Osprzęt rowerowy – dlaczego jest ważny w trakcie jazdy?

Zakup nowego jednośladu, wymiana części w sprawdzonym czy wielokrotnie używanym rowerze to sytuacja, kiedy warto dokładnie przyjrzeć się poszczególnym elementom osprzętu. To właśnie od niego w znacznym stopniu będzie zależało bezpieczeństwo jazdy oraz płynąca z niej przyjemność. Dlaczego jeszcze osprzęt rowerowy jest taki ważny?

 

Nie ulega wątpliwości, że podstawą każdego jednośladu jest rama, ponieważ do niej są przymocowane pozostałe elementy roweru. Niemniej jednak, szczególnie istotną rolę odgrywa osprzęt rowerowy, czyli zestaw części, który stworzono mając na uwadze rodzaj pojazdu, specyfikę nawierzchni oraz styl jazdy. Obejmuje on przede wszystkim takie elementy roweru, jak przerzutki, hamulce, korby, kasety czy piasty. Odpowiedni dobór tych komponentów może wpłynąć na zwiększenie funkcjonalności jednośladu.

Ponadto, osprzęt do roweru ułatwia przemieszczanie się w terenie oraz poprawia komfort jazdy, ponieważ na stawy są przenoszone mniejsze obciążenia. Niepewne hamulce czy zacinające się przerzutki mogą utrudnić poruszanie się po drodze, a w efekcie odebrać sporo radości z podróży.

 

Przykładem jest japońska marka Shimano, która istnieje od ponad stu lat i zajmuje się produkcją między innymi wysokiej klasy osprzętu rowerowego. System przerzutek tego producenta charakteryzuje się precyzyjnym wykonaniem, a jego obsługa nie wymaga wielkiego wysiłku. Z kolei hamulce cechują się dobrą modulacją oraz wysoką wydajnością. Sprzęt Shimano uważany jest za jeden z najlepszych dostępnych na rowerowym rynku, dlatego wykorzystujemy go przy produkcji większości naszych jednośladów - tłumaczy Adam Ziętek, założyciel i właściciel marki STORM.

 

Wyróżnia się poszczególne grupy osprzętu, które różnią się od siebie sposobem działania i jakością wykonania. Wśród nich można znaleźć nie tylko proste, ale także bardziej zaawansowane pod względem technologicznym komponenty. W przypadku zakupu jakiejkolwiek części osprzętu, warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się, czy nowy element będzie kompatybilny do reszty. Pomoc wykwalifikowanego pracownika sklepu czy punktu rowerowego może okazać się w takiej sytuacji nieoceniona.

 

Każdy element roweru ma wpływ na to, jak wygodnie się na nim jeździ. Im wyższej jakości będzie zastosowany w nim osprzęt, tym jednoślad dłużej posłuży danemu użytkownikowi. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia roweru są przerzutki. To właśnie one umożliwiają szybką jazdę oraz ułatwiają wjechanie pod górkę, dlatego warto wybrać takie, które mają odpowiednie parametry techniczne i zostały wyprodukowanie przez sprawdzoną firmę.

- Przerzutki Shimano z grupy Alivio zapewniają płynną i precyzyjną zmianę przełożeń w rowerze. Ponadto, cechują się ciekawym wzornictwem oraz cichym działaniem. Dzięki dobrej wytrzymałości mechanicznej, mogą pracować z większymi obciążeniami. Takie przerzutki znajdują się m.in. w naszym rowerze trekkingowym Marathon Man 9.0 - wyjaśnia Adam Ziętek.

 

Osprzęt ma istotne znaczenie dla żywotności jednośladu. W kwestii poczucia bezpieczeństwa podczas podróży, kluczową rolę odgrywają skuteczne hamulce rowerowe. Z tego powodu ważne jest, aby zostały dobrane one zgodnie z preferowanym stylem jazdy. Następnymi elementami osprzętu, na które należy zwrócić szczególną uwagę są kasety rowerowe i korba, która umożliwia efektywne przenoszenie generowanej energii na prędkość. Dzięki sprawnemu napędowi jest większa szansa na bezawaryjne pokonywanie tras. Wpływ na jakość jazdy mają także piasty rowerowe, które odpowiadają za płynną pracę kół.


Warto wiedzieć, że poszczególne komponenty osprzętu powinny być dobierane w zależności od rodzaju jednośladu, stylu jazdy, a także typu nawierzchni, po której użytkownik będzie się poruszał. Jeśli nie mamy wiedzy lub pojawią się wątpliwości, jakie wyposażenie dobrze sprawdzi się w mieście, a które poza nim, warto udać się do sklepów rowerowych, gdzie pracownicy pomogą dobrać osprzęt zgodnie z oczekiwaniami konsumenta.Rowery STORM


STORM to wiodąca marka zajmująca się produkcją i montażem rowerów, działająca na rynku od 2011 roku. Siedziba firmy mieści się w południowej Wielkopolsce. Jej założycielem jest Adam Ziętek, który koordynuje proces produkcyjny rowerów i zarządza siecią ich dystrybucji na terenie całego kraju.


Rowery marki STORM dostępne są w szeroko rozwiniętej sieci punktów dystrybucyjnych zlokalizowanych na terenie całej Polski. W portfolio firmy znajdują się rowery: trekkingowe (turystyczne), MTB (górskie), miejskie oraz dziecięce dopasowane do potrzeb zarówno kobiet jak i mężczyzn, a także dzieci.


Wszystkie rowery marki STORM produkowane są na nowoczesnej linii produkcyjnej wyposażonej w bardzo dobrej jakości maszyny służące do montażu rowerów. Do produkcji rowerów używane są komponenty wysokiej jakości. Każdy z wyprodukowanych jednośladów jest dokładnie sprawdzany zaraz po zakończeniu procesu produkcji pod kątem technicznym i jakościowym. Marka STORM znajduje się w TOP 5 polskich producentów rowerów - i z każdym rokiem jeszcze prężniej rozwija się na rynku.

 

 

 

Źródło: Touch.pr

Sklep.rowery.pl

Patronat / Współpraca

TdP 2024 LOGO

Orlen Wyścig Narodów 2023

 

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

  LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe  BIKE DAYS logo  NT150px 

   logo face black   150cm   PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów