English French German Italian Portuguese Russian Spanish

W Beskidach powstał polsko-słowacki szlak rowerowy!

Po ponad rocznych przygotowaniach został uroczyście otwarty Beskidzki Szlak Rowerowy z Puław Górnych do Driecznej na Słowacji. Połączył on Beskidy po stronie polskiej i słowackiej. Ma ponad 200 kilometrów i składa się z sieci dróg i ścieżek rowerowych.

 

 

Otwarcie polskiej części szlaku rowerowego odbyło się w Posadzie Jaśliskiej. Trasa liczy ponad 200 km, w tym po stronie polskiej 150 km. Rowerowe ścieżki przebiegają przez najcenniejsze zasoby przyrodnicze Nadleśnictwa Rymanów, obok rezerwatu przyrody „Kamień nad Jaśliskami” oraz „Rezerwatu Bukowica”, a także przez rezerwat „Źródliska Jasiołki”. Na obu końcach szlaku znajdują się miejscowości turystyczne z miejscami noclegowymi i gastronomią.

 

article2-fot-t-luszcz.jpg

Fot. T. Łuszcz  www.rymanow.krosno.lasy.gov.pl 

 

W ramach projektu oznakowano łącznie, około 200 km tras rowerowych. Wykorzystują one istniejące ścieżki leśne, szlaki turystyczne, drogi leśne czy drogi publiczne. 

Wybudowano łącznie siedem wiat wypoczynkowych z tablicami informacyjnymi. Tutaj rowerzyści mogą schronić się przez deszczem. Miejsca te wyposażono w piece do grillowania, stoły, ławy i stojaki na rowery. Na terenie Nadleśnictwa Rymanów powstały cztery takie obiekty w miejscach, które od lat związane są z turystyką na tym terenie, tj.: Polany Surowiczne, parking grzybiarzy w Leśnictwie Szachty, Czeremcha oraz na trasie czerwonego szlaku beskidzkiego w Darowie. Przy wiatach nie mogło zabraknąć tablic informacyjnych i stojaków na rowery. 

Dodatkowo na czterech odcinkach ścieżek leśnych wyrównana została nawierzchnia.

Efektem polsko-słowackiego projektu jest sieć ścieżek, która daje różne warianty do zaplanowania wycieczki pieszo – rowerowej. Znajdują się łatwiejsze odcinki na rodzinne wycieczki rowerowe. Są też odcinki których pokonanie wiąże się dużymi przewyższeniami, stromymi zjazdami i podjazdami. Wybierając się w trasę warto wcześniej rozeznać topografię terenu i przełożyć swoje doświadczenie i umiejętności na plan wycieczki.

 

 

photo-pxhere.com-176314.jpg

 

W otwarciu tras rowerowych 22 maja 2018r uczestniczyli: Marek Marecki- z- ca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej, Marian Stanik- Dyrektor Generalny Lasów Republiki Słowackiej, pracownicy Nadleśnictwa Rymanów na czele z Nadleśniczym Pawłem Panasiem, Jozef Šimkanin- Nadleśniczy Odštepn’ego závod;u we Vravovie wraz ze swoją załogą, Jan Materniak- Burmistrz Gminy Rymanów, Andrzej Betlej- Wójt Gminy Zarszyn, Mariusz Bałaban- Wójt Gminy Besko, Adam Dańczak- Wójt Gminy Jaśliska, Mirosław Dołżycki i Bogdan Kułak- reprezentujący Stowarzyszenie sportowo – rekreacyjne „Żbik Komancza” oraz zaproszeni goście.

 

Wspólny polsko – słowacki projekt „Promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu pogranicza polsko – słowackiego za pośrednictwem tras rowerowych” realizowany był w ramach programu Interreg Polska – Słowacja 2014 – 2020. Jego łączny koszt to około 138 tys. euro, z czego Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego zapewnia dofinansowanie w 72% oraz budżet państwa w 5%. Pozostałe środki stanowią koszt partnerów projektowych. Partnerem wiodącym w projekcie było Nadleśnictwo Rymanów, partnerem projektowym- lasy Słowackiej Republiki závod Vranov nad Topľou.

 

Na stronie Nadleśnictwa do pobrania folder informacyjny: http://www.rymanow.krosno.lasy.gov.pl/szlaki-turystyczne-i-tematyczne-trasy-rowerowe-i-konne#.WwVn-LpuKUk

 

Materiały do pobrania: 

Folder tras rowerowych - strona 1
Folder tras rowerowych- strona 2

 

 Źródło: www.rymanow.krosno.lasy.gov.pl ; www.tvobiektyw.pl ; rzeszow.tvp.pl ; Fot. T. Łuszcz;. M. Maśnik

sklep.rowery.pl

Tags: trasy rowerowe

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Patronat / Współpraca

 

logo_76.TdP_data.jpgPodkarpacka-Liga-Rowerowa

 

14522687_619365254901289_373792591331914942_n.jpg

logo Bike Day

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów