Co warto wiedzieć o rowerach górskich?

Rowery górskie, nazywane również MTB (Mountain Terrain Bike) są pojazdami, stworzonymi głównie do poruszania się po nierównych terenach w trudnych warunkach. Są jednym z najpopularniejszych w Polsce typów rowerów ze względu na swoją uniwersalność i solidną konstrukcję. Wybierane są przez młodzież i osoby dorosłe do przemierzania górskich szlaków, wyboistych dróg, a także do rekreacyjnej jazdy na świeżym powietrzu.

 

Jakie elementy wyróżniają rower górski?


Tego typu rowery należą do najbardziej wytrzymałych. Jest tak dzięki odpowiednio wzmocnionej ramie i amortyzatorom, które w standardowych rowerach typu MTB występują wyłącznie z przodu, natomiast w lepszych modelach – również z tyłu. Ze względu na rodzaj amortyzacji rowery górskie można podzielić na kilka typów. Są to między innymi rowery full-suspension – z pełną amortyzacją, rowery sztywne, które są pozbawione amortyzatorów, a także rowery hardtail z wyłącznie przednim tłumikiem drgań oraz softail – rowery, wyposażone w częściowo tylną amortyzację. Rowery MTB mogą mieć prostą lub giętą kierownicę, która ułatwia utrzymanie stabilizacji. Posiadają również bardzo dobre hamulce (najczęściej) tarczowe oraz przerzutki – przednie oraz tylne. Opony do roweru MTB mają odpowiedni bieżnik, który bezproblemowo radzi sobie z pokonywaniem górskich nierówności.


Czy warto zainwestować w rowery górskie?


Pojazd jest uniwersalnym rozwiązaniem na przyjemne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Rower górski można wykorzystywać nie tylko na szlakach o nierównym terenie – można nim się wybrać na przejażdżkę z rodziną czy na zakupy. Do rowerów MTB można zamontować wiele akcesoriów, takich jak dzwonki, światła, uchwyty na telefon, a nawet koszyczki. Rower górski można zakupić za około 1000-2000 złotych, choć można znaleźć również nieco tańsze i znacznie droższe modele. Wielu rowerzystów poleca rowery Kellys, które są stabilne, niedrogie, a do tego świetnie się prezentują. Każdy rower może posiadać koła o różnych rozmiarach – średnica kół MTB może wynosić 26, 27,5 lub 29 cali.


Rowery Mountain Terrain Bike to produkty, które przypadną do gustu młodzieży i osobom dorosłym, uprawiającym sport lub szukającym sposobu na dobrą zabawę. Bardzo często rowery górskie wręczane są jako prezent dzieciom. Warto przejrzeć dostępne propozycje rowerów, zapoznać się z ich specyfikacją i dobrać odpowiedni produkt dla mężczyzny lub kobiety. Specjaliści z naszego sklepu rowerowego chętnie pomogą w wykonaniu niezbędnych pomiarów i doradzą przy wyborze najwłaściwszego roweru.

Patronat / Współpraca

TdP 2024 LOGO

Orlen Wyścig Narodów 2023

 

 

Podkarpacka-Liga-Rowerowa

MaratonMTB.PL

 

 

 

Tauron Lang Team Race psr  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

  LOGO Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe  BIKE DAYS logo  NT150px 

   logo face black   150cm   PĘTLA KOPERNIKA

Harpagan 52 - Człuchów