English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Ekstremalny Rajd na Orientację HARPAGAN-55 - zapowiedź

Ekstremalny Rajd na Orientację „Harpagan” to największa impreza na orientację w Polsce. Dwa razy w roku, wiosną i jesienią gromadzi ponad 1000 uczestników, a jej baza jest zawsze zlokalizowana w woj. pomorskim. Najbliższy „Harpagan” odbędzie się w Choczewie, przepięknej nadmorskiej gminie w powiecie wejherowskim w dniach 20-22 kwietnia 2018 r.

Może warto raz na pół roku odstawić samochód do garażu i wsiąść na rower bądź założyć porządne buty i sprawdzić swoją wytrzymałość oraz orientację w terenie? :)


Na czym to polega? Uczestnicy przemierzają swoje trasy korzystając z otrzymanych na starcie kolorowych map, na których zaznaczone są tzw. punkty kontrolne. Ich charakterystyka jest bardzo zróżnicowana: mogą to być zarówno elementy topograficzne (skrzyżowanie, górka, jezioro), jak i krajoznawcze (pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej, punkty widokowe, inne ciekawe miejsca). Po odnalezieniu takiego punktu w terenie, dokonywane jest jego potwierdzenie, poprzez zbliżenie chipa elektronicznego do stacji stojącej przy punkcie. W zależności od chęci i możliwości, pamiętając o limicie czasowym obowiązującym na danej trasie, uczestnik następnie zmierza do mety. Kompas się przyda, ale można sobie poradzić bez niego.

 

Harpagan-55-3.jpg

 

Sprawdź siebie, sprawdź swoje umiejętności! Każdy kto pokona jedną z najdłuższych tras (piesza 100km, rowerowa 200km, mieszana 150km) w limicie czasowym odnajdując wyznaczone punkty kontrolne przy pomocy mapy i kompasu otrzyma zaszczytny tytuł „Harpagana”.

Obawiasz się dystansu? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótsze trasy piesze o długości 50 lub 25 kilometrów. Idealne trasy dla tych, którzy nigdy nie próbowali swoich sił podczas marszy na orientację. Chcesz zaszczepić miłość do aktywności najbliższym? Trasa piesza HARPUŚ o długości 10 kilometrów jest właśnie dla nich - to trasa przygotowana specjalnie z myślą o dzieciach i osobach początkujących! To tam można po raz pierwszy spróbować własnych sił w nawigacji. Kto wie - może w przyszłości Twoje dzieci zdobędą tytuł Harpagana?

 

Harpagan-55-2.jpg

 

Jeśli Twoją pasją są rowery sprawdź swoje możliwości i umiejętności na trasach rowerowych. Do pokonania jest dystans 200 kilometrów w czasie 14 godzin. Jeżeli ten dystans jest za długi lub też startujesz pierwszy raz, spróbuj swoich sił na trasach o długości 100 lub 50 kilometrów. Ważne, że trasę ustalasz sam i w każdej chwili możesz skrócić dystans wracając wcześniej do bazy Rajdu.

Chciałbyś wystartować na trasie pieszej i rowerowej? Nie wiesz którą wybrać? Trasa Mieszana będzie dla Ciebie idealna. 50 kilometrów pieszo + 100 kilometrów rowerem to trasa marzeń dla najwytrwalszych.

 

Tym razem w dniach 20-22 kwietnia 2018 spotykamy się w Choczewie. 20 kwietnia w piątek o godzinie 21:00 rozpocznie się 24-godzinny marsz na orientację, podczas którego uczestnicy mają do pokonania 100 kilometrów. Jest to najdłuższa czasowo trasa, ale nie jedyna na tym Rajdzie. 

Wybór Choczewa na miejsce Bazy jest nieprzypadkowy, bo dostępność lasów daje uczestnikom szansę przeżycia wyjątkowej przygody nad Morzem Bałtyckim. Uczestnicy mogą spodziewać się niezapomnianych widoków, punktów kontrolnych plaży czy zapierającego dech wschodu słońca nad Bałtykiem!

 

Harpagan-55-4.jpg

 


Patronat honorowy objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wójt Gminy Choczewo Wiesław Gębka oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych.

Łączna powierzchnia terenów, na których odbywa się każdy Rajd to od 800 do 1400 km2. Jako pierwsze, w piątkowy wieczór 20.04, z placu startowego wyruszają trasy: piesza 100 km oraz mieszana 150 km. W sobotę rano – rowerowe 200 km, 100 km i 50 km oraz pozostałe piesze: 10 km, 25 km oraz 50 km. Najlepiej o dobrej organizacji świadczy fakt, że na każdej edycji 60-70% to osoby, które już wcześniej brały udział w przynajmniej jednej edycji, których do tej pory odbyło się ponad 50.

 

Harpagan-55-5.jpg


Zazwyczaj w ciągu dnia w bazie imprezy mają miejsce dodatkowe atrakcje, przygotowywane przez gminy goszczące Rajd. Oficjalne zakończenie odbywa się godzinę po zamknięciu limitu czasowego najdłuższej trasy pieszej, o godz. 22:00. Następuje wtedy uhonorowanie najlepszych pamiątkowymi certyfikatami i medalami, a także losowanie cennych nagród wśród wszystkich obecnych uczestników Rajdu.


Orientacja jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z rodziną czy przyjaciółmi, bowiem łączy aktywność fizyczną i umysłową, w pięknych okolicznościach przyrody. Zgłoś się już dziś! Zapraszamy!

 

Harpagan-55-6.jpg

 


Więcej informacji i zapisy: http://www.harpagan.pl/rajd/
Strona FB wydarzenia: https://www.facebook.com/harpagan

 

h55_logo_v1.png

 

Źródło: mat. prasowe

Joe's No-Flats

Tags: Harpagan

Patronat / Współpraca

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

 

14522687_619365254901289_373792591331914942_n.jpg

logo Bike Day

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

 LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe BIKE DAYS logo NT150px 

  logo face black  150cm PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów