Projekt Czarnomorskiego szlaku rowerowego

Czarnomorski szlak rowerowy to projekt, który ma na celu stworzenie ponad 8000 km trasy rowerowej wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego.

Czarnomorski szlak rowerowy czyli nowa atrakcja dla miłośników dwóch kółek

Jeśli lubisz podróżować rowerem i chcesz odkrywać nowe miejsca, kraje i kultury, to ten projekt jest dla ciebie. Czarnomorski szlak rowerowy to inicjatywa, która ma na celu stworzenie ponad 8000 km trasy rowerowej wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego. To nie tylko wyzwanie sportowe, ale także okazja do poznania piękna i różnorodności regionu nadczarnomorskiego.

Kim są twórcy projektu?

Za projektem Czarnomorski szlak rowerowy stoi grupa entuzjastów rowerowych, którzy mieszkają na granicy zlewisk dwóch mórz: Bałtyckiego i Czarnego. Postanowili oni wytyczyć szlak rowerowy do jednego z „ich” mórz, a konkretnie do Morza Czarnego. Wyprawę planują zacząć u źródeł Czadeczki (w gminie Istebna) i dalej wzdłuż Kysucy, Wagu i Dunaju aż do jego ujścia. Po przejechaniu szlaku planują nanieść go na mapy i wydać przewodnik opisujący trasę, znajdujące się na niej ciekawostki oraz kultury mieszkających przy niej ludzi.

Twórcy projektu sami pokonali część trasy i podzielili się swoimi wrażeniami i zdjęciami na ich stronie internetowej i profilu na Facebookowym. Na tych platformach można znaleźć więcej informacji o projekcie, a także wesprzeć ich finansowo lub dołączyć do grupy rowerzystów, którzy planują kolejne wyprawy.

Jak wygląda trasa szlaku?

Szlak rowerowy ma przebiegać przez 10 państw: Rumunię, Bułgarię, Turcję, Gruzję, Rosję, Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Serbię i Chorwację. Trasa ma być oznakowana i wyposażona w infrastrukturę turystyczną, taką jak punkty informacyjne, miejsca odpoczynku, noclegi i gastronomię. Szlak ma także stanowić atrakcję dla miłośników przyrody i historii, ponieważ będzie biegł przez malownicze krajobrazy, parki narodowe, rezerwaty przyrody, zabytki i miejsca kultu religijnego.

Średnio dziennie wychodzi 110 kilometrów, co szału nie robi, ale twórcy projektu chcą po drodze zwiedzić co ciekawsze atrakcje, aby później je opisać w przewodniku po szlaku. Oczywiście liczą się z tym, że trasa może ulec zmianom, bo z mapy nie można wyczytać o wszystkich mokradłach, nieczynnych promach itd.

Jakie są cele i korzyści projektu?

Projekt Czarnomorski szlak rowerowy ma na celu nie tylko promowanie aktywnego wypoczynku i zdrowego trybu życia, ale także integrację kulturową i społeczną krajów nadczarnomorskich. Twórcy projektu chcą zachęcić do dialogu i współpracy między lokalnymi społecznościami, organizacjami pozarządowymi i władzami, aby wspólnie tworzyć i rozwijać szlak rowerowy nad Morzem Czarnym.

Projekt jest także wspierany przez organizację Wspieram.to, która prowadzi zbiórkę pieniędzy na realizację tego pomysłu. Wspieram.to to platforma społecznościowa, która umożliwia realizację pomysłów na poprawę jakości życia w Polsce i na świecie, pomaga w zbieraniu funduszy, promowaniu projektów i angażowaniu ludzi w działania społeczne.

 

 

Źródło: Mateusz Borek

Stopka_artykuły.jpg

Patronat / Współpraca

80 tour de pologne 2023 logo

Orlen Wyścig Narodów 2023

 

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

  LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe  BIKE DAYS logo  NT150px 

   logo face black   150cm   PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów