Mistrzyni Polski Dominika Włodarczyk będzie bronić tytułu

W nowy sezon jedyna zawodowa kobieca drużyna kolarska w Polsce wkracza z nową nazwą: MAT Atom Deweloper Wrocław. Pierwsze starty ekipa ma już za sobą – I Przełajowy Wyścig Kolarskich rozegrany 7 stycznia w Tychach wygrała Nikola Bajgerová, a już w najbliższą niedzielę Dominika Włodarczyk bronić będzie tytułu mistrzyni Polski w cyklokrosie.

 

W ubiegłym roku w Gościęcinie Dominika wywalczyła złoto i koszulkę z orłem zarówno w kategorii elita, jak i U23. Jak podkreśla, w przygotowaniach do tegorocznych mistrzostw towarzyszył jej pech. – Nic nie szło tak, jakbym chciała. Miałam wyjątkowe „szczęście” do łapania infekcji, chorowałam na grypę, dopadł mnie też jakiś inny wirus, co oczywiście trochę odbiło się na moim organizmie – mówi Doma”. I zaznacza, że stanie na starcie w Drzonkowie ze świadomością, że zrobiła wszystko, co w jej mocy, żeby się do tych zawodów dobrze przygotować.

 

Kieruję się usłyszaną kiedyś maksymą, zgodnie z którą trzeba sportowe życie dzielić na strefy, na które ma się wpływ i na te, na które się go nie ma. Kilka dni przed mistrzowskim wyścigiem mogę z całą mocą powiedzieć, że mimo wszystkich przeciwności kwestie, na które miałam wpływ wypełniłam nawet nie w stu, ale w stu dziesięciu procentach – mówi Dominika. I dodaje: – Mam też w głowie słowa trenera Michała Kusia, który zawsze podkreślał, że mistrzostwa Polski rządzą się swoimi prawami. Słyszałam wiele historii o kimś wygrywającym każdą imprezę na krajowym podwórku, z wyjątkiem „MP-ków – mówi.

 

Trasę w Zielonej Górze zawodniczka wrocławskiej ekipy już zna. – Nie jest może moją wymarzoną, ale warunki i runda dla każdego są takie same, więc, przynajmniej teoretycznie, szanse powinny być wyrównane. Dla mnie to także nowe doświadczenie, bo nigdy wcześniej nie przystępowałam do obrony tytuły mistrzyni Polski, więc jestem bardzo ciekawa, co na to moja głowa i odczucia. Jedno jest pewnie: tanio skóry nie sprzedam!

 

Dominiki, mimo wszystkich przeszkód, jakie musiała pokonać przygotowując się do tego wyścigu, nie opuszcza dobry nastrój i pozytywne nastawienie. – Przede wszystkim nie mogę się doczekać kolejnego taplania w błocie i radości, którą mi to sprawia. W tych „moich” przełajach głównie o to chodzi!

 

Docelowymi startami Włodarczyk będą wyścigi szosowe. – Największe cele i najważniejsze zawody wciąż jeszcze przede mną – podkreśla.

W tym sezonie tej coraz bardziej rozpoznawalnej zawodniczce, która ma za sobą wyjątkowo udany rok, na starcie towarzyszyć będą: Katarzyna Wilkos, która jest od początku w teamie Pauliny i Pawła

 

Bentkowskich, a także Malwina Mul – pierwszoroczna orliczka i nowa zawodniczka w ekipie z Wrocławia. Podobnie jak Wilkos, Mul wywodzi się z Azalii Brzózy Królewskiej i wymienia jest wśród faworytek niedzielnego wyścigu. O medal powalczy również Wilkos, która w rozegranych dotąd przełajowych zawodach plasowała się bardzo wysoko i wciąż nie brakuje jej ani ambicji, ani motywacji. W kategorii juniorka wystartuje Karolina Chojnacka, dla której będzie to debiut w przełajowym czempionacie.

 

Kilka dni po mistrzostwach Polski część teamu wyjeżdża na zgrupowanie do Chorwacji, a zawodniczki specjalizujące się w kolarstwie torowym wystartują w Grand Prix Polski, który odbędzie się w dniach 27-29 stycznia. Pierwszym szosowym startem wrocławskiej ekipy, z udziałem m.in. Dominiki, będzie belgijski klasyk Le Samym Des Dames, zaplanowany na 28 lutego.

 

Skład teamu MAT Atom Deweloper Wrocław na sezon 2023:
Monika Brzeźna, Katarzyna Wilkos, Dominika Włodarczyk, Wiktoria Pikulik, Nikol Płosaj, Olga Wankiewicz, Tamara Szalińska, Karolina Chojnacka, Nikola Bajgerová, Agata Kowalska, Malwina Mul, Maja Tracka.

 

MAT Atom Deweloper Wrocław to obecnie najbardziej utytułowana w Polsce kobieca drużyna kolarska, założona w 2016 roku przez olimpijkę z Pekinu Paulinę Brzeźną-Bentkowską i jej męża Pawła Bentkowskiego, byłego kolarza. W skład teamu wchodzą uczestniczki Igrzysk Europejskich, Akademickich Mistrzostw Świata oraz reprezentantki Polski w torowych i szosowych Mistrzostwach Europy i Świata. Tylko w pierwszym sezonie funkcjonowania grupy jej zawodniczki zdobyły 11 medali mistrzostw Polski, a także z sukcesami startowały w wyścigach na szosach Hiszpanii, Belgii, Czech, Holandii i Niemiec. Lata 2017-2021 przyniosły kolejne sukcesy drużyny, przypieczętowane m.in. srebrnym medalem Justyny Kaczkowskiej i Łucji Pietrzak na torowych Mistrzostwach Europy, medalami Moniki Brzeźnej, Marty Lach i Karoliny Sowy w Akademickich Mistrzostwach Świata oraz zdobyciem mistrzostwa kraju w wyścigu ze startu wspólnego, a także w górskim szosowym czempionacie.

 

Od roku 2022 ekipa ma status zarejestrowanej w UCI grupy zawodowej (Women’s Continental Team). Pierwszy w sezon wśród grup zawodowych zaowocował 15. tytułami mistrzyń Polski w wyścigach szosowych, przełajowych oraz torowych, a także 55. wygranymi wyścigami. Na niższych stopniach podium zawodniczki z Wrocławia stanęły około 150 razy. Ścigały się w 14 krajach w 81. wyścigach szosowych, 19. torowych i 22. przełajowych. Wiktoria Pikulik została mistrzynią Polski elity w wyścigu ze startu wspólnego, Dominika Włodarczyk w kategorii U23, Agnieszka Skalniak-Sójka w ITT, a Dominika Włodarczyk wywalczyła także złoto w przełajowych MP. Podczas szosowych Mistrzostw Europy Daria Pikulik była 5. Zarówno Daria, jak i Agnieszka Skalniak-Sójka po tym sezonie podpisały kontrakty z grupami Women’s World Tour.

 

Celem teamu jest dołączenie do grona najlepszych ekip świata oraz stworzenie młodym zawodniczkom możliwie najdogodniejszych warunków rozwoju – umożliwienie im zarówno studiowania i jednocześnie uprawiania sportu na wysokim poziomie. O drużynie powstał film dokumentalny „TOUR”. Na ekranie można również zobaczyć Monikę Brzeźną, która wystąpiła w teledysku „Ty jesteś jutrem” zespołu De Mono.

 

 

 

Źródło: MAT Atom Deweloper Wrocław

Sklep.rowery.pl

 

 

 

 

 

 

Patronat / Współpraca

80 tour de pologne 2023 logo

Orlen Wyścig Narodów 2023

 

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

  LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe  BIKE DAYS logo  NT150px 

   logo face black   150cm   PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów