z parkingu koło szkoły kierujemy się w stronę lasu. Po lewej stronie mamy działki. Z końcem działek skręcamy w lewo i jedziemy cały czas prosto. Po drodze oglądając piękno kuźniańskiego lasu. Dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym kierujemy się prosto. (1)

 

BrzegiemSuminki-1.jpg

 

Po przejechaniu około 2 km zaczynają pojawiać się pierwsze domostwa. Jedziemy prosto aż do drogi głównej Gliwice – Racibórz. Tutaj zaczyna się troszkę niebezpieczny odcinek ze względu na ruch samochodów. Kierujemy się w prawo w stronę Szymocic. Wyjeżdżając w wioski mamy możliwość osiągnięcia znacznych prędkości. Mijamy przejazd kolejowy w Szymocicach. Jedziemy prosto. Za mostem nad Suminką skręcamy w prawo i zaraz w lewo, później znowu w prawo. Po lewej stronie mamy domki. Jedziemy prosto "ścieżką zdrowia". Wjeżdżamy na nasyp kolejowy kolejki wąskotorowej. Dla dobrego obserwatora nie będzie problemem dostrzeżenie pozostałości po torowisku.

 

BrzegiemSuminki-3.jpg

 

Patrząc w prawo widzimy pozostałości po moście na rzeką. Udajemy się w jego stronę. Patrząc w lewo widzimy trasę biegnącą wzdłuż Suminki. Można podziwiać jak rzeka podmywa brzegi. Dojeżdżamy do stawów hodowlanych w Nędzy (2). Przejeżdżamy przez most drogą Sosnową do końca. Skręcamy w lewo w Leśną wzdłuż torów kolejowych do Stacji Nędza Wieś. Teraz w prawo przez przejazd kolejowy. Za sklepem w prawo w stronę Szkółki Kontenerowej. (3) Prosto do skrzyżowania (tutaj już byliśmy). W lewo i jedziemy prosto do Kuźni.

 

 

BrzegiemSuminki-4.jpg

 

BrzegiemSuminki-5.jpg

 

BrzegiemSuminki-6.jpg

 

BrzegiemSuminki-7.jpg

 

Mapa trasy:

 

Umieszczamy również link do mapy trasy, jeśli mapa powyżej się nie załaduje: "Wyprawa 3# Brzegiem Suminki"

Wariant 2

Brzegiem Suminiki - koniec
Długość: około 18 km
Nawierzchnia: Asfalt, Szuter, Drogi Polne

 

Ruszamy z parkingu koło szkoły kierujemy się w stronę lasu. Po lewej stronie mamy działki. Z końcem działek skręcamy w lewo i jedziemy cały czas prosto. Po drodze oglądając piękno kuźniańskiego lasu. Szczęśliwcom może będzie dane zobaczyć jakieś dzikie zwierzę. Na skrzyżowania dróg, skręcamy w prawo. (1)

 

BrzegiemSuminkikoniec-1.jpg

 

Droga przyjemna ponieważ prowadzi lekko z górki i jest szeroka bez większych dziur. Dojeżdżamy do szkółki kontenerowej w Nędzy. Dalej prosto do drogi głównej Kuźnia – Racibórz. (2)

 

BrzegiemSuminkikoniec-2.jpg

 

Jedziemy w lewo, przez tory kolejowe prosto w stronę Kościoła. Tutaj kierujemy się w stronę Ciechowic. Skręcamy w prawo w ulicę Konarskiego. Na kolejnym skrzyżowaniu znowu w prawo i prosto przez tory. Zaczyna się droga polna. Po lewej mamy Suminkę. Przed kolejnymi torami droga prowadzi w prawo (odważniejsi mogą próbować jechać prosto) Znowu przejazd kolejowy i podążamy przed siebie. Na kolejnym rozwidleniu w lewo w stronę torów kolejowych. (3)

 

BrzegiemSuminkikoniec-3.jpg

 

Teraz jedziemy prosto do wałów. (4)

 

BrzegiemSuminkikoniec-5.jpg

 

Z mostów przerzuconych przez Suminkę widać okolice. (4a, 5, 6, 7)

 

BrzegiemSuminkikoniec-6.jpg

 

 

BrzegiemSuminkikoniec-8.jpg

Przemieszczamy się koło wałów drogą polną. Dojeżdżamy do połączenia Suminki z "Rudką". (8)

 

BrzegiemSuminkikoniec-10.jpg

 

Wyjeżdżamy na moście łączącym Siedliska z Turzem. Skręcamy w prawo prosto do remizy gdzie skręcamy w prawo w stronę lasu. Asfalt zamienia się w drogę szutrowo-piaskową. Znowu tory kolejowe. Głównym szlakiem do asfaltu. Na krzyżówce pierwsza w prawo. Prosto, wzdłuż działek do miejsca startu naszej wyprawy. Trasa trudna ze względu na dużą część pokonywanej polami.

 

Mapa trasy:

 

Umieszczamy również link do mapy trasy, jeśli mapa powyżej się nie załaduje: "Wyprawa 3# Brzegiem Suminki - koniec"

 

 

Polecamy również przejechać się w okolice Kuźni Raciborskiej - do Parku Krajobrazowego: Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.

 

Już niedługo kolejne trasy. Znajdziecie je na naszej stronie w menu Turystyka -> Wyprawy z Kuźnią w siodełku.

Źródło:  mŁukasz Mazur; pl.wikipedia.org

 

Tags: Wyprawa, Kuźnia w Siodełku

Patronat / Współpraca

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

 

14522687_619365254901289_373792591331914942_n.jpg

logo Bike Day

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów