Przemek stworzy przewodnik dla niepełnosprawnych

Przemysław Zaręba rusza z projektem wyprawy rowerowej połączonej z tworzeniem przewodnika dla osób niepełnosprawnych. Na swój rowerowy projekt zbiera fundusze na portalu polakpotrafi.pl.

Każdy z nas może przyłączyć się do tworzenia pierwszego przewodnika po naszym kraju opisującego najpiękniejsze miejsca z perspektywy osoby niepełnosprawnej. Według danych GUS w Polsce ponad 4 mln osób ma jakieś dysfunkcje. Autor projektu z doświadczenia wie, że często rozwiązania ułatwiające życie niepełnosprawnym według urzędników, wcale nie pomagają.

Przemek ma 34 lata, sukcesywnie traci wzrok z powodu nieuleczalnego zwyrodnienia barwnikowego siatkówki (łac. retinitis pigmentosa, RP). Nie widać po nim niepełnosprawności, dopiero, przy słabszym świetle zaczyna miewać problemy ze wzrokiem. Po pierwszym okresie głębokiego załamania i rozmyślaniu „czy oby ja jeszcze chcę żyć?”, przyszło ożywienie. Postanowił udowodnić wszystkim, że się mylą, że „kaleka” też da radę i nie jest gorszy.

Moim pierwszym celem jest pokonanie całej trasy Green Velo, zapraszając na poszczególnych etapach osoby „wykluczone” z danego regionu do wspólnej jazdy, by biorąc udział w choćby części mojej wyprawy, mogły doświadczyć przemiany, zyskać energię do działania i zmiany swojego życia oraz uzyskać odbiór społeczny jaki udało się uzyskać mi. Pragnę pokazać wszystkim, że jest alternatywa i każdy może zmienić swoje życie przy odrobinie chęci i minimalnym wysiłku

- pisze o swoim projekcie Przemek.

W dalszych planach, po zebraniu odpowiednich funduszy jest przejechanie wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku, a także zwiedzenie całej Polski. Wszystko to - na rowerze.

Chciałbym stworzyć Internetowy Przewodnik dla niepełnosprawnych opisując przy okazji lokalne trasy rowerowe na krótsze i dłuższe wycieczki, wyszczególniając trasy łatwe i bezpieczne. Trasy te byłyby wskazówką dostępności zarówno dla osób z różnymi dysfunkcjami, jak również dla początkujących rowerzystów czy rodzin z dziećmi


- kontynuuje Przemek.

 

Wyprawa ma być też okazją do szeregu spotkań integracyjnych. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie projektu: [KLIK]

 

Źródło: polakpotrafi.pl

Tags: Wyprawa

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Patronat / Współpraca

79 tour de pologne 2022 logo

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów