Najlepsze trasy rowerowe w Polsce południowej

Fot: http://pixabay.com/pl/mount-kofel-w%C3%BCrzjoch-rower-g%C3%B3rski-55360/

 

Zastanawiacie się, dokąd wybrać się na rowerową eskapadę? Gwarantuję, że lepszej opcji od polskich tras rowerowych nie znajdziecie! Po przeglądzie najciekawszych miejsc do jazdy na rowerze w północnej części naszego kraju przyszedł czas na przedstawienie najbardziej przyjaznych kolarzom miejsc na południu Polski.

 

1. Wyprawa rowerowa w Tatry

Prawie każdemu na myśl o Polsce południowej do głowy od razu przychodzą Tatry, dlatego to od nich chcielibyśmy rozpocząć nasze zestawienie. Choć większość tras to jednocześnie piesze szlaki turystyczne oraz drogi publiczne, a ścieżek rowerowych wciąż brakuje, to pojeździć tutaj naprawdę jest gdzie. W licznych przewodnikach turystycznych odnajdziemy wiele opisów rowerowych tras dla zawodowców i amatorów. Ci pierwsi z pewnością znajdą miejsce do górskich treningów, ci drudzy natomiast odszukają dogodną dla siebie przestrzeń. Swoją propozycją w tym miejscu chcielibyśmy zachęcić zwłaszcza początkujących kolarzy i aktywne rodziny na krótką, około 20-kilometrową przejażdżkę wokół Zakopanego przez Kościelisko i Dolinę Chochołowską. Trasę każdy może oczywiście dowolnie modyfikować i wybrać własny szlak. Przez całą drogę podziwiać można wspaniałą panoramę Tatr. Co ciekawe, w Dolinie Chochołowskiej działa jedna z nielicznych w polskich górach wypożyczalni rowerów, choć w ostatnich latach słyszy się od czasu do czasu, że mają powstać kolejne. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej!

Przebieg trasy:

Zakopane – Kościelisko – wylot Doliny Chochołowskiej – Zakopane

 

„Dolina Chochołowska a21” autorstwa Paweł Opioła - Praca własna. Licencja GFDL na podstawie   Wikimedia Commons

 

Przypominamy również, że powstaje 250 kilometrowy szlak "Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr" o którym pisaliśmy TUTAJ.


2. Rowerowy Szlak Winny

Nazwa trasy brzmi smakowicie… Szlak Winny liczy sobie około 155 kilometrów i jest częścią Karpackiego Szlaku Rowerowego. Trasa ta prowadzi przez miejsca związane ze średniowiecznym handlem winem eksportowanym zwłaszcza z Węgier do Krakowa. Różnica wzniesień na przede wszystkim asfaltowym szlaku wynosi około 1000 metrów. Podczas wyprawy turysta może podziwiać wspaniałe krajobrazy. Najpiękniejsze są okolice Jezior Rożnowskiego i Czchowskiego oraz wspaniałe górskie panoramy. Warto także zobaczyć znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO modrzewiowy kościół w Sękowej. Przerwę można zorganizować sobie w jednym z licznych w okolicy pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych często oferujących kuchnię regionalną. Polecamy!

Przebieg trasy:

Konieczna – Radocyna – Wołowiec – Bartne – Bodaki – Rapica Górna – Owczary – Sękowa – Siary – Libusza – Biecz – Binarowa – Moszczenica – Staszkówka – Łużna – Biesna – Lipnica Wielka – Przydonica – Gródek nad Dunajcem – Bartkowa – Radajowice – Rożnów – Roztoka - Tropie

 

"Ropa Biecz". Licencja: CC BY 2.5 na podstawie Wikimedia Commons

 

 

3. Centralny Szlak Rowerowy Roztocza

Kolejna z naszych propozycji adresowana jest do osób, które chciałyby odkryć piękno Polski południowo-wschodniej, a dodatkowo mają już pewne doświadczenie w nieco dłuższych wyprawach. Łączna długość podzielonego na trzy części szlaku wynosi 266 km, a ostatnia z nich znajduje się na Ukrainie. To idealna propozycja dla osób, które cenią sobie kontakt z nieskażoną przez cywilizację naturą. Piękne, pofałdowane tereny Roztoczańskiego Parku Narodowego są miejscem wprost obowiązkowym na mapie rowerowego turysty. Najciekawszą atrakcją Roztocza, poza wspaniałą roślinnością, jest założona w nim hodowla polskiej, długowiecznej i wytrzymałej rasy konia – konika polskiego. Odpoczynek między pierwszym i drugim etapem został zaplanowany w Zwierzyńcu, w którym znajduje się wiele ciekawych zabytków ufundowanych przez rodzinę Zamoyskich. Najciekawszym z nich jest kościół św. Jana Nepomucena „Na wyspie”. Zachęcamy do pokonania całej, kończącej się we Lwowie trasy, ale wszystkim amatorom kolarstwa polecamy zwłaszcza polską jej część.

 

„PL Bukowa Góra Zwierzyniec” autorstwa Lysy - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie   Wikimedia Commons

 

Przebieg trasy na terenie Polski:

etap I (100km): Kraśnik – Szastarka – Batorz – Otrocz – Goraj – Radecznica – Szczebrzeszyn – Zwierzyniec
etap II (86 km): Zwierzyniec – Tereszpol – Górecko Stare – Józefów – Susiec – Bełżec – Lubycza Królewska – Hrebenne

Przebieg trasy po stronie ukraińskiej:

etap III (80 km): Hrebenne – Rawa Ruska – Potylicz – Niemirów – Krechów – Iwano Frankowe – Lwów


4. Szlak Orlich Gniazd (Kraków – Częstochowa)

Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd to jedna z najbardziej znanych, ale i urokliwych tras rowerowych w Polsce, która znajduje się na terenie niezwykłego Parku Krajobrazowego. Orle Gniazda to system średniowiecznych zamków, które niegdyś strzegły dostępu do naszej granicy. Dzisiaj to w zdecydowanej większości wspaniałe i tajemnicze ruiny, choć niektóre z zamków znajdujących się na trasie wciąż są w wyjątkowo dobrym stanie. Łączna długość trasy wynosi około 180 kilometrów. Całkowity dystans podjazdów to 32 kilometry, a zjazdów – 34 kilometry, co sprawia, że trasa nie należy do najłatwiejszych, choć zmierzyć może się z nią w zasadzie każdy. Trasa ta jest bardzo często odwiedzana przez turystów, dlatego dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze nikt nie powinien mieć większego kłopotu ze znalezieniem miejsca postojowego lub noclegowego. Wyprawa Szlakiem Orlich Gniazd to doskonała propozycja dla podróżników, którzy lubią sportowe miejsca spotkań historii z przyrodą.


Przebieg trasy:

Kraków – Rudno – Krzeszowice – Paczółtowice – Olkusz – Jaroszowiec – Bydlin – Smoleń – Ryczów – Podzamcze – Morsko – Podlesice – Bobolice – Mirów – Niegowa – Czatachowa – Ostrężnik – Suliszowice – Zrębice – Olsztyn – Częstochowa

 

„Zamek Bobolice (Castle of Bobolice)” autorstwa Creator: Bobolus - "Own work". Licencja CC BY-SA   3.0 na podstawie Wikimedia Commons

 


5. Szlak Rowerowy „Solina”. Początek wyprawy w Bieszczady

Pora na Bieszczady. Proponujemy Wam wyprawę w okolice Jeziora Solińskiego. Trasa liczy tylko 24 kilometry, ale jej pokonanie wymaga sporego wysiłku, ponieważ znajduje się na niej kilka wymagających podjazdów. Wspaniałe górskie krajobrazy powinny jednak wynagrodzić każdemu włożony trud. Asfaltowe drogi będą wiły się jak wstążki, a za każdym zakrętem na podróżnika czekał będzie nowy, zapierający dech w piersiach widok. Mimo że Jezioro Solińskie jest sztucznym zbiornikiem wodnym, to krajobrazy sprawiają wrażenie całkowicie nietkniętych przez człowieka. Polecamy tę trasę początkującym fanom rowerowych wypraw, którzy nie narzekają na braki kondycyjne. W trakcie podjazdów ewentualnie można zrobić sobie krótszą przerwę. Bieszczady to znakomity pomysł na dłuższy urlop spod znaku kolarstwa. Tras w okolicy jest do wyboru naprawdę wiele. Ta w okolicach Jeziora Solińskiego należy do najpiękniejszych.

Przebieg trasy:

Polańczyk Zdrój – Zatoka Jeziora Solińskiego – Zawóz – Wałkowyja – Górzanka – Bereżnica Wyżna – Berezka – Myczków – Polańczyk

 

I, Kotoviski [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0   (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY 2.5   (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia Commons

 


6. Lublin – Kazimierz Dolny. Historyczne miejsca Lubelszczyzny

Długość tego szlaku wynosi około 60 kilometrów (w tym nawierzchnia asfaltowa stanowi 46 km), ale na trasie zobaczyć można niezwykle dużo. Zadowoleni będą zwłaszcza fani zwiedzania wspaniałych zabytków. Wyprawę rozpocząć można od wizyty w Skansenie Wsi Lubelskiej i obejrzenia zabytków Lublina. Po drodze warto zatrzymać się na chwilę w słynnym zwłaszcza w wiekach poprzednich uzdrowisku – Nałęczowie. W mijanym po drodze Rąblowie można zapoznać się z interesującymi wydarzeniami II wojny światowej. Wreszcie u celu wyprawy czeka nas zwiedzanie wspaniałej, nadwiślańskiej perły renesansu – Kazimierza. Tutaj na zakończenie dnia będziemy mogli delektować się widokiem zachodu słońca na tle pagórkowatego terenu i cudownej górnej Wisły.

Przebieg trasy:

Lublin – Dąbrowica – Motycz – Miłocin – Wojciechów – Nałęczów – Wąwolnica – Kębło – Stanisławka – Ręblów – Rzeczyca – Kazimierz Dolny

 

By Jacek Karczmarz (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 


7. Srebrna Góra. Sudety otwierają się dla fanów mocnych wrażeń

Na zakończenie przygotowaliśmy propozycję dla fanów kolarstwa, którzy uwielbiają adrenalinę. Srebrna Góra znana jest jako miejsce położenia największej górskiej twierdzy w Europie zbudowanej w XVIII wieku. Dla fanów kolarstwa Srebrna Góra nie jest jednak wyłącznie twierdzą architektoniczną, lecz twierdzą do zdobycia za pomocą „dwóch kółek”. Na wzniesieniu zlokalizowanych jest kilka tras rowerowych o różnym poziomie trudności. Wszędzie do pokonania ostre podjazdy i strome zjazdy. Nie brakuje hopek i ostrych zakrętów. Srebrna Góra to miejsce, które spełni wymagania najbardziej wybrednych miłośników ekstremalnych wrażeń. Zapraszamy w Góry Sowie.


Trasy rowerowe Enduro Srebrna Góra

 


Mamy nadzieję, że wśród naszych propozycji każdy znajdzie coś dla siebie. Nasze zestawienie zawiera tylko 7 przykładowych miejsce z południowej części naszego kraju, ale Polska nie dzieli się tylko na północ i południe, wschód i zachód. Nie ma miejsc lepszych i gorszych rowerowych regionów. Fajną i ciekawą trasę można znaleźć wszędzie. Wystarczy tylko chcieć!

Przegląd najciekawszych tras rowerowych w Polsce północnej znajdziecie TUTAJ.


Autor: Piotr Kulpa; Fot: Wikimedia Commons; pixabay.com

 

Tags: Wyprawa, trasy rowerowe

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Patronat / Współpraca

79 tour de pologne 2022 logo

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów